İş Göremezlik Raporu Olan İşçi İşten Çıkarılabilir mi?

Üyelik
9 Şub 2011
Mesajlar
6
doğum öncesi iznimi kullanırken, iş göremezlik raporum varken iş yeri işten çıkarabilir mi?
 
Üyelik
9 Şub 2011
Mesajlar
6
Ynt: İş göremezlik raporu olan işçi işten çıkarılabilir mi?

işyeri sadece beni çıkarmıyor kapanış yapacak yinede çıkaramaz mı?
 

keremcem

Tanınmış Üye
Üyelik
5 Ara 2007
Mesajlar
5,804
Konum
izmir
Ynt: İş göremezlik raporu olan işçi işten çıkarılabilir mi?

O zaman çıkarır:)
Kıdem tazminatınızı öder, ihbar tazminatınızı öder ve çıkarır.
 
Üyelik
8 Ocak 2011
Mesajlar
47
Konum
Eskişehir
Ynt: iş göremezlik rapor olan işçi işten çıkıarılabilir mi?

NİSANLI ' Alıntı:
Kesinlikle hayır
benim bildiğim iş kanununda rapora ilişkin rapor işçinin ihbar süresini 6 hafta aşması halinde iş sözleşmesini geçerli sebebe dayanarak feshebildeğidir.

yanlış mı biliyorum acab
 
Üyelik
13 Tem 2010
Mesajlar
640
Konum
İstanbul
Ynt: iş göremezlik rapor olan işçi işten çıkıarılabilir mi?

Uluakay ' Alıntı:
NİSANLI ' Alıntı:
Kesinlikle hayır
benim bildiğim iş kanununda rapora ilişkin rapor işçinin ihbar süresini 6 hafta aşması halinde iş sözleşmesini geçerli sebebe dayanarak feshebildeğidir.

yanlış mı biliyorum acab
Doğru biliyorsunuz.. o durumlarda bildirimsiz fesih hakkı doğar.. ( İhbar tazminatı hariç tüm haklarını ödemek şartıyla..)
 
Üyelik
18 May 2010
Mesajlar
3,920
Konum
istanbul
Ynt: iş göremezlik rapor olan işçi işten çıkıarılabilir mi?

Uluakay ' Alıntı:
NİSANLI ' Alıntı:
Kesinlikle hayır
benim bildiğim iş kanununda rapora ilişkin rapor işçinin ihbar süresini 6 hafta aşması halinde iş sözleşmesini geçerli sebebe dayanarak feshebildeğidir.

yanlış mı biliyorum acab
Doğru tabi. Soru taksit taksit gelirse cevapta böyle olur.
 
Üyelik
10 Mar 2008
Mesajlar
225
Konum
Kayseri
Ynt: İş göremezlik raporu olan işçi işten çıkarılabilir mi?

Doğum raporlarına ayrıcalık tanınmıştır. Doğum raporuna ilişkin hesap yapılırken ihbar süresinin hesabı doğum raporu bittikten sonra yapılır. Bu konuda pozitif ayrımcılık vardır. Sayın berna222 durumu farklı tabiki sadece kendisi çıkartılmıyor iş kapanışı var incelemek lazım. Ancak unutmayalım doğum raporları işten çıkarma için haklı sebep değildir. İş kanunu madde 25 de açıkça belirtilmiş zaten.
 
Üyelik
15 Eki 2010
Mesajlar
524
Ynt: İş göremezlik raporu olan işçi işten çıkarılabilir mi?

berna222 ' Alıntı:
işyeri sadece beni çıkarmıyor kapanış yapacak yinede çıkaramaz mı?
İşyerinin sırf sizi işten çıkarmamak için mükellefiyetini devam ettirmesi ne derece mantıklı olurdu bilemiyorum.
 

keremcem

Tanınmış Üye
Üyelik
5 Ara 2007
Mesajlar
5,804
Konum
izmir
Ynt: İş göremezlik raporu olan işçi işten çıkarılabilir mi?

Soru yanlış sorulmuş sn.redice.
Durum doğum raporlu birinin işten çıkarılması değil, doğum raporlu olan birinin işyerinin kapanması durumunda ne olur olmalıydı.
 
Üyelik
10 Mar 2008
Mesajlar
225
Konum
Kayseri
Ynt: İş göremezlik raporu olan işçi işten çıkarılabilir mi?

Soru konusunda haklısınız. Dikkat ederseniz zaten işyeri kapanması durumuna açık kapı bıraktım. Sadece diğer arkadaşların verdiği bilgiler konusunda açıklık getirmek istedim. Arkadaşların verdikleri bilgiler de doğru ancak eksik kısmı vardı onu tamamladım, birileri yanlış işlem yapmasın diye.
 

keremcem

Tanınmış Üye
Üyelik
5 Ara 2007
Mesajlar
5,804
Konum
izmir
Ynt: İş göremezlik raporu olan işçi işten çıkarılabilir mi?

