fonradar

İşçi Giriş ve Çıkışı Sehven Şubeden Yapıldı, Ne Yapmam Lazım?

S.A. Merkez iş yerinde 1 mayısta işe başlamış bir işçi eylül sonunda işten ayrıldı.İşe giriş ve çıkışı sehven şubenin şifresinden gönderilmiş.Bu çalışmış olduğu süre içerisinde merkez bildirgeden eksiksiz olarak gösterilmiş.

Birkaç meslektaş arkadaşla görüştüm sigortadan düzeltilir dediler.Ancak pek düzeltecek gibi değiller.
Eğer düzeltmezlerse en az ne kadar ceza ile bu işten sıyrılabiliriz.

Sırf bu yüzden bu işi bırakmayı bile düşünüyorum.Canım çok sıkıldı.Şimdiden teşekkürler.

Ynt: işçi giriş ve çıkışı sehven şubeden yapıldı, ne yapmam lazım?

neden düzeltmek konusunda bu kadar sıkıntı duyuyorsunuz sonuçta anladığım kadarı ile
işçinin çalıştığı dönemler gözüküyor giriş ve çıkışta gözüküyor
bence hiç uğraşmayın
yoksa çok cezalı bir durum gibi gözüküyor düzelteceklerinide pek ihtimal vermiyorum

Ynt: İşçi Giriş ve Çıkışı Sehven Şubeden Yapıldı, Ne Yapmam Lazım?

düzeltmem durumunda ne kadar cezaya maruz kalacağız acaba?

iki alternatifiniz var. şube şifresinden yapmış olduğunuz giriş ve çıkışları iptal ettirip merkez numarasından giriş ve çıkışları yeniden vermek. ki burda süresinden sonra verilen bir giriş ve bir çıkış bildirgesi vardır. sigortalı işe giriş bildirgesinin yasal süresi içerisinde verilmemiş olmasından dolayı asgari ücret kadar ceza düzenlenir. çıkış bildirgesine ilişkin yasal cezayı bilmiyorum.
ikinci alternatifiniz şu. şube işyerinize eyelül 2010 dönemine bir ek bildirge verip işçiye bir günlük prim göstererek çıkış verebilirsiniz. çıkış nedenini ise "nakil" olarak gösterebilirsiniz. bu durumdada yine şube işyerinize eylül 01 itibari ile çıkış ve merkez işyerinizede eylül 2010 itibari ile giriş yapmanız gerekecektir. aslında bu yol daha karışık. bunu hiç denemeyin bence. siz en iyisi birinci yöntemi kullanın yani şube giriş çıkışlarını iptal ettirip. merkezden yeniden işçiye giriş çıkış bildirgesi verin. giriş bildirgesi bir aylık asgari ücret kadar ceza getiri size. ama çıkış bildirgesinin süresinden sonra yapılması ne tür bir ceza yla karşılaşmanıza sebebiyet verir bunu bilemeyeceğim. saygılarımla....

ilginiz için teşekkür ederim.Tabi ben belki sigortadan düzeltilebilir diye düşünüyordum ama olmayacak galiba.Bu durumda da merkez bildirgelere iptal verip şubeye ek vermem durumunda daha az cezaya maruz kalırım herhalde.