İşçi Maaşları Başka Şekilde Ödenir mi ?

İşçi ücretleri bankadan açılacak olan maaş hesaplarına ödenir.Fakat bir şey danışmak istiyorum.İşçi maaş ödemesi eşin hesabına gönderilebilir mi?Yada işçinin adına bankaya havale yapılabilir mi?Yada maaşı banka haricinde ne şekillerde ödenebilir?

Sorularınızın cevabı hayırdır. İşçinin maaşı adına açılacak özel maaş hesabına yatırılmalıdır. Eşin hesabına yatamaz

Nizam bey. banka veya ptt aracılığı ile demek illa hesap açtırma anlamına gelirmi. bankadan isme havale şeklinde ödeme yapılması bu ödemenin bankadan yapılmadığı anlamını taşır mı? birde şunu merak ettim. 1 ay çalıştığım bir işyeri arayıp benden maaşımın yatması için hesap numarası istese ve ben eşimin hesap numarasını versem. oraya parayı yatırırken .......'nın nın ekim ücreti ödemesi dese . ben maaşım ödenmedi diye bir itirazda bulunmadıktan sonra ileride herhangi bir denetimde neye dayanarak cezai işlem uygulanabilir.

Nizam bey. banka veya ptt aracılığı ile demek illa hesap açtırma anlamına gelirmi. bankadan isme havale şeklinde ödeme yapılması bu ödemenin bankadan yapılmadığı anlamını taşır mı? birde şunu merak ettim. 1 ay çalıştığım bir işyeri arayıp benden maaşımın yatması için hesap numarası istese ve ben eşimin hesap numarasını versem. oraya parayı yatırırken .......'nın nın ekim ücreti ödemesi dese . ben maaşım ödenmedi diye bir itirazda bulunmadıktan sonra ileride herhangi bir denetimde neye dayanarak cezai işlem uygulanabilir.

Nizam Bey bu soru ile ilgili görüşünüz nedir?

Aynı şeyleri tekrar tekrar niye soruyorsunuz?
Yukarda açıklamamı yaptım.
1-Bankada özel maaş hesabı açılacak.
2-Havale şeklinde ödeme olmaz.
3-Başkasının hesabına yatırma olmaz. Tebliğ " bankada adına açılacak özel maaş hesabı " deniyor.

"1 ay çalıştığınız işyeri arayıp sizden hesap numarası isteyemez. Çünkü işe girmeden önce , diğer evraklarınızla birlikte sizden maaşların yattığı bankada hesap açmanızı istemek zorundadırlar.

Ha ben bunları yapmazsam ne olur , kime ne karışır diyorsanız.
Öncelikle iş kanunu idari para cezası gelir, ayrıca sgk ve çalışma bakanlığı inceleme yapar.

sayın oz2011;

Nizam bey kendini sanırım şu an çalıştığı şirketin değil de, alomaliyenin yöneticisi olarak gördüğünden, tabi bizleride alt kadrosunda bir elemanı olarak gördüğünden fırçayı basmış. tekrar tekrar mümkünse kendisine aynı şeyleri sormayalım. sizde bilirsiniz genelde yönetici konumundaki insanlar bir cevap verdikten sonra üstüne cevabı eleştiren bir soru gelmesini pek sevmezler. çünkü onlar için tek doğru vardır o da sadece kendi bildikleridir. o yüzden sizde buna dikkat edin aynı şeyleri sormayın. saygılar.

:) Bu ne kadar gereksiz bir tepki arkadaşım. Fırçayı basmak ne demek.
Bir soru soruluyor doğru yolu yazıyorum. Sonra sanki hiç cevaplamamışım gibi Nizam Bey bu konuda görüşünüz nedir diye soruluyor. Bende niye aynı şeyi tekrar soruyorsunuz diyorum.tekrar açıklama yapıyorum.
Öncelikle biraz duygusallıktan uzaklaşalım.. Benim cevabım yanlış ise hayır öyle değil, şu şu gerekçe ile böyle olmalıdır diye cevap yazın. Başım üstüne.

"Ayrıca ben bu sitenin de yöneticilerinden biriyim."

