fonradar

İş Kazası Prim Teşviği Hk.

6645 sayılı yasa ile gelen, 10 kişiyi aşkın çok tehlikeli iş yerlerinde 3 yıl içinde ölümlü veya sürekli iş görmezlikle sonuçlanın iş kazası olmaması durumunda bir sonraki takvim yılından başlayarak 3 yıl işsizlik sigortası işveren payı %1 olur. Bu teşvikten şu anda faydalanmak mümkün mü? Faydalanan var mı? Ya da ne zaman faydalanılmaya başlanacak. Cevaplarınız için teşekkürler.

Kanun Nisan/2015'te yürürlüğe girdi. 3 yıl süre ile iş kazası olmayacak dendiğine göre Nisan/2018'e kadar iş kazası olmayan işyerleri yararlanmaya başlayacak diye düşünüyorum.

Çıkan kanunda "...kanun yürürlüğe girdiği tarihten sonrası için..." vb ifade olmadığına göre 04/2015 tarihinden geriye doğru 3 yıl için koşullar sağlanıyorsa yararlanılması gerekir.

Seçim vaatlerinde 10 kişi sınırlamasının kalkacağı da taahhüt edilmiş idi. Bakalım ne zaman yürürlüğe girecek.

10 kişi üzeri işçi çalıştıran ve yıllardır iş kazası olmayan iş yerlerimiz var. Nasıl yararlanabiliriz ki bundan şu an ?

Evet cevap yok mu? Faydalanabilmemiz mümkün mü bu teşvikten an itibariyle. Teşvikte bir sonraki takvim yılından başlayarak diyor. Yani 2016 da mı başlayabiliriz?
Bugün özellikle bu konu ile ilgili olarak bağlı olduğumuz sigorta müdürlüğü ile görüşmeye çalıştım ancak çalışanlar konudan bihaber. Sonra Ankarayı arama gafletinde bulundum. En son sanırım 10. farklı numarayı ararken buldum kendimi ve vazgeçtim....

İnternette biraz araştırdım. Bu teşvikten yararlanmak için bağlı bulunduğunuz SGK'ya başvuru yapmak gerekiyor sanırım. Sonra SGK şartları yerine getiriyorsanız teşvik kodu açıyor size ve bildirgeleri o teşvik kodundan gönderiyorsunuz. Veya otomatik düşüyorda olabilir %1 oranında.

Tabii kanundan bihaber sgk personeli bilgisayardan ne yapacağını bulup yapabilirse! :mad: