fonradar

İş Kazası sayılır mı?

Değerli üstadlar;

Personel mesai saati dışında, şirket adına kayıtlı kullandığı araca benzin alırken akaryakıt istasyonunda araç dışındayken üçüncü kişi bir aracın çarpası nedeniyle trafik kazası geçirip hastaneye kaldırılıyor.

İşçi hala tedavi altında. Hastaneden verilen ilk iş görmezlik belgesi 10 günlük ve "hastalık" işaretlenmiş ilgili doktorlar tarafından.

Sizce bu durum iş kazası sayılır mı?

Teşekkürler....

Konu başlığı ve içeriğinde Yardım/Acil/Lütfen gibi ifadeler kullanmak yasaktır.!
Lütfen Forum Kuralları' na uyunuz.!

Ynt: İş Kazası Sayılır mı? (Acil Yardım)

Sn.sideman
Çalışma süresi,işcinin çalıştırıldığı işte geçirdiği süre olup, bu süre kapsamında sgortalının işveren tarafından görevle ilgili işyeri aracıyle başka bir yere gönderilmesi sözkonusudur.Anladığım olaya üçüncü şahıs neden oluyor, kusur durumu da farklı olabilir isede bu olayın iş kazası sayılabileceğini düşünüyorum. Ancak şimdilik kesin diyemem araştırmaya ihtiyac var

Sn.Aydemir oncelikle ilginiz icin tesekkur ederim.
Sanirim eklemem gereken bazi detaylar var.
Oncelikle personel sofor olarak calisiyor ve kullandigi araca yakit ikmali yaptigi saat sozlesmeyle belirlenen saatlerin disinda.yani isverenin herhangi bir talimati yok. Tamamen iscinin kendi insiyatifi ve/veya ozel kullanimindan kaynakli.
Ayrica is kazasi olarak karar verdigimizi dusunursek hastaneden hastalik olarak alinan is gormezlik raporu ilerde sorun yarata bilir mi ?
Tesekkurler

İşveren tarafından yürütülmekte olan bir iş dolayısıyle DEĞİL ,sgortalının işveren tarafından görevle başka bir yere gönderilmesi yüzünden asıl işini yapmaksızın geçen zamanda DEĞİL,sgortalılarınn işverence sağlanan bir taşıtla işin yapıldığı yere götürülüp getirilmeleri sırasında DEĞİL,
Ama dediğiniz gibi tamamen işverenin izni,bilgisi dışında, kendi istek ve iradesiyle şirket aracını özel işinde kullanımı sürecinde oluyor ise bu durum iş kazası sayılmamalı(diye düşünüyorum.Neden,işverenin olayda bi dahli yok.dİSİPLİN CEZASI BİLE VERİLEBİLİR)
İş görmezlik nedeni hastalık,ancak ilerde nereye varır net değil ,şimdilik mahallin karakol tutanakları veya -çsgb-sgk(olayın olduğu işyeri için bu iş kazası niteliğinde ise) dava konusu olursa bilirkişi raporları vs.bi şekilde ortaya çıkar.Bakarsın işci sonradan şikayetci yahut karşı tarafta bir şey var ise davalı duruma düşer/davacı olur vs.
TAMAMEN İŞVERENİN İZNİ , İŞİ VE BİLGİSİ DIŞINDA MEYDANA GELDİĞİ ANLAŞILAN BU OLAY ı işverenin işi bilen avukatınız vasıtasıyle ilerde sorun olmayacak şekilde kapsamlıca değerlendirilmeleri uygun olacaktır saygılarımla...

Dogru dusuyorsunuz. Bu durum is kazasi niteliginde degildir.

buna yakın bir örnek bizim başımıza geldi. işçi hastanede tutanak tutulurken iş kazası olarak beyanda bulunmuş. ama olay akşam saat sekiz sularında olmuş. rapor saatinteyit ettik. velhasıl rapor parası için ssk gittiğinde işkazası olduğunu beyan etmiş. haliye ödenen parayı ssk bizden istedi. o sebeple siz siz olun ne olur ne olmaz iş kazasının bildirin. başınız ağırmasın.

