turkcell

İş şartlarında değişiklik

Üyelik
9 Ağu 2008
Mesajlar
3
Konum
istanbul
merhaba

(2006 mart işe giriş )
5 yıldır kurumsal bir firmada çalışmaktayım.ilk işe başladığımda (müşteri hizmetleri +kredi kontrol departmanı)
bu departmanlarda çalışan arkadaşlarıma yardımcı olarak gelmiştim.2.yılımda bana da zincir mağazaların mutabakatları ,tahsilatlarının takibi,iskontolarının takibi..vs bunun yanı sıra müşteri hizmetleri görevinide biz yapıyorduk..(müşteri şikayetleri,eksik ,hasarlı sevkiyat,tüm müşteri problemi)

ardından 2009 da kredi kontrol departmanı, müşteri hizmetlerinden ayrıldı.ve ben kredi kontrol departmanına alındım.(hem zncir müşterilerin hemde eczane kanalının mutabakatlarından,kredi limitlerinden ,tahsilatlarının takibinden ve yasal boyutundan sorumlu oldum. ve şimdi bana tekrar müşteri hizmetlerine geçmem isteniyor..
işi kabul etmediğim takdirde sözleşmeyi haklı nedenle feshedebilir miyim..

birde smmm ruhsatımı almak için tek dersim kaldı.verilen iş kariyerime de uygun değil...
kıdem tazminatımı almam için haklı bir neden olur mu?
konuyla ilgili bilgim olmadığından yönlendirmenize ihtiyacım var..paylaşımlarınız ve yardımlarınız için çok çok teşk..
 
Üyelik
9 Ağu 2008
Mesajlar
3
Konum
istanbul
Ynt: iş şartlarında değişiklik

en önemlisini yazmayı unuttum
işe girerken imzalamış olduğum sözleşmede ''personel işverenin yapmış olduğu iş değişikliğini
peşinen kabul eder'' maddesi mevcuttu..
 

keremcem

Tanınmış Üye
Üyelik
5 Ara 2007
Mesajlar
5,826
Konum
izmir
Ynt: iş şartlarında değişiklik

sevginur ' Alıntı:
en önemlisini yazmayı unuttum
işe girerken imzalamış olduğum sözleşmede ''personel işverenin yapmış olduğu iş değişikliğini
peşinen kabul eder'' maddesi mevcuttu..
Ne yazık ki, bahsettiğiniz nedenlerle sözleşmenizi feshettiğiniz durumda kıdem tazminatına hak kazanamazsınız.
 
Üyelik
10 Eyl 2010
Mesajlar
14
Ynt: İş şartlarında değişiklik

Selamlar;

Hiç bir sözleşme iş kanununun üstüne çıkamaz iş kanununun 22 maddesi gereği yaptığınız işte esaslı bir değişiklik varsa sözleşmenizi haklı sebepten fesih edebilirsiniz düşüncesindeyim.Bence esaslı bir değişiklik var ama gidene iyi bir iş hukuku avukatına sormak lazım çünkü her hukuk normu yoruma muhtaçtır.
 

keremcem

Tanınmış Üye
Üyelik
5 Ara 2007
Mesajlar
5,826
Konum
izmir
Ynt: İş şartlarında değişiklik

ilhanyk ' Alıntı:
Selamlar;

Hiç bir sözleşme iş kanununun üstüne çıkamaz iş kanununun 22 maddesi gereği yaptığınız işte esaslı bir değişiklik varsa sözleşmenizi haklı sebepten fesih edebilirsiniz düşüncesindeyim.Bence esaslı bir değişiklik var ama gidene iyi bir iş hukuku avukatına sormak lazım çünkü her hukuk normu yoruma muhtaçtır.
Pardon, iş kanununun üzerinde olan kısmı neresi yukarıda bahsedilen sözleşmenin?
 
Üyelik
10 Eyl 2010
Mesajlar
14
Ynt: İş şartlarında değişiklik

Sayın keremcem bu madde.

Çalışma koşullarında değişiklik ve iş sözleşmesinin feshi



Madde 22 - İşveren, iş sözleşmesiyle veya iş sözleşmesinin eki niteliğindeki personel yönetmeliği ve benzeri kaynaklar ya da işyeri uygulamasıyla oluşan çalışma koşullarında esaslı bir değişikliği ancak durumu işçiye yazılı olarak bildirmek suretiyle yapabilir. Bu şekle uygun olarak yapılmayan ve işçi tarafından altı işgünü içinde yazılı olarak kabul edilmeyen değişiklikler işçiyi bağlamaz. İşçi değişiklik önerisini bu süre içinde kabul etmezse, işveren değişikliğin geçerli bir nedene dayandığını veya fesih için başka bir geçerli nedenin bulunduğunu yazılı olarak açıklamak ve bildirim süresine uymak suretiyle iş sözleşmesini feshedebilir. İşçi bu durumda 17 ila 21 inci madde hükümlerine göre dava açabilir.



Taraflar aralarında anlaşarak çalışma koşullarını her zaman değiştirebilir. Çalışma koşullarında değişiklik geçmişe etkili olarak yürürlüğe konulamaz
 

keremcem

Tanınmış Üye
Üyelik
5 Ara 2007
Mesajlar
5,826
Konum
izmir
Ynt: İş şartlarında değişiklik

sevginur ' Alıntı:
en önemlisini yazmayı unuttum
işe girerken imzalamış olduğum sözleşmede ''personel işverenin yapmış olduğu iş değişikliğini
peşinen kabul eder'' maddesi mevcuttu..
İşe başlarken görev müşteri hizmetleri , yani şu anda verilen görevden farklı değil.
Sözleşme ile yazılı olarak ta bildirilmiş görev değişikliği olabileceği ve personelin bunu kabul ettiği.
Bence dediğiniz gibi yasaların üzerinde bir sözleşme yok ortada.Hattaa yasanın aradığı yazılı bildirim şartı da en başta belirtilmiş.
Ha dediğinizde haklısınız, maddede belirtildiği üzere iş şartlarında esaslı değişiklik feshe imkan tanır.
Örneğin müşteri hizmetleri yerine şöförlük veya yemekhane sorumluluğu verilmiş olsaydı esaslı değişiklik olurdu sözleşmede yazıyor olsa bile:)
 

Benzer konular

Üst