resim

İş Sağlığı Ve Güvenliği Eğitimi Ne Zaman Başlar ?

sahin12

Katkı Sunan Üye
Üyelik
9 Kas 2010
Mesajlar
128
Konum
mersin
Arkadaşlar öncelikle hepinize selamlar.Kanun gereği 30.06.2014 tarihinde kanun kapsamına girecek işyerinde iş sağlığı ve güvenliği eğitimi verme yükümlülüğü şu an başlamış mıdır?Yoksa 30 haziran da mı başlayacaktır.Ne dersiniz?
 
Moderatör tarafında düzenlendi:
Üyelik
15 Tem 2008
Mesajlar
66
eğitim vermenin bi zamanı olmaz. o tarihe kadar ya iş sağlığı ve güvenliği için personel alacaksınız ya da osgb lerle sözleşme imzalayacaksınız. ama siz eğitimlere ve eksiklikleri gidermeye ne kadar erken başlarsanız o kadar iyi olur sizin için.
 

sahin12

Katkı Sunan Üye
Üyelik
9 Kas 2010
Mesajlar
128
Konum
mersin
Aslı Hanım haklısınız yalnız benim öğrenmek istediğim yasal zorunluluk ne zaman başlar.Herhangi bir ceza ile karşılaşmamak için.
 
Üyelik
15 Tem 2008
Mesajlar
66
iş yerinizin tehlike derecesine göre hangi tarihte iş güvenliği ve iş saglığı uzmanı bulundurma zorunluluğunuz varsa o zaman. Şöyle de bi durum var o tarih geldikten sonra bir ay içinde denetime geliyorlar deyim yerindeyse ıncığını cıncığını araştırıyorlar. İlk etapta cezai bir uygulama yapmıyorlar.(tabi her memur aynı şeyi uygular mı bilmem) Bir ay gibi bir süre veriyorlar. bir ay içinde o eksiklikleri tamamlamanızı istiyorlar. bir ay sonra tekrar geldiklerinde hala belirtilen hususlarda eksiklik varsa ceza veriliyor. bu sebepten ne kadar erken başlarsanız birşeylere o kadar iyidir.
 
Üyelik
27 Ağu 2014
Mesajlar
3
Konum
istanbul
yasal zorunluluk ne zaman başlar benimde en çok merak ettiğim konu .....| genelde burdan araştırıyorum ama bazen istediğim cevabı bulamıyorum
 
Moderatör tarafında düzenlendi:
Üyelik
28 Kas 2014
Mesajlar
2
Konum
ANTALYA
Yeni işe başlayan bir personel olduğunda işgüvenliği açısından bu kişiye eğitim ne zaman verilmeli?
 

şeref aydemir

Tanınmış Üye
Üyelik
25 Kas 2011
Mesajlar
4,749
Konum
ankara
Diyelim dün giriş yaptınız,bugün işbaşı yapacaktı/yapacak,bu esnada eğitim işci "iş görmeye" başlamazdan önce verilmiş olmalı(eğitim verildikten sonra işci çalışmaya başlamalı/başlatılmalı)hatta iş tehlikeli veya çok tehlikeli ise işci doğrudan işin başına geçirilmemeli,özellikle çok tehlikeli işler açısından(iş,işyeri ortamı,alet edavat ,makinalar,sıvılar,gazlar,parlayıcı ve patlayıcı maddeler,hülasa risk unsurları dikkate alınarak adaptasyon sürecinde) yavaş yavaş alıştırılmalı
 
Üst