fonradar

İşçi Ücretindeki 1/4 Haciz

Kızıldereli

Katkı Sunan Üye
Slm Kolay gelsin
Bir işçimize igdaş tan borcundan dolayı maaşının 1/4 üne aylık haciz gelmiş yazı bize geldi şimdi biz bu 1/4 ünü nereye yatırmamız lazım ve bu hacze asgari geçim indirimininde 1/4 ü dahil mi dir
Teşekkürler

Ynt: İşçi ücretindeki 1/4 haciz

Yazı nerden geldi ise oraya yatırın. AGİ dahil değildir.

Ynt: İşçi Ücretindeki 1/4 Haciz

Sayın Guroy

Konu ile ilgili elinizde karar mukteza v.b bir kaynak mevcut mudur ?

Saygılarımla

Bunun nesine mukteza olacak İcra iflas kanunu gereği işçinin maaşına haciz konmuştur. Bu haciz yetkili icra dairesi tarafından size bildirilmiştir. 7 gün içinde itiraz etmeniz, aksi halde haciz ihbarını kabul etmiş olacağınız da ihbarnamede yazılıdır.
Maaşının (net) 1/4 elemana ödemeyerek size bilidirimi yapan icra dairesine dosya nosu belirterek yatırınız.

AGİ gelir vergisinden düşürülen bir tutardır. Personelin özlük hakkı değildir.

Sayın Guroy

Bende sizin gibi düşünüyorum fakat avukatımız aginin ücret olduğu konusunda diretiyor ve sadece 1/4 kesinti yapılması gerektiğini belirtiyor bunu da Aşağıdaki ik 32 md ye dayandırıyor.

Genel anlamda ücret bir kimseye bir iş karşılığında işveren veya üçüncü kişiler tarafından sağlanan ve para ile ödenen tutardır.

Kendisine gösterebilecek bir kaynak bulamadım o yüzden rica etmiştim

Teşekkür ederim

AGİ ye haciz konur veya konamaz diye bir içtihat oluşmadı
. Sizde aginin 1/4 ünüde kesin bari borç aynı borç

İşçinin ücreti nafaka haricinde haczedilemez diye biliyordum.

nguroy ' Alıntı:
Bunun nesine mukteza olacak İcra iflas kanunu gereği işçinin maaşına haciz konmuştur. Bu haciz yetkili icra dairesi tarafından size bildirilmiştir. 7 gün içinde itiraz etmeniz, aksi halde haciz ihbarını kabul etmiş olacağınız da ihbarnamede yazılıdır.
Maaşının (net) 1/4 elemana ödemeyerek size bilidirimi yapan icra dairesine dosya nosu belirterek yatırınız.

AGİ gelir vergisinden düşürülen bir tutardır. Personelin özlük hakkı değildir.

Sayın Nizam Gürsoy

Zaten agi gelir personelin gelir vergisinden düştüğü için direkt net ücetini etkilemektedir.Yani aslında agi ekstra bir ödeme değildir.Personelin net ücretinden 1/4 kesinti yapılacağı için agi de içine girmektedir.

Merhaba Arakadaşlar,

Bir personelimize maaş haczi yazısı geldi. Yazıda "işçinin maaşının 1/4 ünü ve yakacak yardımı yol parası ikramiye gibi tüm sosyal yardımları ile ödenecek olan tazminatların tamamını borç bitinceye kadar yatırılması gerekiyor" diye yazıyor. Öğrenmek istediğim bu zamana kadar işçinin eline geçen toplam net paranın 1/4 ünü yatırıyorduk. Son gelen yazıda ise sosyal yardımların tamamını istiyor.

İŞ KANUNU

Ücretin saklı kısmı
MADDE 35.- İşçilerin aylık ücretlerinin dörtte birinden fazlası haczedilemez veya başkasına devir ve temlik olunamaz. Ancak, işçinin bakmak zorunda olduğu aile üyeleri için hakim tarafından takdir edilecek miktar bu paraya dahil değildir. Nafaka borcu alacaklılarının hakları saklıdır.

