fonradar

İş Bankası B-Tipi Likit Fon dan Elde Edilen Olumlu Fark . . .

Çalıştığım firma T.İş Bankası 801 İş B Tipi Likit Fon alım ve satım işlemi yapmaktadır. Bu alım satım işleminden elde edilen olumlu fark, MENKUL KIYMET SATIŞ KARI olarak mı , FAİZ GELİRİ olarak mı hesap planında izlenmelidir?

Ynt: İş Bankası B - Tipi Likit Fon dan elde edilen olumlu fark . . .

menkul kıymet satış karı olarak işleme alacaksınız.

Ynt: İş Bankası B-Tipi Likit Fon dan Elde Edilen Olumlu Fark . . .

Merhabalar,

B Tipi Likit Fon alımında yapmanız gereken kayıt ;

111-ÖZEL KES.TAH.SEN.BON. XXX

102-BANKALAR XXX

B Tipi Likit Fon satışında ve kar edilmesi durumunda yapmanız gereken kayıt ;

102-BANKALAR XXX

111-ÖZ.KES.TAH.SEN.BON. XXX
645-MEN.KIY.SATIŞ KARL. XXX

Muhtemelen fon satışından sonra stopaj kesintisi yapılacaktır. Bu durumda yapılacak kayıt ;

193-PEŞ.ÖD.VER. VE FONLAR XXXX

102- BANKALAR XXXX

Yapılması gereken kayıtlar bu şekilde olmalıdır diye düşünüyorum.

Saygılarımla,

Sayın Adem bey;

Şöyle bir durumda söz konusu;

Bankadan aldığım yıl sonu bilgisinde bu gelir faia geliri adı altında yer alıyor.
Bu Likit fonları türüne göre değişiyor sanırım. Mesela benim bahsettiğim, İş Bankası 801 Kodlu B Tipi Likit Fon.

Muhtemelen getiriside sabit sanırım. Yinede aynı hesaptamı izlenmeli??

Ve Ben bu B Tipi Likit Fonu 118 Hesapta izliyorum.

Aslında doğrusu olarak izlemeniz gereken hesap 111-Özel Kesim Tahvil Senet ve Bonoları hesabıdır. Çünkü sizin almış olduğunuz fonlar, özel kesime ait menkul kıymet olarak değerlendirilmektedir. Ama 118 hesaptada izlemenizde bir sakınca yoktur.

Banka size faiz geliri adı altında yıl sonu bilgisi vermiş olsada eğer bu gelirin bu menkul kıymete ait olduğunu biliyorsanız Menkul Kıymet Satış Karları hesabına atmanız gerekir.

Likit fonlar türüne göre değişiklik gösterebilir. Getirisi sabit yada değişken olabilir. Ama B Tipi likit fonlar, bedeli hiç düşmeyen her zaman artan ama en minimum düzeyde artış gösteren özel fonlardır. Hangi bankanın olursa olsun farketmez.

Dolayısıyla tekrar söylediğim gibi asıl izlenmesi gereken hesap 111'dir ama 118 hesapta izlemenizdede bir sakınca olmaz.

Saygılarımla

Adem ÜNLÜ

Değerli Büyüklerim

Şimdiden bilgisizliğim için özür diliyorum ve bu forumun benim için çok büyük bir şans olduğunu belirtmek istiyorum

benim sorum şöyle Firma vadesiz hesabında duran miktardan bir kısmın aralıklarla fon alıyor ve bozduruyor ben ne kadar fon geliri elde ettiğini anlayamıyorum sadece kesilen stopajı işleyebiliyorum. Dönem içinde yada o anlık bana biz bugüne kadar fondan ne kadar gelir elde ettik dedikleri zaman muhasebeden bakıp cevap veremiyorum. Bankadan stopaj yazısından görebiliyoruz sadece diyorum. Bu işlemin muhasebe kaydı nasıl olmalıdır ?

Saygılarımla

Sayın Evren1981

Size tavsiyem kendinize bir excel dosyası açıp bu dosya üzerinden karı ve stopajı kendinizde görebilirsiniz. Kendi hesaplamanızda bir sıkıntı zaten çıkmayacaktır. Aynı zamanda bankadan aldığınız yazılarla bu yaptığınız hesaplamaları teyid edebilirsiniz. Bu şu şekilde olacak;

Sonuçta bankalar fon alım satımlarını Fifo yöntemine göre yapıyorlar. Yani ilk giren ilk çıkar yöntemine göre. Ve sizin fon alımındaki bir adet fonun değerini siz zaten biliyorsunuz, aynı zamanda kaç adet fon alındığınıda biliyorsunuz. Dolayısıyla, satış yaparken banka sizin aldığınız ilk fonu satıyor. Ve satış tutarınıda biliyorsunuz.

01.10.2008'de alınan 1 Adet fonun birim değeri 50 YTL,
02.10.2008'de alınan 3 Adet fonun birim değeri 52 YTL,
03.10.2008'de alınan 2 Adet fonun birim değeri 53 YTL

04.10.2008'de sattığınız 3 Adet fonun birim değeri 55 YTL

Dolayısıyla; ilk giren ilk çıkar yöntemine göre ilk aldığınız fon ve ikinci aldığınız fondan 2 Adedinin satışını yapıyorsunuz. Bu durumda;

İlk fonun maliyeti: 50
İkinci gruptan sattığınız fonun maliyeti : 104 YTL
Toplamda maliyetiniz: 154 YTL

3 Adet fon satışınızın bedeli (hesabınıza geçen tutar): 165 YTL

Bu durumda hesabınıza geçen tutar ile toplam maliyet arasındaki fark, sizin brüt karınız oluyor.

