fonradar

İş Kazası ve Meslek Hastalıkları Prim Oranı Farkından Kaynaklanan Ek Bildirge

merhaba arkadaşlar,

Aralık ayında açılan depomuzun işyeri bildirgesinde yapılan işin niteliği yanlış yazıldığından dolayı iş kolu kodu ve tehlike derecesi hatalı olmuş ve iş kazası ve meslek hastalıkları prim oranımız % 1,5 olarak düzenlenmiştir. Biz de yanlışlığı farkedip işyerimizin depo olduğunu ve bu nedenle 2. tehlike sınıfında ve iş kazası ve meslek hastalıkları prim oranımızın da % 2 olması gerektiğini belirten bir dilekçe ile düzeltme talebinde bulunduk.Ssk 'dan yoklama memurları teftişe gelip tutanaklarını tuttular ve bize bir yazı ile bildirip aradaki farkı ödersek bir sorun olmayacağını söylediler. Yazı geçenlerde tarafımıza ulaştı. Şöyle deniyor : " 30.12.2006 tarihi itibariyle doğan %0,5 prim farklarının yazımızın tebliğ tarihini takip eden ayın sonuna kadar kurumumuza verilmesi ve primlerin ödenmesi halinde kanuni süresi ödenmiş kabul edilecektir."
Aradaki farkı ödeyebilmek için geriye dönük 2006 Aralık ayından bu yana ek bildirge düzenlemem gerekiyor, ancak bu ek bildirgeyi nasıl düzenleyeceğim konusunda kararsız kaldım. Çünkü benim ödemem gereken fark sadece iş kazası ve meslek hastalıkları prim oranından kaynaklanan bir fark olacak. Bu güne kadar %1,5 olarak ödediğim primin şimdi % 2 olarak ekini vermem gerekecek.
Bu konuda bilgilerinizi ve yardımlarını paylaşırsanız sevinirim,
teşekkürler...
iyi çalışmalar

Ynt: İş Kazası ve Meslek Hastalıkları Prim Oranı Farkından Kaynaklanan Ek Bildirge

Aynı dilekçeden bende verdim, içinde bulunduğumuz ay içerisinde.Bu sorunun başıma geleceğini tahmin ettim ve biraz kafa yorduktan sonra işin içinden sadece, (prim oranının değiştiğinden emin olduktan sonra) bütün bildirgeleri iptal edip, ek vermekte buldum.Bundada geçmişteki bildirgeleri iptal etmemizden dolayı ne gibi sonuçlarla karşıya karşıya kalırız bilemem.

Birde gidip Ssk ile yüz yüze görüşmek lazım.
Mesela onlar size aradaki farkı ödeyin demişler, ama nasıl ödeneceğine dair bir bilgide verselermiş keşke.!

Ynt: İş Kazası ve Meslek Hastalıkları Prim Oranı Farkından Kaynaklanan Ek Bildirge

bildiğim elinizdeki belge ile gidip ödeniyor. kendiliğinizden yapacağınız iptal-ek için ipc kesebilirler. ilgili memur ile yüz yüze görüşerek hareket etmekte fayda var.

Tekrar merhaba,
Öncelikle sayın zindan ve sayın nane ilginiz için teşekkür ederim...
Konu ile ilgili ssk müdürlüğü ile görüştüm. Sadece İş kazası meslek hastalıkları primi oranından kaynaklanan bir fark olduğu için elde düzenleyeceğimiz Aylık Prim ve Hizmet Belgesinde sadece sigorta kollarından iş kazası ve meslek hastalıkları primini , prime esas kazancını ve yine aynı sigorta koluna ait prim farkını belirtmek suretiyle ( bizim için ödenmesi gereken fark % 0,5 idi ) farkların ödenebileceğini belirttiler. Cuma günü belgeleri bu şekilde düzenleyip elden verdim düzenledikleri Tahakkuk Fişi ile de ödemesini yaptım.

Kolay gelsin