İş gücü kaybı (Özürlü) raporu ve işten ayrılma

Merhaba forum üyeleri,

5 yıldır aynı şirkette normal personel kadrosunda çalışmaktayım.
Sağlık sorunlarım sebebi ile doktorum "iş gücü kaybımı" gösterir raporu alarak sağlık durumuma uygun şartlarda çalışmam gerektiğini söyledi ve bende geçen ay hastaneye giderek sağlık kuruluna başvurdum. Yapılan incelemelerden sonra özür oranımın %59 olduğunu söyleyerek Mart/2012'de sağlık kurulundan gün verildi.

Benim bilmediğim ve öğrenmek istediğim konu ; özürlü raporumu aldıktan sonra çalıştığım şirketten tazminatımı alarak işten ayrılma hakkım varmıdır? Çalışma saatleri ve şartları sebebi ile bu şirkette devam etmek istemiyorum, durumuma uygun ve özürlü kadrosunda bir işe girmek istiyorum. Acaba kendi şirketim bizim özürlü kadromuza alırız deyip tazminatımı vermemezlik ve işten çıkarmamazlık yapabilirlermi?

Konuyla ilgili beni bilgilendirecek arkadaşlar varsa çok memnun olurum.

Ynt: İş gücü kaybı (Özürlü) raporu ve işten ayrılma

Zaten olması gereken budur yasal olarak ta.
Siz raporunuzla işverene durumunuzu bildirip, sağlık durumunuza uygun bir iş talep edersiniz, işveren bu talebinize uygun bir görev veremezse, sözleşmenizi feshetme yoluna gidebilir.

keremcem ' Alıntı:
Zaten olması gereken budur yasal olarak ta.
Siz raporunuzla işverene durumunuzu bildirip, sağlık durumunuza uygun bir iş talep edersiniz, işveren bu talebinize uygun bir görev veremezse, sözleşmenizi feshetme yoluna gidebilir.

Anladım fakat çalıştığım şirkettede özürlü peronel çalıştırma kadrosu var. Yani burada özürlü kadrosunda çalışacaksın deyip işten çıkarmamıza lüzum yok diyebilirlermi? Ben bu şirkette çalışmak istemiyorum, bu nedenle sormaktayım. Bunun için özürlü raporum varken ayrıca doktordan bir yazı almam gerekirmi yani; mesela şuanda çalıştığı saatleri sağlık durumuna uygun değilir....vs gibi. Bu gerekirmi? Çalıştığım şirket akşam 10a kadar mesaisi olan ve haftasonuda çalışma vardiyası olan bir yer, ben bu şartlarda çalışmak istemiyorum artık. Normal mesai saatleri ve günlerinde çalışmak istiyorum.

İşverenin 1.yükümlülüğü , sağlık durumunuza uygun yeni bir iş önermektir.Önerilen işi kabul etmek zorunda değilsiniz.Kabul etmediğiniz taktirde, sözleşmenizi feshetmeniz gerekir.

keremcem ' Alıntı:
İşverenin 1.yükümlülüğü , sağlık durumunuza uygun yeni bir iş önermektir.Önerilen işi kabul etmek zorunda değilsiniz.Kabul etmediğiniz taktirde, sözleşmenizi feshetmeniz gerekir.

Yani sözleşmemi feshedersem tazminatımı almadanmı ayrılacağım? hakkım yokmudur?

İşveren, durumunuza uygun yeni bir görev sunmasına rağmen feshederseniz, YOKTUR