Gelir Vergisi Kanununun 61 inci maddesinde ücretin tanımı şu şekilde yapılmıştır; ?ücret, işverene tabi ve belirli bir işyerine bağlı olarak çalışanlara hizmet karşılığı verilen para ve ayınlar ile sağlanan ve para ile temsil edilebilen menfaatlerdir? şeklinde tarif edildikten sonra ?Ücretin ödenek, tazminat, kasa tazminatı (Mali sorumluluk tazminatı), tahsisat, zam, avans, aidat, huzur hakkı, prim, ikramiye, gider karşılığı veya başka adlar altında ödenmiş olması veya bir ortaklık münasebeti niteliğinde olmamak şartı ile kazancın belli bir yüzdesi şeklinde tayin edilmiş bulunması onun mahiyetini değiştirmez.?hükmüne yer verilmiştir.

Burdanda anlaşıldığı üzere işçiye verilen sosyal haklarda ikramiye vs.ücret sayılıyor
o halde icra yapılabilinir olduğunu çıkarıyorum
burda işverenin yapacak birşeyi yoktur işçi gider icra dairesine itiraz eder ama kabul olacağını sanmıyorum

cevabınız için teşekkürler sn. apaçi
Bende sizinle aynı düşüncedeyim; sosyal yardımların ücret sayıldığı konusunda. Ancak gelen yazıca sosyal yardımların tamamının haciz edilmesini istiyor. Örneğin bir işçi 1000 TL maaş+200 TL ikramiye aldığını düşünelim. Biz normalde 1200 TLnin 1/4 ünü (300 TL) kesiyorduk. Ancak gelen yazıda ücretin 1/4 ü + ikramiye ve sosyal yardımların tamamı (450 TL) istiyor.

yukarıdaki tanımlamaya göre tüm sosyal yardımlarda ücretin kendisine dahildir ve aylık ücretinde 1/4 ünden fazlası haczedilemez o yüzden yanlış yazılmış yazı gibi gözüküyor
işçi icra dairesine itiraz etsin

Merhaba arkadaşlar. işçi çıkışı 2011/1 yılında yapılan bir personelimize icra müdürlüğünden 1/4 oranında haciz kararı gelmiştir. Buna istinaden bir dilekçe yazmam gerekli ama toparlayamadım. Sonuçta personel ayrıldı gitti. yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Yedi günü geçirmeden ilgili icra müdürlüğüne cevap yazınız. Yazının herhangi bir şekli yok.
....... icra müdürlüğüne,
İlgi : 2012/...... nolu dosyanız.

İlgi dosyanızdan çıkarılan haciz bildiriminde adı geçen .................. ........... tarihinde işten ayrılmış olup, şirketimizde her hangi bir hak ve alacağı bulunmamaktadır.
İtirazen arz olunur.

Tabi bu yazıyı doğrudan ilgili icra müdürlüğüne elden götürüp kayıt alarak dosyaya koydurmak lazım.
Yoksa bir bakarsınız icraya gelmişler size. ::)

yakın tarihte aynı işlemi yaptım.yazdığınız dilekçeyi eğer ist.daysanız çağlayan daki icra müdürlüklerinden nöbetçi icra müdürlüğü aracılığı ile karşı icraya gönderiyorsunuz.

Bu karşı icaraya yollamak mümkün tabi ama eğer İcra müdürlüğü şehir dışında ise tercih edilir. En doğrusu bizzat talimatı yazan müdürlüğe elden vermektir.

bizim çalışanada haciz geldi de fazla mesai nin ,ikramiyenin vb ödemelerin de tamamını istemişler ancak şirket avukatına danıştık o da bize sadece net ücretin 1/4 ü kesilebileceğini söyledi siz ne biliyorsunuz bu konuda eğer fazla mesai ler hacize girmiyorsa neden yazıyorlar??

Alacaklı taraf tahsilat için herşeyi yazar. Ancak ben avukatınıza katılmıyorum. Çalışanın sizden olan tüm hak edişlerinin 1/4 üne haciz konabilir.