Bizim başımıza gelen olay daha felaket. İşçiler mesai bitimde dışarda kavga ediyor. Birinin parmağı kırılıyor, hastaneye gidiyor rapor alıyor. Raporda; hastalık işaretli. Kısa bir zaman sonra bağlı bulunduğumuz sgk dan yazı geliyor. İşte süresinde iş kazası bildiriminde bulunmamışsınız vs... Rapora tekrar bakıyorum hastalık işaretli, kurumsa iş kazası yazmış.

Velhasıl topladım pılı pırtıyı topladım kuruma gittim dosyayı açtırdım bir ne görelim. Hastalık yazan rapor ortada yok. İş kazası işaretli rapor var. Ayrıca iş kazası geçirdiğine dair evrak var.

İtirazda bulundum. Denetçilere devrettiler bakalım şirkete gelecekler bekliyoruz.

TABİİDİR Kİ her olayın kendine özgü şartları sözkonusu oluyor.Özellikle SGK sgortalılara yönelik iş kazası ve meslek hastalıkları yönünden ileri derecede hassas,diğer tarafdan Sn.Nisanlı nın ifade ettiği olay daha farklı ve enteresan.
İşverenin yükümlülükleri çerçevesinde dikkatli olmak ve olayları takip etmekte var diye düşünüyorum.

Değerli üstadlar;

Konuyla ilgili hem bölge çalışma müdürlüğüyle hem de sgk müdürlüğü ile yüz yüze görüştüm.

Bölge çalışma müdürlüğü her halükarda iş kazası olarak bildirilmesi gerektiğini, gerekirse kendi incelemeleri sonucu farklı bir kanaatte bulunabileceklerini belirtti.

Sgk ya gelince sgk durumun iş kazası olmadığını ancak daha sonra personelin ifade değiştirmesi durumunu göz önünde bulundurmanız gerektiğini belirterek iş kazası bildiriminde bulunmamızı tavsiye etti.

Ben bu durumu iş kazası olarak bildireceğim.

Yani sonuç olarak gülelim mi ağlayalım mı nasıl bir ülkede yaşıyoruz nasıl kanunularla yönetiliyoruz üstelik yaptığımız meslek gün geçtikte çekilmez bir hal alıyor.

İlginize tek tek teşekkürlerimiz sunarım.
Saygılar...

Benim anlamadığım, size getirilen rapor hastalık olarak işaretli ve de kimsenin buna itirazı yok ..olay bence de iş kazası değil ancak siz neden ısrarla bunu iş kazası olarak bildirmeye çalışıyorsunuzki..

Sn.Eylülduru
sn.mavisakal 79 ve sn.Nisanlı nın anlattıklarından sonra ve birazda yaşanan olayın karmaşıklığı sebebiyle sorumluluğun verdiği düşünce sonucunda , a.bildirelim mi b.bildirmeyelim mi konuları terazinin iki kefesine konuldu "a" seçeneği anlaşılan biraz ağır geliyor,kolay gelsin.

şeref aydemir ' Alıntı:
Sn.Eylülduru
sn.mavisakal 79 ve sn.Nisanlı nın anlattıklarından sonra ve birazda yaşanan olayın karmaşıklığı sebebiyle sorumluluğun verdiği düşünce sonucunda , a.bildirelim mi b.bildirmeyelim mi konuları terazinin iki kefesine konuldu "a" seçeneği anlaşılan biraz ağır geliyor,kolay gelsin.

Ben yine de bu durumun iş kazası olmadığını ve işverenin herhangi bir sorumluluğunun bulunmadığını düşünüyorum..Yok eğer biz bildirelim ileri de başımız ağrımasın diyorsanız bişey diyemem ama bu risk her zaman var, Sn. Nisanlının olayında olduğu gibi..

şeref aydemir ' Alıntı:
TABİİDİR Kİ her olayın kendine özgü şartları sözkonusu oluyor.Özellikle SGK sgortalılara yönelik iş kazası ve meslek hastalıkları yönünden ileri derecede hassas,diğer tarafdan Sn.Nisanlı nın ifade ettiği olay daha farklı ve enteresan.
İşverenin yükümlülükleri çerçevesinde dikkatli olmak ve olayları takip etmekte var diye düşünüyorum.

