fonradar

İş Kazasında Ölüm

canan

Katkı Sunan Üye
şimdi başımıza neler gelecek belli değil bir kaç sorum var?
1- 22.07.2008 iş içi elemanı işe almak için geldi ssk yaptık ama o gün eleman iş yerinde akşamı öldü sadece yalnızdı.iş kazası olarak elektirkden.(23.07.2008 de ssk lı giriş olmuş oluyor biz 22 sinde sadece int giriş yaptık işçiye imzalattık int çıktısını. bundan gelecek ceza asgari ücret kadar başka bir şey gelirmi sizce?
2- ölüm olduğu için işkura iab verilecekmi 15 günde

Ynt: İş Kazasında Ölüm

Sayın canan,
Sizin bildiriminize göre ölen işçi sigortasız bir günde işkazası geçiriyor. Sigorta bunun bütün masraflarını karşılayacak ama tamamını sizden alacaktır. Geride bıraktıklarına bağlanacak aylık vs. diğer masraflarında o günlük bedelini tahsil edecektir. Detayları yaşayarak öğreneceksiniz. Ayrıca bu da size bir ders olsun bundan sonra sigortasını başlatmadığınız işçiyi şirketin kapısından içeri bile sokmazsınız. Tabi sözüm sadece size değil herkese.

sadece şunu öğrenecem iab verecemmi vermecemmi? birde sayın muhasebeci kimse istemez ölmesini ama oldu bir kere hem unutmayayın sizde belki ssk sız çalıştırdınız demi? işyernizde bu türkiyenin şartları ama bizim şansımız

Vereceksiniz, ayrılma kodu olarak da 10 (Ölüm) olarak belirteceksiniz.

Eğer işe giriş bildirgesinde gerçek işbaşı tarihine göre düzeltme yaparak işlem
yapacaksanız;
kolluk kuvveti tarafından oradaki olayla ilgili tutanak tutturacaksınız, ssk ve bölge ç. md iş kazasını bildireceksiniz. İşkur'a iab vereceksiniz.
yapmayacaksanız; "onun orada ne işi vardı" sorusuna makul ve mantıklı bir cevap verebilirseniz resmen işbaşı yapmamış biri olduğu için yukarıdaki işlemleri yapmanıza gerek yok.

sayın nane ilginize tş ederim.bölge çalışma ve ssk 2 içinde iş kazası bildirim formalarını verdim yalnız iab yide az önce yolladım şimdi yalnız ben bu adamın girişirni nasıl 22 sinde işe başlama olarak düzeltecem sorun çıkarmacakmı ssk elşdenmi vereyim sonucda int çıktısında adamın kendi imzası var.bilmiyom başıma ilk defa geldi ne yapacam.karar veremiyom. ssk bir şey yapmacan dedi

İAB yi işkura götürdüm almadılar ölümde gerek yok dediler iş kazası veya ölüm fark etmez yani verilmiyormuş arkadaşlar

birde sayın muhasebecinin dediği gibi bütün masarfları ssk benden alacaksa sayın nane işçinin ölüm tarihi gününe işe girişi çeksem geri cezalı gene benden talep etmeyecekmi.sadece 500 küsür cezalamı kurtaracam bir açıklık getirirmisiniz.

canan ' Alıntı:
birde sayın muhasebecinin dediği gibi bütün masarfları ssk benden alacaksa sayın nane işçinin ölüm tarihi gününe işe girişi çeksem geri cezalı gene benden talep etmeyecekmi.sadece 500 küsür cezalamı kurtaracam bir açıklık getirirmisiniz.

Merhaba,
Hayır, sigortasız çalıştırmanın cezası ile diğer rücuu edecek masrafları karıştırmayın. İşverenin kusuru oranında size her durumda bir tazminat rücuu edilecektir.