redice ' Alıntı:
Soru konusunda haklısınız. Dikkat ederseniz zaten işyeri kapanması durumuna açık kapı bıraktım. Sadece diğer arkadaşların verdiği bilgiler konusunda açıklık getirmek istedim. Arkadaşların verdikleri bilgiler de doğru ancak eksik kısmı vardı onu tamamladım, birileri yanlış işlem yapmasın diye.
Hepimizin amacı aynı sn.redice:) bende ilavede bulunmak istemiştim sadece:)
saygılar
 

keremcem

Tanınmış Üye
Üyelik
5 Ara 2007
Mesajlar
5,804
Konum
izmir
Arkadaşlar forumda bu konuyla çok konu açıldığını biliyorum. Ama bir vergi uzmanı şurada bir yazı yazmış. Yeni üyeliğiniz ve 2/2 reklamdan başka paylaşımınız yok, banlandınız (ADMIN) incelemekte fayda var.
Öncelikle şunu açıkça anlamanızı dilerim:
Raporlu-raporsuz farketmez,
bir yerde çalışmakta olan her işçinin iş sözleşmesi , her an sona erdirilebilir. Zinhar Raporlu işçi işten çıkartılamaz, çıkartılırsa tiz kellesi vurula gibi bir şey yok. BAl gibi de çıkartılır. ( çıkartıldı da -çıkartılıyor da-çıkartılacak ta...)
Ha soru şu olmalı,
raporlu işçi işten çıkartılırsa ne olur?
Bu sorunun da cevapları yukarıda verilmiş zaten.
Rapor süresi sonunda fesih geçerlilik kazanır,
ihbar +kıdem tazminatları ödenir,
tazminatları ödense de, işçi iş güvencesi kapsamında ise, işe iade davası açabilir ve davayı kaznaırsa bu kazanıma bağlı olarak işe başlatmama tazminatı+boşta geçen (en çok) 4 aylık süre için ücretini almaya hak kazanabilir.
Ama işten çıkartacağım mdiyen ve direten bir işvereni, o işçiyi işyerinde çalıştırmaya devam ettirmeye zorlayacak, yeryüzünde herhangi bir yaptırım gücü YOK.
Asıl soru raporlu raporlu işçi işten çıkartılabilir mi ise; sonuçlarına katlanılarak çıkartılabilir.
Kişi raporlu iken işyeri kapanacaksa çıkarıtlabilir mi? Evet, çıkartılabilir. DOğrum öncesi istirahatli olunan süreye ait işgöremezlik ödeneğine herhangi bir şey olmaz, eğer bir başka yerde çalışmaya devam ederse, doğum sonrası işgöremezlik ödeneğine de hak kazanır.
 
Üyelik
14 Ocak 2006
Mesajlar
1,029
Konum
BALIKESİR
Merhaba forumda yazılanları okudum ve kendi deneyimlerimden yaşadıklarımı yazmak istedim. Yasal hakkım olan 8 haftalık doğum iznim konusunda çalıştığım şirkette sorunlar çıktı. Patronum 2 aylık iznim bittikten sonra günlük 2 saatlik olan süt iznimi kullanmama izin vermedi. Sıkıntılı bir dönemde olduğum içinde itiraz edip hakkımı arayamadım. Daha sonra arkadaşlarımın yönlendirmesi ve internette yaptığım çalışmalar sonucun da vergi ve iş kanunda uzman olan .........ile iletişime geçip en doğru bilgiyi elde ettim. Doğumdan önce 8 hafta doğumdan sonra 8 hafta olmak üzere toplam 16 hafta doğum iznim olduğunu ve bebek 1 yaşına gelene kadar günde 1,5 saat süt iznim olduğunu öğrendim.
Kusura bakmayın.Reklam kokuyor.Tıpkı bir iki gün önce olduğu gibi.
 
Üyelik
25 Kas 2011
Mesajlar
4,749
Konum
ankara
Öncelikle şunu açıkça anlamanızı dilerim:
Raporlu-raporsuz farketmez,
bir yerde çalışmakta olan her işçinin iş sözleşmesi , her an sona erdirilebilir. Zinhar Raporlu işçi işten çıkartılamaz, çıkartılırsa tiz kellesi vurula gibi bir şey yok. BAl gibi de çıkartılır. ( çıkartıldı da -çıkartılıyor da-çıkartılacak ta...)
Ha soru şu olmalı,
raporlu işçi işten çıkartılırsa ne olur?
Bu sorunun da cevapları yukarıda verilmiş zaten.
Rapor süresi sonunda fesih geçerlilik kazanır,
ihbar +kıdem tazminatları ödenir,
tazminatları ödense de, işçi iş güvencesi kapsamında ise, işe iade davası açabilir ve davayı kaznaırsa bu kazanıma bağlı olarak işe başlatmama tazminatı+boşta geçen (en çok) 4 aylık süre için ücretini almaya hak kazanabilir.
Ama işten çıkartacağım mdiyen ve direten bir işvereni, o işçiyi işyerinde çalıştırmaya devam ettirmeye zorlayacak, yeryüzünde herhangi bir yaptırım gücü YOK.
Asıl soru raporlu raporlu işçi işten çıkartılabilir mi ise; sonuçlarına katlanılarak çıkartılabilir.
QUOTE]




Usül olarak elbette çıkarılmamalı,ANCAK çıkartılırsa da işverene "çıkartılmaması gerekiyordu"tekrar geri al-iş başı yaptır denilmiyecek/denilemiyecek,(işe iade davası açılırsa mahkeme dışında)pek tabidir ki mevzuat gereği işcinin yapabilecekleri olsa da , Sn.Keremcem beyin ifade dediği gibi işveren fesih iradesini kullanır ise işci "işe iade"davasını kazansa da,işveren sonuçalrına katlanmak kaydıyle çalışanı yine işbaşı yaptırmayabilecektir.
 
Son düzenleme:
Üst