İç yüzde hesabıyla %10'luk stopajıda 193 hesaba, çıkan net karıda 645 hesaba kaydedebilir, muhasebe kayıtlarınızıda bu şekilde yapabilirsiniz.

Saygılar.

Eğer int.bankacılığı şifreniz varsa banka ayrıntılı dökümleri sistemden alabiliyorsunuz.

Değerli Büyüklerim

Öncellikle verdiğiniz ayrıntılı cevaplar için teşekkür ederim.

Garanti bankası internet bankacılığında 3 aylık olarak stopaj kesintilerinin olduğu bölümü çıktı olarak alabiliyoruz ama anlık hangi fon kaçtan alınmış ve kaçtan satılmış diye görebileceğimiz bir seçenek var mıdır ?

Eğer Bu çıktıyı alamazsak excel yolu ile takip etme yolunu seçeceğim fakat bundada şöyle bir konu aklıma takılıyor bugüne kadar fona giden paralar sanki ayrı bir hesapmış gibi 102 02 hesabın altında takip edilmiş benim şimdi olması gerektiği düzene getirmem için ne yapmam gerekiyor şu anda fonda bir miktar para var ve hangi tarihte nekadardan alındığını nasıl bulacağım. Dönem içinde böyle bir şey yapmam mantıklı olur mu ?

Yoksa bunun çözümü fondaki bütün paranın bozdurulup ordaki paranın sıfırlanması ve baştan fon alınması mıdır ? Ama bunuda mükellefe söylemek ve konuyu açıklamak pek kolay olmaz sanırım

Siz değerli büyüklerime şimdiden teşekkür ederim

Saygılarımla

Sayın Evren1981

Garanti bankası internet şubesinden yatırımlarım bölümünden ilgili dökümleri alabilirsiniz. Ancak yinede tespit edemezseniz ve mevcutta kaç adet fon olduğunu biliyorsanız (yine yatırımlarım sayfasında görülmektedir) hesap ekstrenizden bu fonların ne zaman alındığını ve kaç adet alındığını görebilirsiniz. Toplam maliyeti fon alım adedine bölerek bir adet fonun değerini bu şekilde tespit etmiş olursunuz. Fon satışlarındada tutara bu şekilde ulaşmış olacaksınız.

Bu durumda aldığınız fonları 108 hesapta takip etmeniz daha mantıklı olacaktır.

Fon alımında

108 10 YTL

102 10 YTL

Fon Satışında

102 13 YTL
193 1 YTL

118 10 YTL
645 4 YTL

Olarak kayıtlarınızı yapabilirsiniz. Bu durumda kayıttanda anlaşılacağı gibi bankaya geçen net tutar, kar ve stopaja ait kayıt olmuş oluyor.

Saygılar.

spk banka ve yatırım kurumlarına bu tip işlemler içeren extre gönderme zorunluluğu getirilmiştir. Genelde size 3 şık sunulmaktadır.
1. Posta ile hesap özeti alma (masraf parası istenmekte.)
2. E-posta yollanması
3. Hesap özeti almak istenmemesi.
Tercihinizi e-posta ile alma olarak değiştirirseniz size aylık döküm yollayacaklardır.

Sayın nane'nin görüşüne ek olarak

Bankadan 3'er aylık imzalı ekstrelerin veya fon satış dekontlarının imzalı olarak bankadan alınmasında fayda var. Sonuçta stopaj işlemi olduğu için saklanmasında fayda var.

Saygılar.

Değerli Büyüklerim

Verdiğiniz yararlı bilgiler için teşekkür ederim

Saygılarımla

Herkese merhaba.
Fon alışlarında kayıtlar tamam peki beyannameye nasıl yansıtıyoruz.kesilen stopajları geçici vergi beyannamesindemi gösteriyoruz.
Cevap için teşekkürler.herkese kolay gelsin.

193 hesabına attığımız stopaj kesintisini sonra ne yapıyoruz ? Muhtasar beyannamede mahsup mu yapıyoruz? Hangi kısımda gösteriyoruz ?

Geçici vergi döneminde kesinti yoluyla ödenen vergiler bölümünde gösterilmesi gerekir.

Kesinti Yoluyla Ödenen Vergiler yok beyanda

Mahsup Edilecek Tevkifat Tutarı var

Muhtasar beyannamede MAHSUP EDİLEN VERGİLER kısmında
K.V.K. 34/8 Mad. Uyarınca K.V.K. 15/3 Mad. göre yapılan vergi kesintisinden mahsup edilecek kesinti tutarı kısmında mı gösteriyoruz

2010 yılı Ocak/Şubat ayları içerisinde B tipi Likit fon dan kaynaklanan 15,04 TL stopaj kesintisi vardı ben bunu beyannamede göstermedim Aralık beyanıda verildiğine göre bu tutarı ne yapmam uygun olur?

Sayın ozdgn teşekkür ederim verdiğiniz bilgi için.
arkadaşlar Kurumlar Vergisi Beyannamesi MAHSUP EDİLECEK VERGİLER kısmında
Yıl İçinde Kesinti Yolu İle Ödenen Vergiler satırında beyan edilecekmiş.