fonradar

İşçinin Gelmediği Günlerde Ücretsiz İzin Gösterme Hakkım Var mı ?

Selamun Aleykum

İş sözleşmesini aylık ücrete göre yapınca.Benim bu işçiye gelmediği günlerde ÜCRETSİZ İZİN gösterme hakkım var mı.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Hayır,bu tür durumlarda işverenin devamsızlık nedenini araştırma,öğrenme ve sonuca göre işlem yapma yükümlülüğü var.(işcinin de şifaen bu durumu zamanında işverene bildirmesi(iyi niyet içinde)uygun olur)

Hayır,bu tür durumlarda işverenin devamsızlık nedenini araştırma,öğrenme ve sonuca göre işlem yapma yükümlülüğü var.(işcinin de şifaen bu durumu zamanında işverene bildirmesi(iyi niyet içinde)uygun olur)

İşçi önceden gelemeyeceğini haber etse dahi ben bu işçiye ÜCRETSİZ İZİN gösteremiyorum ve maaşını tam alacak o zaman yani değil mi.Bu konu iş sözleşmesinin hangi maddesinde geçiyor yardımcı olur musunuz?.İş sözleşmesini günlük ücrete göre hazırlasak yanlış bilmiyorsam gelmediği günler için ÜCRETSİZ İZİN gösterebiliyorum o zaman.

İşverenin ilk yapması gereken devamsızlık nedenini öğrenmek olmalıdır.Bu noktada iş sözleşmesi ve iş yeri iç yönetmeliğinde hükümler var ise buna uyulmalı,yok ise(genelde olmaz)devamsızlık nedeninin önemine göre işlem yapılmalı ve tür tür işlemlerde tüm işcilere eşit davranılmalıdır.İsterseniz işci işyerince gelince izin talepli dilekçesini alabilir,buna göre de bu izni siz vermiş gibi olur,yine bu günün ücretini kesebilir ama hafta tatili ücretini kesemezsiniz,şayet devamsızlığını dikkate alarak işlem yaparsanız,bu defa hem devamsızlık yaptığı o günün ve h.tatili ücretini ödemek zorunda kalmazsınız,devamsızlık nokltasında,işcinin işe gelmesi gereken gün iş günü olduğuna göre,ne halde olursa olsun kısmi vaya çağrı üzerine çalışma farketmez,işcinin devamsızlık nedeni netleştirilmeli,buna göre işlem sonuçlandırılmalıdır.

İşe devamsızlık yapan kişiyi neden ücretli izinli göstermek veya ücretini tam olarak ödemek zorunda olasınız ki?
Gelmediği günleri devamsız olarak gösterip, gelmediği gün ücretini + hafta tatili ücretini kesebilirsiniz.

İşe devamsızlık yapan kişiyi neden ücretli izinli göstermek veya ücretini tam olarak ödemek zorunda olasınız ki?
Gelmediği günleri devamsız olarak gösterip, gelmediği gün ücretini + hafta tatili ücretini kesebilirsiniz.

İş sözleşmesinde ücret hesaplama şeklinin günlük yerine aylık olarak belirledik.Bu durum da gelmediği günlerde ücretsiz izin gösterme gibi bir hakkımızın olup olmadığı konusunda şüpheye düştüm.O yüzden forumda paylaşma gereği duydum.Yardımlarınız için çok teşekkür ederim.