İş Teklifi ve İşsozleşmesi Birbirine Uymuyor,İstifa mi Feshmi Etmek Lazım (Deneme Süresi İçerisinde)

Merhaba,
1 nisan da başladigim yeni işime girişte, mail ile gelen iş teklifinin dışında bir iş sozleşmesi imzalatildi.
Farkliliklar: maaşım unvanim yan haklarim bu sozlesmede belirtilmiyor, sadece personel olarak aniliyorum. Bunun haricinda işten ayrılmak için 6 ay önceden haber verme şartı vardi hatirladigim, hatirladigim diyorum cunku 1 kopyasini bana vermediler.

Şimdi maaşin bir kismini bankadan bir kismini elden aliyorum ama tavandan gosterdikleri için belki bir şey iddia edemem, yaşadigim sorunlar nedeniyle ayrılmak istiyorum, bildigim kadariyla SGK ya gore 2 ay deneme suresi (iş sozlesmesinde yazıp yazmadigini hatirlamiyorum ). bu durumda hangi yolu izlemem gerekiyor ?

Noterden ihtarname mi, yazili bildirim ile fesh yeterli mi, ya da istifa mi etmek mi ?

Yardım rica ederim

İş sözleşmenizde deneme süresinden bahsedilmemişse,
otomatik olarak başlayan bir deneme süresi gibi bir şey olmadığından, deneme süresi içinde fesih olamaz ayrılma şekliniz.
Hiç bir sebep göstermeden İstifa ederseniz, ihbar süresine uymanız gerekir ( sizin için 2 hafta)
ücretin bir kısmını elden ödenmesi nedeniyle haklı sebeple sözleşmeyi feshederseniz, ihbar süresini beklemenize gerek kalmamakla birlikte,
işveren dava açarak ihbar tazminatı talep ederse, gerçek ücretinizin kurumlara bildirilenden daha yüksek olduğunu ıspatlamanız gerekir, dediğinize göre o da zor sanki biraz.

size maille bir iş teklifi geldiyse muhtemelen beyaz yaka bir kadro içindir. Ne olursa olsun sözleşme iyice okunmadan imzalanmamalı, konumunuz maaşınız yan haklarınız belirtilmemişse imzalamadan söylemeliydiniz. ve bir kopyasını size vermek zorundalar. keyfi bir uygulama değil. siz sözleşmenizin bir örneğini isteyin. ve bahsettiğiniz şeylerin düzeltilmesini talep edin. haklı sebeple fesih olabilir tabiki ama Keremcem Bey'in dediği gibi işveren mahkeme yoluyla ihbar talep edebilir. Düşük de olsa öyle bir ihtimal var. Bu durumda size gelen mail ya da elden aldığınız ücretler ne kadar kabul görür mahkemede bilinmez.

İş sözleşmenizde deneme süresinden bahsedilmemişse,
otomatik olarak başlayan bir deneme süresi gibi bir şey olmadığından, deneme süresi içinde fesih olamaz ayrılma şekliniz.
Hiç bir sebep göstermeden İstifa ederseniz, ihbar süresine uymanız gerekir ( sizin için 2 hafta)
ücretin bir kısmını elden ödenmesi nedeniyle haklı sebeple sözleşmeyi feshederseniz, ihbar süresini beklemenize gerek kalmamakla birlikte,
işveren dava açarak ihbar tazminatı talep ederse, gerçek ücretinizin kurumlara bildirilenden daha yüksek olduğunu ıspatlamanız gerekir, dediğinize göre o da zor sanki biraz.

Tesekkurler, netleşince bilgi verecegim sizlere