fonradar

İşe giriş ve işçi bildirimi

bayramalikubilay

Katkı Sunan Üye
Merhabalar.. Sigortalı işçi çalıştıran işyerleri zaman zaman işe giriş yaptırmak için işçinin kimlik fotokopisi getiriyorlar ve sigortlı olarak gözükmesini istiyorlar. Bizde internet yoluyla giriş yapıyoruz. İşçinin imzasını işçi giriş bildirgesine alamıyoruz ama işveren bu işe giriş imzalyor. Ayrıca işveren her ay personel listesini imzalamış ve ücret bordroları ile sgk aylık bildirimler işverentarfındn veya vekili tarafından imzalanmış durumdadır. 17-18 ay bu böyle devam etti. Biz tüm bildirimleri ve bildirgeleri işverenin talimatı ile yaptık ve heray çalışanların listesini de kendilerine imzalattırdık. Şirketle bazı konuladn dolayı ihtilafa düştük.Şimdi de işveren bir kısım işçiler için şunu tanımıyorum bunu tanımıyorum diyerek benim haberim olmadn muhasebecim sigortalı göstermiştir diyor.. Bu konuda benim elimde her ay imzalı işe girişleri varken bizim sorumluluğumuz nedir.Bu konuda bilgi almak istiyorum.

Ynt: İşe giriş ve işçi bildirimi

Eğer sgk denetimi sonucu böyle diyorsa sahte sigortadan dolayı aklınca cezadan kaçmak için diyordur. Bu durumda sgk odanıza yazı yazacak ve odanızda disiplin işlemi başlatarak sizden savunma isteyecektir. Savunmanızı elinizdeki imzalı belgeleri göstererek yapabilirsiniz.

Ynt: İşe giriş ve işçi bildirimi

e-bildirge şifresi kimin üzerine bu önemli. eğer sizin üzerinize değilse bu işlemleri ben yapmadım diyebilirsiniz. sorumluluk şifre sahibinin ve işverenindir. şifre sizin üzerinizde ise imzalı belgeleri sunabilirsiniz.