fonradar

İş Teklifi Ve İnşaat Muhasebesi

Burak Tanyeri

Katkı Sunan Üye
Değerli Meslek mensupları,

Henüz bu sabah, bir iş teklifi aldım.
İnşaat sektörünün oldukça büyük firmalarından bir tanesinden muhasebe ve finans müdürlüğü görevine katılmam amacı ile.

yaklaşık 12 yıldır muhasebe ve finans işinin içindeyim.
büyük şirketlerde çalıştım, maliyet muhasebesinden akreditifli işlemlere kadar pek çok işlemi gerçekleştirdim.

inşaat muhasebesi hakkında hiç bir bilgim yok.
fakat sorunlu bir sektör olduğunu biliyorum.
ikincisi çalıştığım yerler daima kurumsal firmalardı işin resmi olmayan tarafını bilemiyorum.

ne tavsiye edersiniz, işe başlayıp bir iki ay sonra bırakmak istemiyorum.

yardım ve desteğinizi rica ederim.

Merhaba,

Öncelikle teklif hayırlı uğurlu olsun.

Şimdi şöyle bir durum var. Siz teklif aldığınıza göre karşı taraf sizin bu konudaki eksikliğinizi (tecrübe eksikliği) bilerek size teklifte bulunmuş yani bu durumu göz ardı etmişler. Bunun sebebi de sizde gördükleri diğer özelliklerdir çok yüksek ihtimal.

Bu nedenle sırf inşaat işine takılıp kalmayın. Bence şartları değerlendirerek uygun ise başlamanızı tavsiye ederim.

Zaten çeşitli kitaplardan ve firmanın SMMM / YMM'lerinden bu konuda yavaş yavaş bilgiler öğrenebilirsiniz. Uygulamada da hızla kavramanın artacağına eminim.

Kendinize güvenin, sonuçta teklif edilen sizsiniz ;)

8 yıl inşaat muhasebesinde çalıştım.Malesef biraz problemlidir.Çok fazla kaçağı göçeği olabilir.Kafanızın bu işlere çalışıyor olması gerekir.Ben daha önce kurumsal firmada çalışıp emekli olmuş bir arkadaşla inşaat muhasebesinde çalıştım.Birkaç olay oldu Adam ben bu işlere girmem dedi gitti.Ama şuan yine kurumsal bir firmada mali işler müdürü.
Yapamazsınız demiyorum.Ama şunu söyleyebilirim kurumsal firmadaki çalışanlar sadece işin resmi boyutlarına odaklanıyorlar.İnşaat sektörü çok fazla oyun barındırıyor.Bu oyunlara adapte olmakta zorlanabilirsiniz.Ama büyük inşaat firmalarından birisi diyorsunuz belkide bu oyunlar beklenenin altındadır.Hakkınızda hayırlısı olsun.

Teşekkür ederim.

Fakat şöyle bir durum var, firma bayağı bir büyük ama bu işler hakkında duyduklarımdan anladığım işin arka yüzünü çok iyi bilmelisin.
bir iki yıllık bir tecrübem olsa ki firmanın büyüklüğü, idare zorluğu hesap edince en az iki yıl bir tecrübem olsa bu sektörde tamam diyeceğim.

iş başladıktan üç ay sonra işten ayrıldığım takdirde iş bulmam şu ortamda çok zor, ayrıca yeni işyerine başlarken ilk sordukları soru işten neden ayrıldın, oradaki yetkili aramak istiyorlar, referans veremezseniz eliyorlar...

kararsız kaldım.

Arkadaşlar rica etsem elinizde İnşaat muhasebesi ile ilgili pdf-word formatında kitap vs. gönderebilir misiniz ?

teşekkürler.