zirve

işçi çıkış

Üyelik
30 May 2005
Mesajlar
223
perşembe,cuma ve cumartesi günleri çıkış yapmamız gereken personellerimiz pazar ücretlerininde ödenmesini takep ediyorlar.Böyle bir hakları var mı,hafta içi çıkış yaptığımız personelimizin çıkış tarihini ve pazarı nasıl yapmamız gerek?Eğer pazar günü ücretlerini hakediyorlarsa ki,bence de haketmeleri lazım çünkü 1 haftaya kadar verilen ücretsiz izne rağmen işçi pazar ücretini hakeder.sizce ne yapmak lazım?teşekkürler.
 
Üyelik
7 Haz 2005
Mesajlar
2,170
Konum
İstanbul
Merhaba,
Perşembe ve Cuma günleri çıkış yaptığınız işçileriniz, eğer hafta tatilleri çıkışlarının yapıldığı günü izleyen gün değilse, mevcut mevzuat hükümlerine göre hafta tatili ücretine hak kazanmazlar.
Hafta tatili pazar günü olan bir işçi, cumartesi günü çalıştırılarak mesaisini tamamladıktan sonra çıkışının yapılması durumunda İş Kanunundaki tatilden öceki 6 gün (45 saat) çalışma koşulunu yerine getirdiği için hafta tatili ücretine hak kazanır.
 
Üyelik
1 Haz 2005
Mesajlar
304
Sayın Eren,
Bu tip konularda sadece iş hukuna bakılmaz.Anayasa ve Borçlar Kanunu na da bakınız.
Bu örnekte olduğu gibi (Sizin yazdıklarınızdan çıkarıyorum)
Borçlar Kanunu madde 328 İş ifa edilmediği halde ücret'i yazar okuyup ona göre hareket ediniz.
Anayasa ve borçlar kanunu'nun bazı maddeleri Personel çalıştırılırken birlikte mütalaa edilmesi gerekir.
 
Üst