fonradar

İş Görüşmesi Tecrübeleri.Olumlu olumsuz döneriz!

aokten

Katkı Sunan Üye
Yaşadığımız mülakat ve iş görüşme süreçlerini paylaşalım.İşverenin mantığını anlamaya çalışalım.

1 yıllık süreçte büyük bir inşaat firması ,elektronik taahhüt firması,havacılık alanında faaliyet gösteren şirket,teknolojide öncü bir şirket,mekatronik(hem mekanik hem otomotik diye açıkladılar) kapı imal ve ithal eden şirket ve birçok irili ufaklı firmalarla görüştüm,bazıları da telefon açıp ücret ve dil seviyemi sorup daha aramadılar.Çoğuyla İK ile beraber mali işler yöneticileri ile de görüştüm.

Anladımki kişisel özellikler bir yana işe alınmada en önemli iki faktör ücret beklentiniz ve dil arayan şirketlerde dil seviyeniz? Hamili kart olayını zaten saymıyorum.İtaatkar olmanız ,ücretsiz fazla mesaiye ok demeniz,maaşı düşük alıp kendini göster sonra bakarız fikrini kabullenmek,sivri ve ters laf etmeyip hiç de tepkisiz olmamak...uzar gider.Bu faktörlerde kişinin işe alınmasında önemli.

Ynt: İş Görüşme Tecrübeleri.Olumlu olumsuz döneriz!

Fazla mı güzelsin ya da fazla mı çirkinsine..

Giyim tarzına..

Fazla mı uyanık ya da alıksına..

Bakan yerlerde var.

Bence işe alım sürecinde, kurumsal firmalarda bile neye göre sizi seçtiklerini anlamak zor. Birbirini fazla tutmayabiliyor.

Sizi kişi(ler) seçiyor, kendi keyfine ve algı düzeyine kalmış.

Yazdıklarım tanıdık,eş,dost,dayı vasıtasıyla olmayan görüşmeler için olan fikrimdir.

Bir keresinde toy olduğumuz zamanlar heyecanda var, Türkiyenin belki en büyük gıda firmasının Genel Müdürlüğüne İç Denetim Uzmanı pozisyonu için başvuruda bulunmuştum.3 veya 4 üst düzey veya eski kurt kendinden emin elemanların olduğu masada görüşmeye başladık;Tabi onlar gayet rahat adam şöyle girdi lafa hoş beşten sonra ;
-E peki anlat bakalım bu dönen varlıklar nedir?Dönüyolarmı napiyolar.Zatebn ilk dakkadan sizi alt ediyolar,psikolojikmen dara sokuyolar.Bizde çaktırmayacağız ya anlatmaya çalıştık felan

Görüşmenin devamında iç denetçi ne yapar dedi? Bende faaliyetlerin şirket stratejilerine uygunluğunu denetler demiştim.
-Israrla yok yok,strateji değil başka bişey dedi.
-Ben de;İşte şirketin koyduğu kurallar dedim yok dedi.O zaman şirket politikaları dedim yok dedi.O zaman şirketin koyduğu standartlara uygunluğunu denetler dedim.Yine yok dedi.O zaman ne dedim;
-O da gayet kendinden emin lakayt ve dalga geçer biçimde ;"şirket yönetmeliğine uygunluğu"dedi.

Tabi o zaman zannediyoruzki yönetmelik demedik de ondan hatalı biziz.Adamlar çaylaklığımızla eğleniyolar haberimiz yok.

aokten ' Alıntı:
Bir keresinde toy olduğumuz zamanlar heyecanda var, Türkiyenin belki en büyük gıda firmasının Genel Müdürlüğüne İç Denetim Uzmanı pozisyonu için başvuruda bulunmuştum.3 veya 4 üst düzey veya eski kurt kendinden emin elemanların olduğu masada görüşmeye başladık;Tabi onlar gayet rahat adam şöyle girdi lafa hoş beşten sonra ;
-E peki anlat bakalım bu dönen varlıklar nedir?Dönüyolarmı napiyolar.Zatebn ilk dakkadan sizi alt ediyolar,psikolojikmen dara sokuyolar.Bizde çaktırmayacağız ya anlatmaya çalıştık felan

Görüşmenin devamında iç denetçi ne yapar dedi? Bende faaliyetlerin şirket stratejilerine uygunluğunu denetler demiştim.
-Israrla yok yok,strateji değil başka bişey dedi.
-Ben de;İşte şirketin koyduğu kurallar dedim yok dedi.O zaman şirket politikaları dedim yok dedi.O zaman şirketin koyduğu standartlara uygunluğunu denetler dedim.Yine yok dedi.O zaman ne dedim;
-O da gayet kendinden emin lakayt ve dalga geçer biçimde ;"şirket yönetmeliğine uygunluğu"dedi.

