fonradar

İş Kanunu Madde 25 II g'ye Göre İşten Çıkış Kodu

Merhaba,

işyerimde sekiz aydır çalışmakta olan personelin iş akdi İK madde 25 II g'ye göre feshedildi. Çıkış kodu olarak hangisini seçmeliyim ayrıca personelin işsizlik maaşı alabilmesi için kod kaç olmalıdır?

saygılar.

25 /II g maddesi işverenin haklı fesih hallerinden biri demektir, bu durumda kıdem tazminatı ödenmediği gibi bu sebeple çıkışı yapılan işçinin işsizlik sigortasından yararlanabilmesi mümkün değildir.
kod olarak 29-İşveren tarafından işçinin ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırı davranışı nedeni ile fesih seçeneğini kullanabilirsiniz.

25 /II g maddesi işverenin haklı fesih hallerinden biri demektir, bu durumda kıdem tazminatı ödenmediği gibi bu sebeple çıkışı yapılan işçinin işsizlik sigortasından yararlanabilmesi mümkün değildir.
kod olarak 29-İşveren tarafından işçinin ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırı davranışı nedeni ile fesih seçeneğini kullanabilirsiniz.
Teşekkür ederim Sayın Keremcem, işçinin işsizlik sigortasından yararlanabilmesi için kod-4 mü seçmek lazım? ancak bu seferde işçi tekrar işe iade davasıyla işe geri dönebilir diye düşünüyorum.

Kod-4 ü seçersiniz ileride bahsettiğiniz işe iade gündeme gelebilir. Gerçi 29 u seçsenizde işçi işe iade davası açacksa yine açar... İşe iade de önemli olan haklı, geçerli bir sebeple işten çıkardığınızı mahkemede ispatlayabilmenizdir. Kod 4 ü seçerseniz kıdemi 1 yıldan fazlaysa kıdem tazminatı ödemeniz gerekir.

Kod-4 ü seçersiniz ileride bahsettiğiniz işe iade gündeme gelebilir. Gerçi 29 u seçsenizde işçi işe iade davası açacksa yine açar... İşe iade de önemli olan haklı, geçerli bir sebeple işten çıkardığınızı mahkemede ispatlayabilmenizdir. Kod 4 ü seçerseniz kıdemi 1 yıldan fazlaysa kıdem tazminatı ödemeniz gerekir.

Sayın miller57, şirketimi de çalışanımı da mağdur etmek istemiyorum. Çalışanımın işsizlik ödeneğinden yararlanmasını istiyorum. Ayrıca kendisi 8 aylık bir çalışan. Bir dava açacağını da sanmıyorum Kod 4'ü seçsem işsizlikten faydalanabilir sanırım. Bununla birlikte elimde kendi el yazısı ile yazdığı "fesih kararına itirazım yoktur" diye bir savunma da var. İleride kafasına eser dava açarsa bu benim elimde bir dayanak olabilir değil mi?

İşsizlik ödeneğini doğrudan siz ödeyecek olsaydınız....
çalışanınızın işsizlik ödeneğinden yararlanmasını istermiydiniz gene merak ettim.

İşsizlik sigortasından yararlanma şartları açık, bahsettiğiniz sebeple sözleşmesini feshetmeniz durumunda , çalışanınız işsizlik ödeneğinden yararlanmaya hak kazanamıyor.
Hakkı olmayan ve '' size ait olmayandan'' faydalanmasını sağlamanız yanlış olur.

Bununla birlikte elimde kendi el yazısı ile yazdığı "fesih kararına itirazım yoktur" diye bir savunma da var. İleride kafasına eser dava açarsa bu benim elimde bir dayanak olabilir değil mi?

M.25/II-g bendine göre yapılan fesih de,buna gerek olmadığı gibi işverene ileride bir faydasıda olmaz.
Diğer yönlerden,sn.üyelerin görüşlerine katılıyorum.

Personel işinde yeni olduğum için biraz sıkıntı yaşıyorum. Yararlanma şartlarının kodlar sebebiyle değiştiğini de böyle bir şey başıma gelince öğrendim zaten. Ben işçi her halükarda işsizlik ödeneği alır diye düşünüyordum.
Kod 29 ile çıkışını yaptım. Bilgileriniz için teşekkür ederim.