fonradar

İşçinin Maaşını Eksik Gösterme

değerli arkadaşlar yeni kabul edilen 5728 sk ile işçinin maaşını eksik gösteren işveren hakkında 1 ile 3 yıl arası hapis cezası getiriliyor ve gayet ciddi.şimdi bu konuda ne yapacağız neticede herkes asgari ücretten ssk lı gösteriyor ve ona göre vergi ve primleri ödüyor.fikirlerinizi almak istiyorum.iyi günler.

Ynt: İşçinin Maaşını Eksik Gösterme

ELMAR ' Alıntı:
değerli arkadaşlar yeni kabul edilen 5728 sk ile işçinin maaşını eksik gösteren işveren hakkında 1 ile 3 yıl arası hapis cezası getiriliyor ve gayet ciddi.şimdi bu konuda ne yapacağız neticede herkes asgari ücretten ssk lı gösteriyor ve ona göre vergi ve primleri ödüyor.fikirlerinizi almak istiyorum.iyi günler.
Herkesin yapmış olması,uygulamanın doğru olduğu sonucunu çıkarmaz siz de biliyorsunuz.
Olması gerektiği gibi yapacaksınız,gerçek maaşlar üzerinden bildirim yapacaksınız.

işcilerini aldıkları maaşla gerçek olarak beyan eden mükelleflerde var.ama genel olarak baktığımızda işverenlerin daha az vergi ve ssk primi ödeme konusunda alışılmıs bir tutumları söz konusu.tabi ki bu durum işverenin insiyatifinde ama basına iş açmamak için bundan sonra birsürü yeni düzenleme getiriliyor.artık yavaş yavaş devlet işveren için gerek vergi gerek ssk açısından gerekli kontrolleri yaparak kaçağı azaltmaya başylanıyor.

ELMAR ' Alıntı:

Mevzuatı nerede görebilirim ???

değerli arkadaşım şükrü kızılotun 09.02.2008 tarihli yazısını okuyunuz

henüz uygulama başlamadı diye biliyorum ama ne zaman başlıycak onuda bilmiyorum. :-\

08.02.2008 tarihi itibariyle resmi gazetede yayınlanan 5728 sk. ile yürürlüğe girdi. :)

nasıl yani , şimdi şubat maaşlarını kesinlikle bankaya mı yatırıcaz :eek:

şu anda öyle bir şey yok ama ona doğru hazırlık var.yani anlayacağınız artık maaşı eksik gösterme devri sona eriyor.haydi hayırlısı

Maaşı eksik gösterme hep vardı bundan sonra olucak. Bu sistem içersinde aksini uygulamak çok zor.
Ortalama kesinti %60 oranlarını bulursa hiç bir işveren bunu yapamaz.
Bu işler öyle zorlayıcı yasalarla filan çözülmez.
Ekonomik sorunlar ekonomik kurallarla çözümlenir ancak.

bankadan asgari ücretten ödeme yapılır fark personele yine elden ödenir.