fonradar

İşçi Ücret Giderleri..

Firmada sigortalı olarak çalışan işçilere ait brüt ücretleri, zarar çıktığından dolayı gider yazılmaması durumu söz konusu mudur? Eğer yazılmazsa ne gibi sakıncalar doğurur?

Sn.ensaryilmaz1982

Tabiki böyle bir şey söz konusu değil. Personele yapacağınız ödemeleri nasıl göstereceksiniz? İşçilik giderleriniz gerçek bir gider olduğuna göre çıkan zararda gerçek zararınız olacaktır.

işçilik giderleri mutlaka yazılmalıdır..SSK açısından bu zorunlu..ne kadar zarar ederseniz edin..mutlaka yazın.

ensaryilmaz1982' Alıntı:
Firmada sigortalı olarak çalışan işçilere ait brüt ücretleri, zarar çıktığından dolayı gider yazılmaması durumu söz konusu mudur? Eğer yazılmazsa ne gibi sakıncalar doğurur?

Sevgili forumdaş ensar yılmaz

Arkadaşların söylediği doğru yanlızca benim aşağıda yazacağım belki senin için bir yol olabilir. Eğer dönemsel olarak düşünürsek biz işçilerlere peşin değil çalıştıktan sonra maaş ödemesi yapıyoruz yani örneklersek
10 ayın maaşını 11 ayda ödüyoruz.Dolayısı ile msug'ta göre bu ödemeler ödendiği ayda gider yazılır.Öyleyse 10 ayın maaş ödemelerini Gelecek aylar giderlerine alınıp 11 ayda oradan gider hes.atarsak bir sorun olmaz.
tabi bu benim yanlızca 1 ay için geçerli.(eğer maaş ödemesi düzenli oluyorsa) Eğer düzenli maaş ödemesi yapılmıyorsa zaten bunu gider yazmasın ödendiği ayda yazarsın.

Arkadaşlar bu fikir destekleniyormu ? Cevaplarınızı bekliyorum

Saygılar
Ferhat

Dolayısı ile msug'ta göre bu ödemeler ödendiği ayda gider yazılır
giderlerde;msug'ta dönemsellik ilkesi gereği ilgili dönemde tahakkuk etdirilmek zorundadır.
defter ve belgelerde kayıtların gerçek durumuyla gösterilmesi gerekir

arkadaşlar çalışan işçiler asgari ücretin üzerinde maaş alıyorlar ama ssk primleri asgari ücret üzerinden yatıyor burada ne gibi bir durum yapmamız lazım hesaplarımızı nasıl tutturacağız

Merhaba,
Geçici süreyle bir işyerinde staj yapacak bir kişi sözkonusu. Şirket geçici süre çalışacağı için stajyeri ssk lı yapmak istemiyor. Ödemeyi de bankadan yapacaklar. Bu durumda giderleştirebilmek için gider pusulası kesilir mi?Ya da ne yapılması gerekir?

Stajer olması ve geçici sürelli olması o kişinin ssk yapılmasına engel teşkil etmeyeceği için. ssk lı yapmak durumundasınız. ssklı olarak giderleştirmelisiniz.

İyi çalışmalar

mhmt79' Alıntı:
Stajer olması ve geçici sürelli olması o kişinin ssk yapılmasına engel teşkil etmeyeceği için. ssk lı yapmak durumundasınız. ssklı olarak giderleştirmelisiniz.

İyi çalışmalar

Yalnız şirket SSK yapmayacak. Ya da stajyerin keni okulu tarafından SSKlı yapıldığını düşünelim.Bu durumda öneriniz ne olur? Gider pusulası olabilir mi?

Sn. Şen

eğer gerçekten staj şartlarını taşıyorsa , belgeleri tamamsa , zaten bordro yapılacak, bankadan ödeme yapılabilir. SSK sı okul tarafından yapılır .

nguroy' Alıntı:
Sn. Şen

eğer gerçekten satj şartlarını taşıyorsa , belgeleri tamamsa , zaten bordro yapılacak, bankadan ödeme yapılabilir. SSK sı okul tarafından yapılır .

