fonradar

İşden çıkarıldım.

Herkese merhaba,
01.08.2009 tarihinde başladığım işden 04.01.2010 tarihinde sözlü olarak performans düşüklüğü sebebiyle işden çıkarıldım. Tabi çıkarılırken 3 adet belge imzaladım ve ilgili taminatımı banka hesabıma yatırmışlar. Evde oturduğum şu bi kaç gün içerisinde bu yapılan adiliğin yanlarına kar kalmaması için neler yapılabilir arayışı içerisindeyim. Sizce iş mahkemesine başvursam bi sonuç alabilirmiyim?. Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

Ynt: işden çıkarıldım

Her iş sözleşmesi mutlaka sonsuza kadar sürecek diye bir şart yok, taraflardan birinin diğer taraftan memnun olmaması, yeterli bulmaması iş sözleşmesi feshi için yeterlidir.3 ay gerek çalışan, gerek işveren için, karşı tarafı anca tanıyabileceği bir süredir.
Ha illa yanına komayacağım diyorsanız, kötü niyet tazminatı davası açabilirsiniz.

Cevabınız için çok teşekkür ederim. Tabiki eğer ilgili kanunen bir hakkım varsa aramak isterim. Bu kadar kolay olmamalı işden çıkarılmak.. iyi o zaman her işçiyi çıkarırken performansın düşük çıkardım gitti.. nasıl bir performans history tutmuşlar ve bunun stamdartı ve limiti netmiş ve bunu çalışan la belli aralıklar la paylaşmış mı .? neyse (çok doluyum) sormak istediğim bana çıkarken 3 adet belge imzalattılar olayın ardından sağlıklı düşünemediğim için imzaladım ama ertesi gün farkına vadım ne yaptığımın .. ve ihbar taminatımı verdiler.. buna rağmen yinede kötü niyet tazminatı davası açabilirmiyim.. ayrıca bana 2 hafta öncesinden bildirimde bulunmaları gerekmiyor muydu? son olarak bu işler için avukat maliyetleri nasıl karşılanıyor davanın bana kalma olasılığı ve masrafları benim ödeyebilme olasalığım var mı? ilginize ve cevabınıza şimdiden çok teşekkür ederim..

2 hafta önceden haber vermedikleri için, 2 haftalık süreye karşılık gelen ücretinizi ihbar tazminatı olarak ödemişler.
Dava açarsanız, işvereniniz kötü niyet olmadığını ıspatlarsa, davayı kaybedersiniz demektir.Bu durumda dava masraflarını, işvereniniz kendini avukatla temsil ettirirse , işvereninizin avukatına ödenmesine karar verilen yasal vekalet ücretini ve her halukarda davayı kazansanız da kaybetsenizde kendi avukatınızla anlaştığınız vekalet ücretini ödersiniz.
Davanızı mutlaka bir avukatla takip etme zorunluluğu yok, kendiniz de takip edebilirsiniz.

performans düşüklüğünü size yazılı olarak bildirmek ve savunma istemek zorundalar

yapabileceğiniz işe iade davası açmak olur

ama tekrar aynı işyerinde çalışmak ister misiniz önce ona karar verin

sedat_yucel ' Alıntı:
Herkese merhaba,
01.08.2009 tarihinde başladığım işden 04.01.2010 tarihinde sözlü olarak performans düşüklüğü sebebiyle işden çıkarıldım. Tabi çıkarılırken 3 adet belge imzaladım ve ilgili taminatımı banka hesabıma yatırmışlar. Evde oturduğum şu bi kaç gün içerisinde bu yapılan adiliğin yanlarına kar kalmaması için neler yapılabilir arayışı içerisindeyim. Sizce iş mahkemesine başvursam bi sonuç alabilirmiyim?. Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.
nrcn82 ' Alıntı:
performans düşüklüğünü size yazılı olarak bildirmek ve savunma istemek zorundalar

yapabileceğiniz işe iade davası açmak olur

ama tekrar aynı işyerinde çalışmak ister misiniz önce ona karar verin
6 aydan az çalışması olan kişi işe iade davası açamaz.

Ynt: İşden çıkarıldım.

Cevaplarınız için teşekkürler.. Keremcem bey peki eğer kötü niyet davası açarsam kazanma ihtimalim var mı? kaldıki NRCN82 nin dediği gibi bana herhangi bir bildirimde yada ihtarname de bulunmadılar. Kaldıki bana imzalttıkları belgede "görülen lüzum üzerine son çalışma gününüz04.01.2010 olmak üzere 4857 iş kanunun 17.maddesi uyarınca feshedilmiştir." yazıyor. Eğer kaybedersem tahmini nekadar öderim. Teşekkürler..

Ynt: İşden çıkarıldım.

Şu anda devlet memuru bile olsanız ilk bir yıl performansınıza göre işten çıkarılabiliyorsunuzki siz özel söktörde çalışıyorsunuz ve çalıştığınız 6 ay bile olmamış her türlü yasal haklarınızıda vermişler bence çok fazla kendinizi üzmeyin ve konuyu kapatın kendinize yeni iş bakın her şeyde bir hayır vardır.