fonradar

İşçinin hak kazandığı yıllık ücretli izinler

nguroy

Tanınmış Üye
4857 sayılı İş Kanunu'na göre, işyerinde işe başladığı günden itibaren, deneme düresi de içinde olmak üzere, en az bir yıl çalışmış olan işçilere yıllık ücretli izin verilir. Yıllık ücretli izin hakkından vazgeçilemez. Aynı kanunda, yıllık ücretli izin sürelerinin işveren tarafından bölünemeyeceği, sürekli bir şekilde verilmesinin zorunu olduğu, ancak, izin sürelerinin tarafların anlaşması ile bir bölümü on günden aşağı olmamak üzere en çok üçe bölünebileceği hükümleri yer almaktadır. Ayrıca işveren, izinlerini kurulu bulunduğu yerden başka bir yerde geçirecek olanlara istemde bulunmaları halinde toplam 4 güne kadar ücretsiz vermek, yıllık ücretli iznini kullanan her işçiye, izin dönemine ilişkin ücretini işçinin izine başlamasından önce peşin olarak ödemek zorundadır. Aynı kanuna göre, iş sözleşmesinin herhangi bir nedenle sona ermesi halinde işçinin hak kazanıp da kullanmadığı yıllık izin süresine ait ücreti, sözleşmenin sona erdiği tarihteki ücreti üzerinden kendisine veya hak sahiplerine ödenecektir. Yıllık ücretli izni kanuna aykırı olarak bölen veya izin ücretini usule aykırı olarak ödeyen veya eksik ödeyen, iş sözleşmesi sona eren işçiye hak kazandığı izin parasını ödemeyen, yıllık ücretli izni kullandırmayan veya eksik kullandıran işverene bu durumda olan her işçi için 2011 yılında 219.- TL idari para cezası verilecektir.
Çalışma şartları arasında sayılan yukarıdaki durumlar yasaya uygun olarak uygulanmaz ise Yargıtay kararına göre çalışma koşulları işveren tarafından ağırlaştırılmış olacaktır. Bu durumda işçi gerekirse İş Kanunu'nun 24. maddesine göre iş akdini haklı nedenlere dayanarak feshederek kıdem tazminatına hak kazanabilecektir

Ynt: İşçinin hak kazandığı yıllık ücretli izinler

Paylaşım için teşekkürler üstad.

Anlaşılan o ki üstad sağolsun bilgilendirme ihtiyacı duymuş.
Müsaade ederseniz üstad hatırlatmak istiyor k; yasa da işciyi koruma ilkesi var tabi buda sınırsız değil ama bağımlı olarak çalışan aylık ücretinin dışında geliride olmayan işcinin ücrete ilişkin haklarına işveren ziyadesyle riayet etmelidir.Aksi takdirde ve şartların oluşması halinde işcininde yasal haklarını kullanma hakkı vardır...

Arkadaşlar mümkünse bir sorum olacak. Bu konuda SGK uzmanları ve 2 avukatla görüştüm herkes farklı birşey söylüyor. Benim geçmiş yıllara ait birikmiş pek çok iznim vardı. Birden işveren hiç bir gerekçe göstermeden hepsini kullanmamı istedi. Avukatın biri her iznin o yıla ait olduğunu yani 2010 iznimi kullanmadıysam o hakkımın yandığını söyledi. Memurlarda bu hak 2 yılmış, özel sektör çalışanlarında 1 yıl. Kullanmadığımız yılların izni yanıyormuş. Çok şaşırdım böyle bir kanun olduğunu bilmiyordum. Ben kullanılmayan izinlerimin çıkarıldığım yada çıktığım zaman brüt ücret üzerinden bana ödenmek zorunda olduğunu sanıyordum. Bu konuda bilgisi olan varmıdır ? Net bilgi verebilecek arkadaşlar varsa çok sevinirim. Teşekkürler

Avukatın verdiği bili yanıltıcıdır.
İzin hakkı kaybolmaz. Ancak 2008 den sonra her yıl izninin mutlaka yıl geçtikten sonra kullanılması ilkesi geldi.
Ancak çalışan iznini kullanmadıysa işverenle mutabık kalarak daha sonra kullanabilir.2010 yılı izninizi ancak , bir önceki izninizden dönüp işbaşı yaptıktan bir yıl sonra kullanabilirsiniz.
İşten ayrılma halinde kullanılmayan tüm izin haklarına ait ücretler ödenir.

