fonradar

İş Kazası Çalışma Bakanlığı bilidirimi?

Merhabalar firmamızda çalışan personelin eline tıbbı atık iğnesi batmış 24.08.2011 tarihinde hastaneye gitmişler doktor rapor vermemiş ama iş kazsına ilişkin form doldurmuş bana bu formu yeni ulaştırdılar bunu çalışma bakanlığına bu gün yani 26.08.2011 tarihinde bildirsem sıkıntı olurmu Teşekküler cevaplarınız için .

Ynt: İş Kazası Çalışma Bakanlığı bilidirimi?

Çalışma bakanlığına iş kazası bildirimleri kalktı. 3 iş günü içersinde sgk bilgi vereceksiniz. Halen süreniz var yani.

hlydent ' Alıntı:
Çalışma bakanlığına iş kazası bildirimleri kalktı. 3 iş günü içersinde sgk bilgi vereceksiniz. Halen süreniz var yani.
çalışma bakanlığını aradım bildirme mecburiyetiniz var dedi üstad

Riske girmek istemiyorsanız bildirimde bulunabilirsiniz. Bölge çalışma için de bildirme süreniz bitmedi.

Çalışma Bakanlığına bilidirim kalkmadı, kazadan sonraki iki iş günü içinde bildirmeniz şart..Bildirim için bu gün son gününüz.

İyi Çalışmalar

Sayı : B.13.2.SGK.0.1 0.05.00/X- 435- 10931162
Konu : İş kazası ve meslek hastalığı vakalarının Çalışma Bölge Müdürlüklerine intikal ettirilmesi

GENELGE - 2011/ 57 08 TEMMUZ 2011

Bilindiği üzere, işyerlerinde meydana gelen iş kazası ve meslek hastalığı olayları nedeniyle işveren, sigortalı ve üçüncü kişilerin, meydana gelen olaylardaki kusur derecelerinin belirlenebilme sine yönelik gerek 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanununun mülga 10, 26, 110 ve 111 inci maddeleri, gerekse 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunun 21, 22 ve 23 üncü maddeleri hükümlerine göre işlem yapılabilmesi için, Kurumumuzca değişik tarihlerde yayımlanan genelge ve genel yazılarla, Kurumumuz denetim ve kontrolle görevli memurları tarafından düzenlenen raporlarda kusur derecesiyle ilgili bir değerlendirmeye yer verilmemiş ise Bakanlığımız iş müfettişlerince kusur oranlarının tespiti için konunun Bakanlığımız ilgili çalışma bölge müdürlüklerine intikal ettirilmesi istenmiş idi.

Ancak, meydana gelen iş kazası ve meslek hastalığı olaylarında işveren sigortalı ve üçüncü kişilerin kusur oranlarının belirlenebilme si amacıyla Kurumumuz birimlerince iş kazası ve meslek hastalığı olaylarının Bakanlığımız çalışma bölge müdürlüklerine intikal ettirilmesinin bu birimlerde ve iş müfettişlerinde çok yoğun bir iş yüküne sebebiyet verdiği, bu yoğunluğunda iş sağlığı ve güvenliğine ilişkin önleyici denetimlere ağırlık verilememesine sebep olduğu görülmektedir. Bu nedenle, meydana gelen iş kazası ve meslek hastalığı vakaları işveren, sigortalı ve üçüncü kişilerin kusur derecesinin belirlenebilme si için Bakanlığımız çalışma bölge müdürlüklerine intikal ettirilmeyecek tir.

Bu çerçevede, Kurumumuz tarafından yayımlanan 13/06/2011 tarihli ve 2011/50 sayılı Kısa vadeli sigorta kolları uygulamaları Genelgesinin ?3.2. İş kazalarında kusur oranlarının tespiti? başlıklı bölümünün dördüncü fıkrası uygulamadan kaldırılmıştır.

Merhaba Sayın Forwhom,
Sözünüzün üzerine söz söylenmediğine göre sanırım sizin dediğiniz daha doğru... :)
Buna göre demekki bundan sonra Çalışma Bakanlığına göndermicez. Fakat aklıma bu noktada bşy takılıyor;
Çalışma Bakanlığını aradığını ve Bakanlığın bildirimi istediğni yazmış yukarıdaki arkadaş. Bakanlık neye göre bu bildirimin kendilerinede yapılmasını istiyor o zaman, değişiklikten haberleri olmalı değilmi?
Saygılarımla.

İlgili madde ve 4. fıkraaşağıdadır. Okuyacağınız üzere bildirim kalkmamıştır. Kaldırılan fıkra bildirimle alakalı değildir. Kurumlar arası bir uygulama kaldırılmıştır.

