fonradar

İş Müfettişi İfade Değişimi

Selamlar herkese.
Çalıştığım firmaya bir iş arkadaşımın şikayeti üzerine müfettiş geldi. şikâyet mesai ücretiyle ilgiliydi. biz fazla mesai yaptığımızda karşılık olarak 1e 1 karşılık izni veriliyor.
müfettişe verdiğim ifadede, sorduğu sorular üzerine haftalık çalışma saatlerini, mesai karşılığı ne kadar izin aldığımızı, ve bu mesai karşılığının bizim talebimiz olmaksızın izin olarak verildiğini anlattım.
Bugün patronumuz Çalışma Bakanlığından çağırldı. bunun üzerine müdürüm beni arayarak ifademi değiştirmem gerektiğini, 1e 1.5 olarak izin kullandığımızı söylemem gerektiğini, böylelikle sorunun ortadan kalkacağını söyledi. (anladığım kadarıyla bunu çalışma bakanlığı görevlisi patronuma ifade etmiş)

1. İfademi değiştirirsem yalan ifade vermiş olacağım. yalan ifade verdiğim anlaşılırsa bu bana devlet kurumuna yalan beyanda bulunmak gibi bir suçla geri döner mi?
2. şirketimin eline koz vermiş olur muyum? yarın öbür gün ilk verdiğin ifade ile şirketi zarara uğratacaktın gibi.. tazminatsız işten çıkarılır miyim (75-80 bin TL tazminat yüküm var ve bu ara şirket ile anlaşmazlık içindeyim)

cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim

saygılarımla,