İşe Giriş ve E-Bildirge

rkrlmaz

Katkı Sunan Üye
Arkadaşlar bir mükellefimizde çalışan işçi yanıma geldi ve sağlık hizmetlerinden yararlanamıyorum dedi.Personelin Tc siyle girip günlerine baktım bizde çalısmaya başladığı 18/12/2012 tarihinden itibaren günlerin hepsi gözüküyor. Luca programı kullanıyorum personelin işe giriş tarihini kontrol ettim. , kullananlar bilir yeşil renkte tarihin üzeri yani giriş yapılmış gözüküyor.O tarihten itibaren de bordroda gözüküyor personel.İşe giriş bildirgesini almak istediğimde hata verdi böyle bi giriş yoktur diye sigortanın sayfasında da yine aynı şekilde bulunamadı.Mükelleften o yılın dosyasını istedim kontrol edeceğim evrak varsa sorun yok.Eğer yoksa ne yapmam gerekir sizce ? Bordroda personel hep gözüküyordu luca da da olumsuz bi durum yoktu kontrol edene kadar.Aynı sorunu forumda bir kişi yaşamış sanırım dosyasında evrak olduğu için sgk düzeltmeyi yapmış.

Programa yapılmış ancak SGK'ya yapılmamış olabilir. Ya da eğer giriş evrağı varsa SGK'ya dilekçe verip düzelttirebilirsiniz belki sistemden kaynaklıdır.

Eğer giriş evrağı yok ise o tarihe geriye dönük giriş yapmanız gerekecek.İPC ödeyeceksiniz.

Ne kadar ödeyeceğiz 1 asgari ücret mi yoksa indirimi var mı ?

SGK tarafından resen kaydı silinmiş veya silinmesi gereken biri yerine yanlışlıkla sizin personel silinmiş olabilir.

Ne yazsak muhtemel seçeneklerden biri.Olayı andınlatacak olan işverenin arşivdeki belgeler İşçinin girişi yapılıp çıktı barkodlu alındı ise bulup yazışma yapmak lazım.İşe girişi göndermeyi unuttu isekte arkadaşlarımızın önerdiği gibi yine yazışma ile hizmet listesinide kopyalayak vermek iyi niyetli olduğunuzu belgeleyip dilekçenin sonucunu beklemek lazım kurum kayıtlarında bulamaz ise bizde verdiğimizi ispat edemez isek cezalı olarak verilecektir.Böyle önemli şeyleri not almak lazım yoksa kalabalık işletmelerde unutulabiliyor .Geçmiş olsun.

Son düzenleme:
Firmanın dosyası elime geçti kontrol ettim personelle ile ilgili evraklar var işe giriş bildirgesi de var ama eski tarihli .Evrak tarihi 17.12.2012 olmasına rağmen sanırım personelin daha önceki 2011 tarihli işe giriş bildirgesi çıkmış. Yani hata büyük olasılıkla benden kaynaklı.İşe giriş bildirimini düzelttiğimde cezayı o tarihteki asgari ücret üzerinden mi ödeyeceğim ? Birde personelin o tarihten beri primini yatırmışız ve bordromuzda gözüküyor ayrıca bir ceza cıkar mı bize ?

Ayrıca hata benım olmasına rağmen luca programı da işe girişi madem göndermedıyse nıye gönderilmiş gibi gözüküyor onu da anlamış değilim.

O dönemdeki asgari ücret üzerinden hesaplanır ceza.

Aylık bildirgelerde sıkıntı yok onlar ile ilgili birşey çıkmaz.

Arkadaşlar, işverenim zor durumda 3 aydır muhasebesine ödeme yapamıyor.Muhasebecide bu ay bildirgeleri vermeyeceğini söylemiş.Bu durumda çalışan olarak benim sgk ile ilgili bir sıkıntım olurmu? Doktor ve ilaç için provizyon verirmi sgk??

Arkadaşlar, işverenim zor durumda 3 aydır muhasebesine ödeme yapamıyor.Muhasebecide bu ay bildirgeleri vermeyeceğini söylemiş.Bu durumda çalışan olarak benim sgk ile ilgili bir sıkıntım olurmu? Doktor ve ilaç için provizyon verirmi sgk??

Eğer geriye dönük son 1 yıl içerisinde toplam 30 gün sigorta priminiz varsa sağlıktan yararlanmaya devam edersiniz sorun olmaz.

geriye dönük primlerim ödenmiş durumda sadece ağustos bildirgesi verilemeyecek ?? bir sorun olmaz diyorsunuz değilmi?

ne kadar süre ile devam edebilirim sağlıktan yararlanmaya.diyelimki eylül beyannameside verilemedi. Benim raporlu ilacım var ekim sonu almam gerekiyor.o yüzden önemli benim için.Cevabınız için teşekkür eder,iyi çalışmalar dilerim.

Sigortadan çıkışınız olmadığı sürece yararlanırsınız.

Hastaneye gittiğiniz zaman geriye dönük 1 yıl içinde 30 gün priminiz gözükse yeter.

Merhaba,

arkadaşlar konuyla alakalı değil ama bir sorunum var.. İlk kez başıma geldi.

ağustos bildirgesini gönderdim.. 1 işçi gözüküyor. Fakat sehven unutmuş olduğum bir işçinin girişi daha varmış 21.08 de yapmışım girişini, sonradan farkettim.. o bildirgede gözükmüyor. Şuan süresi geçmedi.. bu kişiyi nasıl bildirgeye dahil edeceğim.. Kuruma mı gitmem lazım.. elden mi verilecek ek bildirge

Merhaba,

arkadaşlar konuyla alakalı değil ama bir sorunum var.. İlk kez başıma geldi.

ağustos bildirgesini gönderdim.. 1 işçi gözüküyor. Fakat sehven unutmuş olduğum bir işçinin girişi daha varmış 21.08 de yapmışım girişini, sonradan farkettim.. o bildirgede gözükmüyor. Şuan süresi geçmedi.. bu kişiyi nasıl bildirgeye dahil edeceğim.. Kuruma mı gitmem lazım.. elden mi verilecek ek bildirge

Daha yasal süresi geçmediği için elden vermenize gerek yok.E-bildirgeden Ağustos ayına ait "ek" bildirge göndereceksiniz sadece o kişi için.Fazladan bir damga vergisi ödeyeceksiniz sadece.

Yeni konu açamadım...
Size birşey sorucam. Bir firmamıza yeni sgk dosyası açtık. Bildirgede işe giriş tarihini 06/09/2014 yaptık.. Ancak dikkatsizlikten işe giriş tarihi 10/09/2014 olarak yapıldı. Bunu nasıl düzeltebiliriz veya nasıl bir yol izlemem gerekiyor.??