fonradar

İş Görmezlik Belgesi

hakan1972

Katkı Sunan Üye
Son 4 yıldır raporlu işçi bildiriminde bulunmadım.
Bu konuyla ilgili neler değişti yardımlarınıza ihtiyacım var.

Aylık net 3.000 tl maaş alan işçi
27.06.2014 den 04.07.2014 tarihine kadar istirahatli. 05.07.2014 de çalışır olduğuna dair Özel hastaneden 26.06.2014'de iş görmezlik belgesi almıştır.

Bugün bu işçinin maaşı ödenecek.
Haziran maaşı 4 gün eksik ödenecek.
Bu durumda 3.000/30*4=400 tl eksik maaş verilecek.
2.600 tl ödenecek.
SGK dan da iş görmezlik belgesinin girişi yapılacak.
eksik gün bildirimini istirahat olarak işaretleyeceğiz 26 gün çalışılan gün olacak.
Eksik gün bildirimini de bulunacağız. İşçi sayısı 10 'u geçmediği için.

Ama asıl soru.
Bütün bunları yapmama hakkımız var mı?
Yani raporu görmezden gelip ssk sını tam gösterip eksik gün bildiriminde bulunmasak
ne olur?
Sonuçta işçi maaşını tam alacak.
Şimdiden teşekkürler

-raporlu personelin raporunu çalışılmadığına dair bildirimden sskya bildirin.
-26 günlük ssk'sına tekabül eden maaşını hesaplayıp geriye kalan 4 gün için alacağı 400TL yi ikramiye olarak ekleyin böylelikle işçinin cebine ay sonu aynı maaş girmiş olacaktır, raporlu personelinizi de fiilen çalışmamış gibi gösterirsiniz.

-raporlu personelin raporunu çalışılmadığına dair bildirimden sskya bildirin.
-26 günlük ssk'sına tekabül eden maaşını hesaplayıp geriye kalan 4 gün için alacağı 400TL yi ikramiye olarak ekleyin böylelikle işçinin cebine ay sonu aynı maaş girmiş olacaktır, raporlu personelinizi de fiilen çalışmamış gibi gösterirsiniz.

Üstad cevap için teşekkürler.
Sanırım bir çok mesleştaşım benim gibi bu tür sgk işlemlerine pek hakim değiller ki cevap veren meslektaşım bir teksiz siniz.

Amacım işçiye tam maaşını verip sonra devletten ayrıca para alması değildi.Sanırım yanlış anlaşıldı.
Ben raporu hiç işleme almayayıp yani sgkya bilgirmezsem işçinin maaşını tam verirsem neolur diye sormuştum.Ama bir önemi kalmadı.
Sonuç olarak 27 sinden 30 'una 4 gün (içindepazargünü olmasıbirşey ifadeetmiyor) eksik hesaplayıp
2600 tl hesabına gönderdim.
Şimdi raporun bitmesini bekleyeceğim. 04.07.2014 de sgk ya bildirim yapılacak.
İŞverendengiriş yapılacak deniyor ama şimdilik bulamadım. Vizite giriş bölümü var sanırım oradan giriş yapılacak.
Sonra bordro yaparken 4gün 01 kodlu istirahat gösterilecek
10 kişiden azkişi çalıştırılanbir yer olduğu için ayrıca ek10 hazırlanıp alınan raporuda ekleyip bağlı bulunulan
sgk müdürlüğüne verilecek.
Benim bildiğim bu şekilde eksik yanlış var ise mesleştaşlarım müdahaleeder düşüncesindeyim.