Garip bir tepki olmuş gerçekten.
Bu mesajı okuyunca,
vay canına,demek Alt Kadrolarda çalışanlar,yöneticıleri hakkında böyle düşünebilecek kadar ucuz işlerle uğraşıyorlar diye düşündüm gereksiz bir şekilde

sayın oz2011;

Nizam bey kendini sanırım şu an çalıştığı şirketin değil de, alomaliyenin yöneticisi olarak gördüğünden, tabi bizleride alt kadrosunda bir elemanı olarak gördüğünden fırçayı basmış. tekrar tekrar mümkünse kendisine aynı şeyleri sormayalım. sizde bilirsiniz genelde yönetici konumundaki insanlar bir cevap verdikten sonra üstüne cevabı eleştiren bir soru gelmesini pek sevmezler. çünkü onlar için tek doğru vardır o da sadece kendi bildikleridir. o yüzden sizde buna dikkat edin aynı şeyleri sormayın. saygılar.

Son düzenleme:
evet kerembey çok haklısınız biz ucuz işlerle uğraşırız genelde malesef siz kadar büyük düşünemeyiz kusurumuza bakmayın. mali müşavir olduk büro açtık ama malesef eleman gibi çalıştığımızdan siz gibi büyük ve kaliteli düşünemiyoruz.

nazım bey. biliyorum yüzlerce kez yazsakta yönetici olduğunuzdan bunu kabullenmeyeceksiniz ama oz2011 nickli üye " Nizam Bey bu soru ile ilgili görüşünüz nedir? " derken aynı soruyu sormuyor size. alıntı yaptığı üzere gördüğünüz gibi benim sorularımdan bahsediyor. ortada iki farklı soru açısı var. aslında sizde bunu çok iyi ayırt ediyorsunuz ama dediğim gibi sonuçta yöneticiliğin vermiş olduğu bir alışkanlığınız var. " ben ne dersem o dur."

sayın guroy personelimiz icralık olduğundan maaşının annesinin hesabına yatırılmasını talep etmekte. Nasıl bir yol izlemeliyiz?
Teşekkürler..

Olmaz,
olması gereken kesintilerin yapılması ,işcinin ücretinin kendi adına/hesabına yatırlmasıdır

Bir talimat alarak başka birinin hesabına gönderebilirisiniz. Ancak bu da pek tavsiye edilecek birşey değil. Alacaklı olan işçinin sizin elemanınız olduğunu biliyorsa size icradan maaşına haciz koyma yazısı gönderebilir. Bu durumda icraya cevap vermek zorundasınız. Ya yalan beyanda bulunacak bu şahıs burda çalışmıyor diyeceksiniz. Ya da evet bizim elemanımız aylık ücreti de şu kadar diyeceksiniz.

ücret ,prim vs diğer hakların tamamının bankadan ödeme zorunluluğu 10 ve üzeri olan personele zprunlu , diğerlerinde zorunlu değildi.
en son 2008 tarihli yönetmelikte, daha sonra bu sayı 5 e düştü diye hatırlıyorum ama araştırdım, daha sonra ki tarihlere ait bir tebliğ bulamadım, yada bulamadım.
en güncel hali ile zorunlu sayı hala 10 personel mi acaba ?
şirketimin birinde personel sayısı 7 e düştü ve yaşlı bir teyzemiz girdi işe bana elden ödeyin lütfen diyor.
bu sebebten soruyorum, yardımcı olablir misiniz?

İyi günler, karı koca aynı işyerinde çalışıyor, kocanın hesabında bloke var ücret eşinin hesabına yatıyor bunda bir sakınca var mı? ne gibi yaptırımları olur acaba, kolay gelsin.

Bloke kondu ise haciz gibi bir durum vardır. Tesbit edildiğinde maaştan yapılacak kesintiyi bir kez daha ödemek zorunda kalırsınız.

Çalıştığı firmanın anlaşmış olduğun banka haricindeki bir bankadan hesap açtırsın ve işvereninden bu hesaba yatırılmasını talep etsin. Firma kabul ederse bir sorun teşkil etmez. Sonuçta bankadan yatırılacak yine. Neden sorun olsun ki? Başkasının banka hesabına olmaz tabiki.

İcradan yazı geldiği halde işveren çalışanın ücretinden kesinti yapmıyorsa, borçtan doğrudan sorumlu olur. Dolambaçlı yollara gerek var mı?

Haftalık anlaşmamız olan işçilerin durumu nasıl olacak. Personel haftalık parasını istiyor. Bunun için nasıl bir yol izlenmeli. Haftalık verdiğimiz parayıda mı işçinin maaş hesabına yatırmalıyız.