Aynı kanıdayım enteresan. Elimizde ki evraklara göre işveren açısından hastalık seçeneğine müteakip takibatı ve gereğini yaptık. Yalnız ortada iki farklı evrak varsa...! Bu bizi aşar. Önce hastane ve çalışanın üzerine kalmalıdır. Ortada hastane tarafından onaylanmış iki rapor var, ortada işçi tarafından bize verilen bir çeşit rapor var. Artık buna ne dersiniz deyin.

sn.Eylülduru
Benim kanaatimde olmadığı yönünde.

Sn.Nisanlı nın konusunu ilk defa duyuyorum.Doğru evet hastane ve çalışan arasında, işveren bu iki işlemin sadece kendisine ibraz olunan yönüyle güya hatalı bildirim yapmış gibi oluyor!..gerçekten ibretlik olay!..

şeref aydemir ' Alıntı:
Sn.Nisanlı nın konusunu ilk defa duyuyorum.Doğru evet hastane ve çalışan arasında, işveren bu iki işlemin sadece kendisine ibraz olunan yönüyle güya hatalı bildirim yapmış gibi oluyor!..gerçekten ibretlik olay!..

:) Evet ibretlik. Gülüyorum ama sinirden. Gelişmeleri paylaşırım.

Bizde de bi personel 3 gün işe gelmedi, haber de vermedi, tlfla ulaşmaya çalıştık ulaşamadık. neyse 3 gün sonra beni hastaneden aradılar personeliniz 3 gün önce iş kazası geçirmiş bize vizite kağıdı gönderir misiniz diye.Adam iş çıkışı evine giderken ayağını burkmuş kalkmış iş kazası demiş.Bizim hiçbişeyden haberimiz olmadığından bildirim süresi falan da geçmiş tabii...Bunun üzerine uzun uğraşlar sonucunda hastanedeki raporu normal hastalık olarak düzelttirdim..Bana gelen rapor en azından hastalık olarak işaretlenmişti. Umarım Sn.Nisanlı nın başına gelen benim başıma gelmez..

Sn.Eylülduru
Hayatın olağan akışı içinde,özür nedenine bağlı devamsızlıklarda anlayış gösterilmeli(tabiidir ki sınırsız değil)
Kısmende olsa,işci evine giderken nasıl olduğuda şimdilik tam bilinemeyen bu olaya "iş kazası" oldu-yaptım denilmesi,iyi niyet çerçevesinde işyerinede haber-bilgi verilmemiş olması düşündürücü,art niyet demeyim ama iyi niyet de göremiyorum.
Tavsiyem ;3 güne ilişkin ayrı ayrı şahitler huzurunda tutanak(düzenlenmiştir),bu tutanaklarda "araştırma" konusundanda bahsediniz.Yazılı olarak kendi beyanını da alınız,özellikle olay taihi-saat-yer , oluş şekli ve hastane süreçleri belirtilmiş olsun.
Dosyasında saklayın,olaki sorabilirler!...

Kesinlikle tutanak ve işçinin kendi beyanını yazılı olarak alın. Hastane raporları kuruma göndermediyse sorun olmaz. Ama gönderdiyse ortada iki farklı rapor olacak. Yani benim durumum gibi

Ynt: İş Kazası sayılır mı?

Zaten raporu iptal ettirebilmek bir günüme maloldu, herhangi bir bildirim yapmayıp direkt iptal ettik dediler ancak dediğiniz gibi önceden bir bildirim yaptılarsa ortada iki rapor olacak.Ben tutanakları dosyasında muhafaza ediyorum.4-5 ay önceki bir olaydı.Bekleyip, göreceğiz artık.. :)

Ynt: İş Kazası sayılır mı?

Bu konuyla alakalı olark ve yeni konu açıp gereksiz forum kirliliği oluşturmamak adına bir şey sormak istiyorum

İş kazsı ve meslek hastalığı bildirimi verilmesi ya da verilmemesi İŞ GÖREMEZLİK belgesindeki HASTALIK olark işaretlenmesi durumunda verilmicek anlamına mı gelir ? Eğer hastanede polis tutunağı tutulmuş am a belgede hastalık işaretlenmişse ne yapılmalıdır ?

Bi de internet ortamında verdiğimiz bu bildirimin ÇSGB bölge çalışma müdürlüğüne bir kopyası ve yazı ile bildirilmesi gerekiyor mu ? Bu konu da da kurumun azımsanmayacak 904 tl gibi bi cezası var ?