fonradar

İşçi sayısı ve maaşların bankadan yatırılması zorunluluğu.?

bir şirketin iki ayrı ssk dosyası var birinde 1,diğerinde 9 kişi çalışmaktadır.
10 kişi ve üzerinde çalışanların maaşlarının bankadan yatırılma zorunluluğu
işveren bazında mı değerlendiriliyor yoksa dosya numarası olarak mı?
tşkler

Ynt: İşçi sayısı ve maaşların bankadan yatırılması zorunluluğu.?

İş Kanununa tabi olarak çalışan işçiye yapılan ödemeler
MADDE 10 ? (1) İşyerleri ve işletmelerinde İş Kanunu hükümlerinin uygulandığı işverenler ile üçüncü kişiler, Türkiye genelinde çalıştırdıkları işçi sayısının en az 10 olması hâlinde, çalıştırdıkları işçiye o ay içinde yapacakları her türlü ödemenin kanunî kesintiler düşüldükten sonra kalan net tutarını, bankalar aracılığıyla ödemekle yükümlüdürler.

İşveren bazında oluyor.Bankadan yatırılması gerekiyor.

Bir limited şirkette 17 personel çalışıyor.
Ama şimdiye kadar hiç banka kanalıyla maaşlar ödenmemiş, hep elden ödenmiş, makbuz karşılığında. Bu defter bana yeni geldi.
İşvereni eski muhasebecisi uyarmamış hiç bu konuda. Ben izah ettim daha yeni haberi oldu.

Ancak uygulamayı yapan arkadaşlardan ricam şuki, bu çalışanlar için bankada ortak bir hesap mı açılacak? ödemeler için her birine banka kartımı tahsis etmek gerek.
prosedürü uygulayan arkadaşlar nasıl uygulama yaptınız? bilgilendirirseniz çok sevinirm.
Teşekkürler.

Biz bir bankayla anlaştık.. maaş protokolü yaptık.. herkese farklı bireysel hesap açılış işlemi yaptık.. ardından da.. herkese ayrı ayrı bankamatik kartları verdik..

hesabınızın olduğu bankaya giderek bankamatik kitapçıklarını alıyorsunuz..
işçilere gerekli yerlere imzalatıp arasına da her işçinin kimlik fotokopisini koyuyorsunuz.
bankaya teslim ediyorsunuz.
banka her işçiye hesap açıyor.
her maaş zamanında excel de hazırlamış olduğunuz maaş dosyasınızı bankanın maaş ödemeleri ile ilgili olan mail ine yüklüyorsunuz.
maaş lar sizin hesap dan ödeniyor.

sn.forwhom, sn.aşkınbulduk çok teşekkür ederim, verdiğiniz bilgiler için