3.2. İş kazalarında kusur oranlarının tespiti

İşyerlerinde meydana gelen iş kazası vakalarında Bakanlık iş müfettişlerince düzenlenerek Çalışma Bölge Müdürlüklerine intikal ettirilen raporlarda, Kurum müfettişlerince düzenlenen raporlardan farklı kusur oranlarına yer verilen durumlarda; Kanunun 21 inci maddesi uygulanmasında hangi kusur oranının esas alınacağı konusunda aşağıda belirtildiği şekilde işlem yapılacaktır.

İş kazası vakalarında sigortalıların ve Kurumumuzun işlemlerinin kısa sürede sonuçlandırılabilmesi için Kanunun 21 inci maddesi ve Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliğinin 37 nci maddesinde yer alan hususlara uyulması önem taşımaktadır.

Bu itibarla, Kurumun kontrol ve denetim ile görevli memurlarınca düzenlenen raporlarda iş kazası tespiti yapılmış olsa dahi, işveren ve üçüncü kişilerin sorumluluğu ile sigortalıya ödenen geçici iş göremezlik ödeneklerinden indirimin ne oranda yapılacağı, kusur oranlarına ilişkin bir tespitin yapılamaması veya Kurumumuz kontrol ve denetim elemanlarınca düzenlenen raporlar ile Bakanlık iş müfettişlerince düzenlenen raporlar arasında sorumluluk ve kusur oranlarıyla ilgili farklılık bulunması durumunda;

Kurum müfettişlerince düzenlenen raporlarda, Kanunun 21 ve 22 nci maddeleri ile sorumlulukla ilgili benzer maddelerinin ?herhangi bir tespit yapılamaması? nedeniyle uygulanmasına gerek bulunmadığının belirtilmesi halinde, aynı olayla ilgili olarak iş müfettişlerince yapılan tahkikat sonucunda düzenlenen raporlarda bu hususlar yer almışsa, bu raporlarda anılan maddelerin uygulanmasına yönelik önerilerinin uygulanması,

Kurum müfettişlerince iş kazaları ile ilgili olarak yapılan tahkikatlar sonucunda işveren, sigortalı veya üçüncü kişinin fiillerinin ?tespitlere dayanılmak suretiyle? Kanunun 21 ve 22 nci maddeleri kapsamında bulunmadığının net olarak belirtilmesi, ancak aynı konuda iş müfettişlerince düzenlenen raporda ise işveren, sigortalı ve üçüncü kişinin fiilinin anılan Kanunun aynı maddeleri kapsamında olduğunun değerlendirilmesi halinde konunun Rehberlik ve Teftiş Başkanlığına intikal ettirilmesi,

Kurumumuzca iş kazaları ile ilgili olarak yapılan soruşturmalarda düzenlenen raporlarda işveren, sigortalı veya üçüncü kişinin fiillerinin Kanunun 21 ve 22 nci maddeleri kapsamında bulunduğunun belirtilmesi, ancak aynı konuda iş müfettişlerince düzenlenen raporda işveren, sigortalı ve üçüncü kişinin fiilinin anılan Kanunun aynı maddeler kapsamında olduğunun değerlendirilmesi ile birlikte kusur derecelerinin de belirtilmesi durumunda, iş müfettişi raporunda önerilen kusur derecelerine göre işlem yapılması,

Kurum müfettişleri tarafından düzenlenen raporlarda, Kanunun 21 ve 22 nci maddelerinin uygulanmasına yönelik öneriler bulunmasına rağmen, kusur derecesi ile ilgili bir değerlendirmeye yer verilmemişse kusur oranının tespiti için konunun ilgili çalışma bölge müdürlüklerine intikal ettirilmesi,

gerekmektedir.

FNDŞAHİN ' Alıntı:
Merhaba Sayın Forwhom,
Sözünüzün üzerine söz söylenmediğine göre sanırım sizin dediğiniz daha doğru... :)
Buna göre demekki bundan sonra Çalışma Bakanlığına göndermicez. Fakat aklıma bu noktada bşy takılıyor;
Çalışma Bakanlığını aradığını ve Bakanlığın bildirimi istediğni yazmış yukarıdaki arkadaş. Bakanlık neye göre bu bildirimin kendilerinede yapılmasını istiyor o zaman, değişiklikten haberleri olmalı değilmi?
Saygılarımla.
Geçenlerde bende aramıştım Bakanlığı ve bana artık gönderilmeyeceğini hatta ellerinde yüzlerce iş kazası bildirimi olduğunu ve bunları SGK'ya geri göndereceklerini söylediler. Bununla ilgili genelge yayımlandı dedi ama internet sayfalarında bulamadım. Şimdi bu noktada ben ne yaptım? İşi riske atmadım ve Bakanlığa da iki günlük süre içerisinde bildirimde bulundum. Paylaşmak istedim.
saygılar;
bil_gin

O zaman eşeği sağlam kazığa bağlamak tan zarar gelmez :)
Teşekkür ederim bilgilendirmeler için.
Saygılarımla.