Tabi o zaman zannediyoruzki yönetmelik demedik de ondan hatalı biziz.Adamlar çaylaklığımızla eğleniyolar haberimiz yok.

güzeldi :)

Bu "olumlu, olumsuz biz size döneriz" hikaye cümlesinde de olumsuzsa genelde hiç dönülmez zaten.

Bana bir kere geri dönüş yaptılar. Pazartasiye kadar belli olur demişlerdi. Pazartesi günü aradılar.
Görüşmeyi yaptığım İK yetkilii bayandı telefonda ki. Teşekkür etti, eleman alımımızı gerçekleştirdik dedi.

Ücret konusunda çok ters ve kesin konuşmuştum. Onları aştığını, düşürmemi istemişlerdi, yok demiştim.

En azından, kendilerine zaman ayıranlara geri dönmüş olmalarını takdir etmiştim.

Ülkemizde en güzel iş bulmanın yolu bir tanıdıktır.

İK uygulamaları da zaten hepten hikaye..

iş arama yerine sürekli birileriyle tanışmaya bakın. Çok daha karlı çıkarsınız.

saygılar

battibalikyangider ' Alıntı:

saygılar

Haklısınız, öyle.

Tanıdık sizin işe uygun olduğunuzu söylesin yeter. Siz hiç işi bilmiyorda olsanız farketmez.

begggum ' Alıntı:

saygılar

Haklısınız, öyle.

Tanıdık sizin işe uygun olduğunuzu söylesin yeter. Siz hiç işi bilmiyorda olsanız farketmez.

+1

Beceremeyenler ne yapsın sürekli birileriyle tanışamayanlar,yani çevresi olmayanlar yandı diyebilir miyiz?
İşte işe almada bu yöntemler uygulandığı için hakkıyla SMMM olanlar bu işin tozunu yutanların değeri olmuyor maalesef.

saygılar

Bu yoruma katılmamak elde değil..

İsmini vermek istemediğim bir gazete.. personel ve idari işler sorumlusu arıyordu.. 2 ay boyunca cv toplamışlar.. Ben hiç başvurmadığım halde..orada yönetici pozisyonundaki arkadaşım beni arayarak..dilediğim taktirde işbaşı yapabileceğimi söyledi..nasıl olacak o diye sorduğumda.. ben hallederim deyip geçiştirmişti..Siz işe alımları birisinin ağzına bakarak yapıyorsanız.. 2 ay sonra bir başkasının ağzıyla beni kapıya koyarsınız dedim ve reddettim..

Sırf ben birilerini tanıyorum diye.. yüzlerce insanın başvurusunu bir anda.. görmemezlikten gelen zihniyete yazıklar olsun..

biz size "olumlu yada olumsuz döneriz" dedikleri an, başka bir iş müracaatına yönelmeniz gerekir. Bir çeşit çevir kazı yanmasın taktiğidir bu.

Genellikle firmalar alacağı elemanları; görüşme esnasında tespitini yapar ve kararını kendilerine görüşme esnasında söylerler. Yok sonra ararız, döneriz gibi kelimeler sadece karşındakine avuntudur, umutlanma içgüdüsüdür. Tabi istisnai durumlarda arayan, dönen olabilir. Ama genelde böyle olmaz.

Üniversiteyi bitirdim, daha smmm olmamıştım, muhasebe ile daha yeni haşir neşir olduğum yıllarda yani 2002 yılı sanıyorum. İzmirde bir tekstil firmasına muhasebe pozisyonuna başvuru yapmıştım. Daha tecrübem yok tabiki bazı konularda. İnsan kaynakları Müdürünün yanında muhasebe müdürüde vardı. İkisinin karşısındayım. Sordu bana muhasebe müdürü, işte muhasebe ile ilgili, ihracat ile ilgili bikaç soru hatırlamıyorum şimdi, bende cevapladım. En son iş, cv ime, özgeçmişime ve tecrübeye geldi. Dediler hiç tecrüben yok, hiç bir şirkette çalışmamışsın, keşke biraz tecrüben, deneyimin olsaydı dediler. Bende dedimki; Benim dedim, azmim var, çalışma hırsım var, sabahatim var, araştırmacı gücüm var dedim, hepsini birarada organize edersem tecrübe de birlikte gelecektir dedim. Onlar yine işte, tecrübeli olsaydın iyi olurdu dediler, biz seni olumlu yada olumsuz ararız dediler. Bende dedim; ikinizde karşımdasınız, kararınızı verin, oldu yada olmadı, haber beklemeyeyim, ayrıca da çıkarkende şunu söylemiştim; herşeyde tecrübe arıyorsunuz ama ben nerede tecrübe kazanacağım dedim.
Akşamına beni aradılar, işte birkez daha görüşmek istiyoruz diye..
Ama ben onur yaptım ve görüşme taleplerini geri çevirdim. Nitekimde gitmedim.
velhasıl sonra bir daha şirkete başvuru yapmadım.. Serbest çalışıp, bugünlere kadar geldik..

