fonradar

İşçinin İş Akdini Haklı Nedenlerle Derhal Feshi

miller57

Katkı Sunan Üye
Herkese merhaba. Mayıs-2011 den bu yana çalışmakta olduğum şirketimde ki görevimden bugün itibariyle istifa ederek ayrıldım.
Belirsiz Süreli İş Sözleşmemde işverenin sorumlulukları arasında yer alan, ücret takip eden ayın 7 sine kadar ödenir maddesi var.
Fakat çok kereler maaşımı zamanında alamadım. En son Ağustos 2012 maaşımı bugün 1 Ekim olmasına rağmen alamamış bulunmaktayım.
Ki Eylül maaşımıda hak ettim bile.

İstifa dilekçemde 4857 No'lu İş Kanunumuzdan epeyce alıntı ve atıf yaparak haklı nedenlerle istifa ettiğimi belirttim. Henüz tarafıma ödenmeyen
Ağustos ve Eylül 2012 maaşlarımın yanı sıra hiç kullanmadığı 14 gün ücretli izin hakkımın parasını ve ayrıca 24-II-e maddesine istinaden ayrılmak
zorunda kaldığım için kıdem tazminatını da tarafıma ödemeleri gerektiğini belirttim. İstifa dilekçemin sonunda da aksi takdirde tüm yasal haklarımı
sonuna kadar kullanacağımı önemle arz ederim dedim.

Sorum şu. Eğer ki şirket bana alacaklarımı ödeme konusunda bir tarih vermezse ve bende iş hukuku yönünden kuvvetli bir avukatla anlaşırsam,
bahsettiğim tüm alacaklarımı mahkemede sizce tahsil edebilirmiyim? Ben kendimi haklı görüyorum. Hakkı yenen benim. Bahsettiğim ayların maaşı
şirketin bana maaş hesabı açtığı hesaba yatırılmadı. Belirsiz Süreli Sözleşme yaptık. Ben imzaladım. Bu sözleşmenin bir nüshası şu an bende değil
ama sonuçta şirkette özlük dosyamda mevcut olması gerekir. Haklı nedenlerle fesih hakkımı kullandığıma göre otomatikman kıdem tazminatına da
hak kazanıyorum. Bir buçuk yıldır çalıştığım şirketten 14 gün ücretli izin hakkımın parasını da talep etme hakkına sahibim.

Peki yasal haklarımı kullanacağım diye özellikle belirtmeme rağmen yinede alacaklarımın tahsilinde sorun çıkarırlarsa mahkemede haklı çıkarmıyım?

Anlattıklarınızın aksini işvereniniz ıspatlayamazsa, elbette haklarınızı alabilirsiniz.

Herkese merhaba. Mayıs-2011 den bu yana çalışmakta olduğum şirketimde ki görevimden bugün itibariyle istifa ederek ayrıldım.
Belirsiz Süreli İş Sözleşmemde işverenin sorumlulukları arasında yer alan, ücret takip eden ayın 7 sine kadar ödenir maddesi var.
Fakat çok kereler maaşımı zamanında alamadım. En son Ağustos 2012 maaşımı bugün 1 Ekim olmasına rağmen alamamış bulunmaktayım.
Ki Eylül maaşımıda hak ettim bile.
Sn.Keremcem beye katılıyorum.

"Ücretin ödenmediğinden söz edebilmek için işcinin yasa yada sözleşme ile belirlenen ücret ödeme döneminin gelmiş olması ve işcinin bu ücrete hak kazanmış olması gerekir."Yarg.9.HD.2008/43146 E.
"Ücreti ödenmeyen işcinin alacağı konusunda takibe geçmesi,yada ücreti ödeninceye kadar iş görme edimini yerine getirmekten kaçınması,iş ilişkisinin devamında bazı sorunlara yol açabilir.Bu bakımdan ,işverenle bir çekişme içine girmek istemeyen işcinin haklı nedene dayanarak iş sözleşmesini feshetme hakkı da tanınmıştır."Yarg.9.HD.2008/31534 E.

