İş Kazası Hakkında

HZLS_İK

Tanınmış Üye
Arkadaşlar firma olarak bir futbol turnuvasına katıldık. 27.05 gecesi arkadaşlardan biri burnuna darbe aldı , sorularıma gelecek olursak

1 - İş kazası sayılır mı..? ( ben iş kazası olarak sevkettim )
2 - İş kazası sayılacaksa benim bu durumdan 28.05 tarihinde bilgim oldu ve bu tarihte hastaneye sevk ettim , bu durumda çalışma bakanlığına bildirim süresi 30.05 te mi sona erer..?

iş kazası sayılmaz. iş kazası sayılacak haller 5510 sayılı kn 13. md sayılmıştır bu olay iş kazası hallerine girmiyor

Ayrıca Bölge Çalışmaya bildirim sorumluluğu kaldırılmıştır. Sadece SGK ya vizite giriş sisteminden bugün gece yarısına kadar bildirmen gerekiyor. Ama işkazası sayılmadığı için bildirime gerek yok.
Ayrıca buruna darbe sadece dirsek atılması ile gelebilir. Personelinizi sakin olmaları yönünde uyarmanız yararınızadır.

Son düzenleme:
Raporunda Hastalık yazıyor ama ben çok kararsız kaldım , denildiği gibi Çalışma ve İş kurumu na bildirim kalkmış , 170 ve İş Kurumu nu aradım her ikisi de gerek yok bildirmenize sadece SGK ya bildirin dediler. Ama ben SGK ya bildirip bildirmeme konusunda tereddütteyim açıkcası.

Değerli arkadaşlar,

Öncelikle, önemli olan olayın niteliğidir. Bu durumda 5510 sayılı kanun 13. maddede yer alan "Bir işverene bağlı olarak çalışan sigortalının, görevli olarak işyeri dışında başka bir yere gönderilmesi nedeniyle asıl işini yapmaksızın geçen zamanlarda" diyen hükmüne istinaden bence bu bir iş kazasıdır. Çünkü ilgili turnuvada "firma" temsil edilmektedir ve maç yapılan yer işyerinin eklentisi sayılabilir. Nitekim bu yönde çok abzürd ama İş Kazası sayılan bir çok örnek burada verilebilir.

Kendinizi ve firmanızı olası risklere karşı garantiye almak açısından, firmanızın İSG danışmanına konuyu danışmanızı tavsiye ederim.

Bugün (30.05.2013) bildirimin son günüdür.

Bende sizin gibi düşündüğüm için iş kazası olarak sevk ettim , ama farklı yönde fikirler kafamı karıştırdı açıkcası :(

Takımda yer alanları işverenlik belirliyor ve o kişileri turnuvada futbol oynaması niçin görevlendiriyor mu?

tabiki her belirlenen personel işyeri tarafından görevlendirildiği için turnuva alanındaydı , zaten bundan yola çıkarak iş kazası olmalı diye düşündüm ama fikir almak istiyorum ona göre bugün son gün bildirim yapayım mı yapmayayım mı..?

tabiki her belirlenen personel işyeri tarafından görevlendirildiği için turnuva alanındaydı , zaten bundan yola çıkarak iş kazası olmalı diye düşündüm ama fikir almak istiyorum ona göre bugün son gün bildirim yapayım mı yapmayayım mı..?
Bu durumda %101 iş kazası olmalı

ok çok teşekkürederim , bir de Çalışma Ve İş Kurumu bildirimleri ne zamandan itibaren kalktı acaba , konu hakkında bilginiz var mı sevgili keremcem