Çok teşekkür ederim. Cevabınıza ilave bir soru oluştu kafamda ben 12 yıllık elemanım. her yıl 3 hafta izni hak ediyorum fakat yılda 1 hafta ancak kullandırıldı. Ve son 3 aydır hiç bir açıklama yapılmaksızın kışın ortasında izne çıkarıldım. Benim buna itiraz etme, yada ben iznimi bu şekilde kullanmak istemiyorum diye işveren karşında söyleyecebilecem bir hakkım yada beni koruyacak bir yasa varmı. Çünkü herkes yıllık izni işveren ne zaman isterse o zaman kullanmaya mecbursun deniliyor. Bu konuda yardımcı olabilirmisiniz

Sn.Nguroy gerekli cevabı vermiş.
Ben farklı açıdan açıklama yapılmasının uygun olacağını düşündüm.
Yasa da belirtilen ölçüler dahilinde,işveren işciye izin vermek zorundadır.Bu iznin zamanını kendisi belirleyen işveren müsaade eder ise işci izine çıkabilmektedir.Dolayısıyle,işcinin izin talebi dışında ,kendi iradesi ile izin kullanmsı sözkonusu değildir.Olayın özeti,işveren işcisine izin vermemiş -kullandırmamış demektir.İşcinin izin kullanma hakkı,işverenin de bu izni kullandırma yükümlülüğü vardır.Bu yükümlülüğü zamanında yahut yerine hiç getirmemiş olan işveren,sözleşmenin herhanki bir şekilde sona ermesi halinde ücretini ödemek zorundadır.

İşin gereği bu izinin zamanını işveren belirler.ANCAK bu konuda işveren işcilerine EŞİT İŞLEM YAPMAK ZORUNDADIR.
Daha önce benzer konu bu "forum"da paylaşılmış idi.
Tahmin ediyorum sizin işe giriş tarihinize göre y.izninizi hakettiğiniz tarih bu döneme rastlıyor yada yaptığınız işin-görevin gereği siz bu tarih de izin kullanıyor/kullandırılıyorsunuz.Şayet,böyle ise yapılan doğru ama siz bu sene hakkettiğiniz bu bu izni kullanmaz gelecek sene kullanmak isterseniz ,bu takdirde önceden hak edilmiş izniniz bulunacağından ,sizde yaz döneminde izin talebinde bulunabileceksiniz ve işverenin bu durumuda dikkate alması gerekecektir.
NOT.Yıllık Ücretli İzin Yönetmeliği nde bu ve benzeri konularda açıklama mevcuttur bilgilrinize sunulur.

yase ' Alıntı:
Çok teşekkür ederim. Cevabınıza ilave bir soru oluştu kafamda ben 12 yıllık elemanım. her yıl 3 hafta izni hak ediyorum fakat yılda 1 hafta ancak kullandırıldı. Ve son 3 aydır hiç bir açıklama yapılmaksızın kışın ortasında izne çıkarıldım. Benim buna itiraz etme, yada ben iznimi bu şekilde kullanmak istemiyorum diye işveren karşında söyleyecebilecem bir hakkım yada beni koruyacak bir yasa varmı. Çünkü herkes yıllık izni işveren ne zaman isterse o zaman kullanmaya mecbursun deniliyor. Bu konuda yardımcı olabilirmisiniz
http://www.alomaliye.com/2009/cumhur_sinan_yillik_izine.htm