fonradar

İş Kazaları Hakkında

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan z.der
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Merhaba

Bizim atölyemizde cuma günleri öğle tatili süresi uzun tutuluyor. Dolayısıyla bunu değerlendirmek isteyen işçilerimiz yolun karşısındaki kahvehaneye gidip oturuyorlar. Benim sorum şu :
'Yoldan karşıya geçerken bir işçimize araba çarpsa veya kahvehanede bir yaralama olayı olsa bu iş kazası sayılır mı? '

Bana çok yoruma açık bir durum gibi geldi.

Not: Konu başlığı açarken ve mesaj içeriğinde büyük harf kullanılmamalıdır. Lütfen Forum Kurallarını Okuyunuz.

Ynt: İş Kazaları Hakkında

506 Sayılı kanunda iş kazasının tarifi kısaca yapılmış, bir çok ihtilaflara sebep olsada bahsettiğiniz durum iş kazası tanımına uymamamaktadır.

İş kazası ve meslek hastalığının tarifi :
Madde 11-

A-) İş kazası, aşağıdaki hal ve durumlardan birinde meydana gelen ve sigortalıyı hemen veya sonradan bedence veya ruhça arızaya uğratan olaydır:

a) Sigortalının işyerinde bulunduğu sırada,

b) İşveren tarafından yürütülmekte olan iş dolayısiyle,

c) Sigortalının, işveren tarafından görev ile başka bir yere gönderilmesi yüzünden asıl işini yapmaksızın geçen zamanlarda,

d) Emzikli kadın sigortalının çocuğuna süt vermek için ayrılan zamanlarda,

e) Sigortalıların, işverence sağlanan bir taşıtla işin yapıldığı yere toplu olarak götürülüp getirilmeleri sırasında,

B-) Meslek hastalığı, sigortalının çalıştırıldığı için niteliğine göre tekrarlanan bir sebeple veya işin yürütüm şartları yüzünden uğradığı geçici veya sürekli hastalık, sakatlık veya ruhi arıza halleridir.

Bu kanuna göre tespit edilmiş olan hastalıklar listesi dışında herhangi bir hastalığın meslek hastalığı sayılıp sayılmaması üzerine çıkabilecek uyuşmazlıklar, Sosyal Sigorta Yüksek Sağlık Kurulu'nca karara bağlanır

Ynt: İş Kazaları Hakkında

Çarpma veya yaralanma olayının işyeri dışında olması nedeniyle işkazası sayılmaz.