Cevaplar için teşekkür ederim.
Bütün işten çıkış hikayemi dosdoğru bir şekilde anlatmıştım. Fakat yeni aklıma gelen bir noktayı hiç düşünmemişim. Onu da şimdi ekliyorum.
01/01/2012 Tarihinde çalıştığım yerden çıkışımı verip 02/01/2012 Tarihinde aynı yere girişimi yapmışlar. Ben önüme gelen iab ve işe giriş
bildirgelerini gördüğümde önce şaşırdım sonra aman ekmek parası zaten olan olmuş deyip o evrakları imzalamıştım. Muhtemelen istifa diye
işten çıkarmışlardır. Neyse...

Yarın İK departmanına telefon açıp alacaklarımın ödenmesi konusunu bir kez daha soracağım. Adam gibi bir cevap vermezlerse ilk işim
Unkapanı Bölge Çalışma Müdürlüğüne gidip konuyu etraflıca anlatacağım bir dilekçe vermek olacak. Ne olacaksa olsun.
Üç kuruşluk alacağımı da avukata kaptırmak istemiyorum :)

Merhabalar
yaklaşık 10 aydır çalışmakta olduğum iş yerinde bugün itibariyle hakllı nedenlerle iş akdimi feshedeceğim. fazla mesai ücretlerimin ödenmemesi ve ilk 1 ay sigortasız çalışmış olmam bugüne kadar hiç bordro almamış olmam haklı olduğumu düşündüğüm nedenlerim. geçtiğimiz 2 hafta haberli olarak cumartesi günleri işe gelmedim. maaşımdan kesmişler. oysaki cumartesi günleri için fazla mesai ücreti ödemeleri gerekiyor. 45 saati aşıyor çünkü.
biraz sonra öncelikli olarak genel müdürle hakkımı istediğimi sözlü olarak konuşacağım daha sonrada dilekçemi yazıp vereceğim.
fakat dilekçemi nasıl yazacağımla ilgili çok acil yardıma ihtiyacım var. zira iş kanununu pek bilmiyorum :(
dilekçemi verdikten sonra ihbar sürem var mı? hemen çekip gidebilir miyim? ilgilenenlere çok teşekkür ederim..

Bu durumda iddialarınızı ispat edebileceğinize inanıyorsanız ,endişeleriniz var ise vede 1 yıllık kıdeminizi doldurduktan sonra düşünmenizde yarar var.

bugün genel müdürümüzle konuştum. yasal olarak elbette hakkımı arayabileceğimi söyledi yalnızca referansla tehdit etti.
bordroları da toplu olarak hemen çıkarttı koydu önüme. kabul etmedim. şöyle bir inceledim. maaşımın bir kısmını zaten fazla mesai ücreti gibi göstermişler. şok oldum. bu durumda yapabileceğim bir şey olmaz sanırım? bu şekilde kandırılmış olmak çok sinir bozucu. herkesinkini öyle gösteriyorlarmış. fakat bildiğim kadarıyla daha önce fazla mesai ücretleriyle ilgili dava açıp kazananlar olmuş. elimden geleni yapacağım. derdim para değil. hakkımı aramak niyetindeyim. pdks cihazı ile giriş çıkış saatlerimin kayıtları tutuluyor. dolayısıyla ispat edebilirim sanıyorum. yalnızca ilk 1 ya da 2 hafta tanımlanmamıştı parmağım. yine de şansım var mı sizce? . benden başka 3 kişi daha istifa etti. şirket içerisinde ciddi sıkıntılar var.2 ay daha bekleyemeyeceğim bu koşullarda.

Tavsiyem,başlangıçta zaman ve maddi açıdan kayıp olmasın derseniz önce (çsgb )şikayet de bulunabilirsiniz,inceleme yapılır sonuç size de bildirilir sonra duruma göre hareket edebilirsiniz