Şirketlerdeki insan kaynaklarının bakış açıları pek değişmiyor. Maalesef bu olumlu yada olumsuz döneriz lafları havada kalıyor.

Tanıdık çevre ile işe girmek pekala kolay olabilir. Ancak buda bazen eleman üzerinde dezavantaj olur. İşten anlamayan birini tanıdık vesilesiyle işe aldığımızda, işin gerekliliğini eğer yerine getiremiyorsa; işverene karşı tanıdığı mahçup durumda bırakma, bununla birlikte verimin azalması, moral bozukluklarını beraberinde getirebilir.

İşe ilk girişte çevre ve tanıdık faktörlerinin çok önemli olduğu doğrudur.
Ancak bu sadece giriş için geçerlidir. Bir eleman işini gereği gibi yapmıyorsa (tabi özel sektör için konuşuyorum) . devam etmesi mümkün değildir.
Para kazandırmıyorsanız , yararlı olmuyorsanız isterseniz padişah yakını olun, gözünüzün yaşına bakılmaz. :) :)

Büyük bir grubun şirketlerinden birine başvuru yapmıştım,referansımda çok kuvvetliydi.Mali müşavirlik bürosundan oraya geçişi yapabildim.Grubun yaptığı İngilizce test sınavından 75 ve üzeri almıştım.Ama Mülakat yaptığım kişinin masasında ODTÜ Boğaziçi mezunu isanların CV lerine gözüm ilişmişti.Sonuçta işe alındım, almaya karar veren şef sonraki günlerde yaklaşık 15 cm kalınlığından bir deste cv çıkarıp dediki bu kadar insan içinden işe alındınız.(2 kişi idik ,o Genel Müdürden torpilli idi).

Kısa süre sonra maaş azlığı vb sebeplerden o işyerinden ayrıldım.O zaman ki kariyerimle çalışmışlığımla ve bitirdiğim üniversite ismiyle o işe girmem torpil olmadan imkansızdı belki de.

Bizim sektörde İyi üniversite mezunu isen ,yurtdışı masterın veya yurtdışında kalmışlığın varsa ve en az 4 sene büyük çaplı şirket te iş deneyimin varsa (Halka Açık A.Ş.,büyük denetim şirketleri,büyük çapta YMM SMM şirketleri vergi veya bağımsız denetim bölümleri) yolunuz açık olsun sizi tutabilene aşk olsun derim.

Ynt: İş Görüşmesi Tecrübeleri.Olumlu olumsuz döneriz!

benim gözlemimde şu oldu ne zamanki piyasada istihdam daralır işler azalır o zaman bilin ki torpilsiz işe alım oranı çok düşüktür o sebeple hasbelkader işe alınırsınız ama gün olur ekonomi coşar artık torpilliler bile yetişmez hatta torpillinin tanıdıkları bile yetişmez sektöre istihdam zıplamıştır sizinde zamanında bıraktığınız cv'lere geri dönüşler başlar bir o görüşme bir öbür görüşme ve sonra işe girersiniz istediğiniz mevki makama ulaşmışsınızdır e tabi siz de rahat durmazsınız ve hatta sürekli aranılır durumdasınızdır diğer teklifler gelmektedir bazen ufacık birşeye tahammülünüz kalmaz basarsınız istifayı diğer şirkete ve yine diğer şirkete taa ki emekli olana kadar bu süreç sarmal şeklinde hep devam eder yüksek para hırsı mevki makam hırsı en büyük güç kaynağınızdır bunu tükettiğiniz dönem hemen aklınıza şu soru gelir?
-acaba ne zaman emekli olurum? ;D

Ynt: İş Görüşmesi Tecrübeleri.Olumlu olumsuz döneriz!

Ülkemizde işsizliğin bitme veya çok düşük düzeye inme ihtimalini düşünürsek bana göre boşa hayal kurmuş oluruz.İlk önce bunu işverenler istemez işgücü arzının yüksek olması onlar için tadından yenmez bir durum.Buda terör, savunma sanayi ,devlet üzerinden zengin olma veya zenginliğini artırma gibi ülkemin sarmal fasid döngülerinden bir tanesi bence.
İstihdam açığı az olsa insanlara 570 TL net maaş verip % 15 gelir vergisi nasıl istersiniz.