fonradar

İşe Giriş Bildirgesinin Aynı Günde Bildirimi

personel

Katkı Sunan Üye
Kamu işyerimize 24/06/2008 tarihinde bir işçi,aynı kuruma bağlı ve özelleşme nedeniyle satılan işyerinden nakil olarak gelecek.

Bu işçi için 24/06 tarihinde iş başı yaptığı gün (aynı gün)E-bildirge yolu ile işe girişini yapabilirmiyiz?
Birgün önce aynı gün durumları nedeni ile tam çözümleyemedik.Merkez Müdürlüğündeki personel bir memur birgün önce diye ısrar ediyor fakat 1 gün önce yaparsak 24/06 günü işbaşı yaptırmamamız gerekecek ki buda işçinin 1 gün SSK'sı eksik olacak.İşçide ben bugün iş başı yaptım neden göstermiyorsunuz diyebilir.Bir gün önce bildirsek ertesi günü işbaşıda yapmayabilir.
Cevaplarınızı bekliyorum..

Ynt: İşe Giriş Bildirgesinin aynı günde bildirimi

II- İşe Giriş Bildirgesine Bağlı Ceza Uygulaması
506 sayılı Kanunun 4447 sayılı Kanunla değişik 9 uncu maddesine göre, işverenin,

a) Çalıştıracağı kimseleri işe başlatmadan önce,

b) İnşaat işyerlerinde, işe başlatılacak kimseleri işe başlatıldığı gün,

c) Kuruma ilk defa işyeri bildirgesi verilen işyerlerinde, işe alınan işçileri en geç bir ay içinde,

Kuruma bildirmesi gerekmektedir.

Bunun için örneği Kurumca hazırlanan sigortalı işe giriş bildirgesini yasal süresi içinde Kuruma vermeyenlere, her bir sigortalı için aylık asgari ücret tutarında, bildirilmeyen sigortalıların çalışma izninin olmaması durumunda asgari ücretin iki katı tutarında idari para cezası uygulanacaktır.

Dışişleri Bakanlığının sigortalı olarak yurtdışı göreve atanan personeli için işe giriş bildirgelerinin ise, Kuruma en geç üç ay içinde gönderilmesi gerekmektedir.

belirttiğiniz gibi 24.06.08 tarihinde işe başlayan birinin girişini 24.06.2008 tarihinde bildirirseniz cezai müeyyide uygulanır.
kişi 24.06.08 tarihinde başlayacak ise 23.06.08 tarihinde kuruma bildirge vermeniz gerekir.
kişi diğer yerden 23.06.08 tarihinde ayrılacak 24.06.08 tarihinde yeni yere başlayacaktır ve bir kaybı olmayacaktır.

Ynt: İşe Giriş Bildirgesinin Aynı Günde Bildirimi

Sayın cheto

Sorumun yanıtı için çok teşekkür ederim..

Yalnız,aynı kuruma bağlı işyerinden işyerimize nakil geliyor.Bugibi durumlarda aynı gün bildirilmesinin cezası olabilirmi acaba?
Tereddütümüz bu.

Ynt: İşe Giriş Bildirgesinin Aynı Günde Bildirimi

Arkadaşlar soruma yanıtı buldum.
Sizinlede paylaşayım..Belki lazım olur arayanlara..

Tahsisler Daire Başkanlığının 25/03/1998-216793 sayılı genelgesi şöyle demiş.

"..aynı işverenin ikinci işyerindeçalışmaya başlaması halinde bu işyerinden ikinci bir işe giriş bildirgesi verilmesine gerek olmadığı ve bu bildirgenin verilmemiş olmasından dolayı anılan yasanın 10.maddesi uyarınca işverenin sorumlu olmayacağı açıklanmıştır.

İlk işyerindeki çalışması 506 sayılı kanunun 9.maddesinin maddesinin uygun şekilde işe giriş bildirgesi verilerek duyurulmuş ve tescil işlemi yapılmış olan sigortalıların naklen ve işakdi sona ermeden aynı işverenin kurumun başka şubesince tescil edilmiş diğer işyerinde çalışması halinde bu işyerinden yasal süresi içinde kuruma verilmeyen işe giriş bildirgelerinden dolayı da işveren hakında idari para cezası uygulanmayacaktır."

Diyor yazıda...