İşçi Puantaj Dönemi

Üyelik
1 Eyl 2016
Mesajlar
1
Konum
ankara
Herkese merhaba, bir Kamu Kurumunda Personel İşleri Servisinde görevlendirildim. Önceki görevli personel ani gelişen sağlık sorunları nedeniyle ansızın emekli olmuş. İşin acemisi olarak nedenle aklıma takılan hususları araştırıyorum.

Malumunuz aylık işçi puantajı ayın 15 ile sonraki ayın 14'ü arasını (örneğin 15 Haziran-14 Temmuz)ı kapsıyor. Puantaj her ayın 14'ünde hazırlanıyor ve 15'inde de maaşlar yatırılıyor. Peki ayın 15'i örneğin pazar gününe denk gelirse puantajı cuma günü yani ayın 13'ünde hazırlamam gerekecek. Bu durumda puantaj dönemi ayın 13'de mi bitecek? Ayın 14'ü için sonradan ikinci bir puantaj mı yapılmalı?
 

Rietveld

Tanınmış Üye
Üyelik
6 Eyl 2010
Mesajlar
3,399
Konum
Lüleburgaz
Başka bir kamu kurumundaki personel işleri servisi ile görüşüp onların nasıl yaptığını sorarsanız daha yararlı olacaktır bence.

Buradaki arkadaşlar genelde özel sektör konusunda bilgililer. Kamu sektörü biraz daha farklı. Ancak bilgisi olan varsa cevap verecektir.
 

şeref aydemir

Tanınmış Üye
Üyelik
25 Kas 2011
Mesajlar
4,862
Konum
ankara
Haftanın 5 günü çalışılıyor İSE puantaj 13 ünde cuma hazırlanmalı,ay ın 14 de zaten son gün(üstelik işyeri cumartesi tatil ise)
 

ferruh

Katkı Sunan Üye
Üyelik
26 Kas 2009
Mesajlar
353
Konum
Malatya
Kamuda şöyle bir durum var;
Kamu kurumları promosyon karşılığı bankalarla maaş anlaşması yapıyorlar. Banka, 3 yıl 5 yıl maaşı benden al toplam ... TL para vereyim diyor. Önceden verilen bu paranın 3'te 1'i kuruma kalır, kalanı personel dağıtılırdı sonradan tamamı personele verilmeye başlandı.

Bu promosyana karşılık banka paranın hesaplara maaş ödeme gününden 3 gün önce yatırılmasını ister. Geç yatan paralar için maaş ödemesinide geç yapar.
Çok uzatmayayım Maliye Bakanlığı veya Başbakanlığın kurumlara bu konuda bir yazısı vardı. Puantaj bordro vs. hazırlanması maaş tahakkuklarının yapılıp banka hesaplarına aktarılması her ayın en geç 11 veya 12 sine kadar tamamlanmış olması gereklidir şeklinde. İstisnalar olabilir tabiki fakat ayın 10'u gibi puantajların (işçiler için) bitirilmesi, bu tarihten sonra ortaya çıkan eksik gün , mesai vs. gelecek ayın puantajına aktarılması yaygın bir uygulamadır.
Tabiki her yerde geçerli olan dikkat, özen, önem, takip kamu kurumu insan kaynaklarında çalışan personel için daha büyük sorumluluk arz etmektedir.
 
Üst