Sn. Gürsoy
Ben okul tarafından SSK'lı olduğundan tam emin değilim. SSK'lı olmadan çalışma riski alınmış durumda. Peki ödenen parayı gider pusulası ile giderleştirmekte bir problem var mı? Yani bankadan bir ödeme var, bunu gider pusulası ile kapatabilir miyiz?Teşekkürler

evet ,
bankadan çıkan ücret için ; stajerin imzasını bulunduğu gider pusulası düzenleyebilirsiniz. ve ardına dekontuda ekleyerek muhasebe kayıtlarına alabilirsiniz.

,İyi çalışmalar

Sn Tuğba,,

Geçici olarak yapabilirsiniz. devamlılık arz ederse işin rengi değişir.

ferhat' Alıntı:
ensaryilmaz1982' Alıntı:

Arkadaşların söylediği doğru yanlızca benim aşağıda yazacağım belki senin için bir yol olabilir. Eğer dönemsel olarak düşünürsek biz işçilerlere peşin değil çalıştıktan sonra maaş ödemesi yapıyoruz yani örneklersek
10 ayın maaşını 11 ayda ödüyoruz.Dolayısı ile msug'ta göre bu ödemeler ödendiği ayda gider yazılır.Öyleyse 10 ayın maaş ödemelerini Gelecek aylar giderlerine alınıp 11 ayda oradan gider hes.atarsak bir sorun olmaz.
tabi bu benim yanlızca 1 ay için geçerli.(eğer maaş ödemesi düzenli oluyorsa) Eğer düzenli maaş ödemesi yapılmıyorsa zaten bunu gider yazmasın ödendiği ayda yazarsın.

Saygılar
Ferhat

Bu durumda peki maliyet hesapları neye göre yapılacak?
İşçiliksiz maliyet olur mu? :roll:

Sayın Ferhat,
Soruma cevap vermemişsiniz.
Maliyet çalışması yaparken; mesela hammaddeyi aldınız, malzemeleri de aldınız, amortismanları, elektriği, yakıtı, kirayı vs. hepsini aldınız ve üretim gerçekleştirip mamulü deponuza koydunuz. Peki bu maliyette bir eksiklik yok mu? "İnsan gücü olmadan nasıl ürettiniz?" diye sormazlar mı?
Mesela ben soruyorum.
Üzgünüm ama bu fikri destekleyemeyeceğim.
Kolay gelsin

ferhat' Alıntı:
ensaryilmaz1982' Alıntı:

Saygılar
Ferhat
sayın meslektaşım. Yukarıdaki fikrinize katılmıyorum. Bazı giderler ödendiğinde giderleştirilmesi yönünde tercihinizi kullanabilirsiniz. Anca bu olay ücretlerde yapamazsınız. Ücretler tahakkuk esasına dayalı olarak muhasebeleştirilir ve bir aya ait ücret aynı ay içerisinde tahakkuk ettirilir. Eğer tahakkuk sırasında ödeme yapılmıyor ise net ücret tutarı 335 hesaba alınır. Ödendiğinde aynı hesaba ters kayıt yapılarak akapatılır. Saygılar.

JANET' Alıntı:
Sayın Ferhat,
Soruma cevap vermemişsiniz.
Maliyet çalışması yaparken; mesela hammaddeyi aldınız, malzemeleri de aldınız, amortismanları, elektriği, yakıtı, kirayı vs. hepsini aldınız ve üretim gerçekleştirip mamulü deponuza koydunuz. Peki bu maliyette bir eksiklik yok mu? "İnsan gücü olmadan nasıl ürettiniz?" diye sormazlar mı?
Mesela ben soruyorum.
Üzgünüm ama bu fikri destekleyemeyeceğim.
Kolay gelsin

Sayın Janete katılıyorum. Bana göre de siz işçiliklerde oynayarak çözüm aramaya çalışmayın. Bu size ilerde SSK teftişlerinde sorun çıkarır ve zor durumlarda kalabilirsiniz ve bunu mükellefinize asla izah edemezsiniz. Bunun yerine durumu mükellefinize çok açık ve net bir şekilde izahını yapıp ikna kabiliyetinizi de kullanıp daha fazla fatura kesmesi gerektiği konusunda zorlayabilirsiniz. Saygılar