fonradar

İşe Girişi Unutulan işçi hk.

27 mayıs 2012 tarihinde işe girdiği ve işe giriş bildirgesi'nin verilmediği ve de aylık pirim ve hizmet bildirgesine de eklenmediği, 18 Temmuz 2012'de bizim tarafımızdan tespit edilen işçinin;

1- İşe Giriş Bildirgesinin 18 Temmuz 2012 Tarihinde verilmesinden dolayı, 6111 ve 5510 sayılı kanunlar'a istinaden kullanmış olduğumuz teşvikleri bir yıl boyunca iptaline neden olur mu? Olursa neden?

2-1- Aylık Pirim ve Hizmet Bildirgesi'ne 18 Temmuz 2012 Tarihinde, Ek verilerek Matrahın ve Kazanç gün sayısının artmasından dolayı, 6111 ve 5510 sayılı kanunlar'a istinaden kullanmış olduğumuz teşvikleri bir yıl boyunca iptaline neden olur mu? Olursa neden?

"5510 sayılı Kanunun 81 inci maddesinin birinci fıkrasının (ı) bendinde ?Bu Kanun gereğince yapılan kontrol ve denetimlerde çalıştırdığı kişileri sigortalı olarak bildirmediği tespit edilen işverenler bir yıl süreyle bu fıkrayla sağlanan destek unsurlarından yararlanamaz.?,

çalıştırdığı kişileri sigortalı olarak bildirmediği tespiti biz kendimiz yaptığımız için sadece ilgi dönem'e ait verilen ek bildirgede %5 indirimden ve 6111 tesşvikinden faydalanamayız diye düşünmekteyim.

Konu hakkındaki uygulama deneyimi ve bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim."

Ynt: İşe Girişi Unutulan işçi hk.

19 tammuza yapabilirsiniz.27 mayıs yaparsanız ceza yersiniz,ek iptal vereceksiniz.bu durumda teşvik devam eder biliyorum,

1- İşe Giriş Bildirgesinin 18 Temmuz 2012 Tarihinde verilmesinden dolayı, 6111 ve 5510 sayılı kanunlar'a istinaden kullanmış olduğumuz teşvikleri bir yıl boyunca iptaline neden olur mu? Olursa neden?

Cevap-1: İşe giriş bildirgesinin, 18 Temmuz 2012 ye verirseniz, 5510 kaybolmaz ama 6111'i kaybedebilir misiniz bilmiyorum. ""5510 sayılı Kanunun 81 inci maddesinin birinci fıkrasının (ı) bendinde ?Bu Kanun gereğince yapılan kontrol ve denetimlerde çalıştırdığı kişileri sigortalı olarak bildirmediği tespit edilen işverenler bir yıl süreyle bu fıkrayla sağlanan destek unsurlarından yararlanamaz.?,

Cevap-2- Aylık Pirim ve Hizmet Bildirgesi'ne 18 Temmuz 2012 Tarihinde, Ek verilerek Matrahın ve Kazanç gün sayısının artmasından dolayı, 6111 ve 5510 sayılı kanunlar'a istinaden kullanmış olduğumuz teşvikleri bir yıl boyunca iptaline neden olur mu? Olursa neden?

Cevap: Aylık Pirim ve Hizmet Bildirgesi'ne 18 Temmuz 2012 Tarihinde, Ek verilerek Matrahın ve Kazanç gün sayısının artmasından dolayı, 5510 kaybolmaz ama 6111'i kaybedebilir misiniz bilmiyorum. "5510 sayılı Kanunun 81 inci maddesinin birinci fıkrasının (ı) bendinde ?Bu Kanun gereğince yapılan kontrol ve denetimlerde çalıştırdığı kişileri sigortalı olarak bildirmediği tespit edilen işverenler bir yıl süreyle bu fıkrayla sağlanan destek unsurlarından yararlanamaz.?

Bu konudaki 1 yıl teşviğin kaybolması için; aranan nokta kontrol ve denetimlerde tespit edilmesi dir diye düşünüyorum. Yani Kötü niyetli işveren.

Girişin verilmesinin UNUTULMASININ pek mümkün olmadığını düşünüyorum.
MAyıs ayında bir süre çalışma var ve bu süre için mutlaka bir ücret HESAPLANMIŞ ve ÖDENMİŞTİR.
Aynı şekilde haziran ayı için de tam bir aylık ücret hesaplanmış ve ödenmiş olsa gerek. !

Yani, unutma konusu ( bu konuların oldukça dışında biri olarak )bana pek inandırıcı gelemezken,
karşı tarafınıza unutmayı ıspatlamakta zorlanırsınız epey sanırım ( en azından zorlanmanız gerektiğini düşünüyorum)

keremcem ' Alıntı:
Girişin verilmesinin UNUTULMASININ pek mümkün olmadığını düşünüyorum.
MAyıs ayında bir süre çalışma var ve bu süre için mutlaka bir ücret HESAPLANMIŞ ve ÖDENMİŞTİR.
Aynı şekilde haziran ayı için de tam bir aylık ücret hesaplanmış ve ödenmiş olsa gerek. !

Yani, unutma konusu ( bu konuların oldukça dışında biri olarak )bana pek inandırıcı gelemezken,
karşı tarafınıza unutmayı ıspatlamakta zorlanırsınız epey sanırım ( en azından zorlanmanız gerektiğini düşünüyorum)

Unutulmuş çünkü maaşı bankadan ödenmiş. bordroda var. Aylık prim ve hizmet bildirgesinde ve işe girişi yok. Art niyet yok. çalışan maaşım yatmadı, deyince maaşını yatırmışlar. ama işe girşinin yapılmasının unutulduğu ve Aylık prim ve hizmet bildirgesinde de olmadığı o zaman farkedilmemiş. YMM denetiminde ortaya çıktı.

Eğer, bir bildiğiniz var ise; oluşunun gerçekliği değil de konusunda yardımcı olursanız sevinirim.

Böyle bir forumda; konunun inandırıcılığı konusunda şüphe duyulmasına ayrıca üzüldüm.

Yanlış anladınız,
vurgulamak istediğim insan hatası nedeniyle böyle bir durum olduğunu , incelemeyi yapacak yetkiliyi inandırmakta zorluk yaşayabilirsiniz, idi !( o yetkilinin de görevini tam olarak yapması gerektiğini düşündüğümden, inandırmakta zorlanmanız gerektiğini düşündüğümdendir)
Haddim değil, sizin hakkınızda şüphe duymak.
Hala anlatamadığım, kırıcı-üzücü olan bir ifadem varsa da, lütfen inanın bilinçli yapılmış değildir.
Üzdüğüm için özür dilerim.

pinhasan ' Alıntı:
27 mayıs 2012 tarihinde işe girdiği ve işe giriş bildirgesi'nin verilmediği ve de aylık pirim ve hizmet bildirgesine de eklenmediği, 18 Temmuz 2012'de bizim tarafımızdan tespit edilen işçinin;

2-1- Aylık Pirim ve Hizmet Bildirgesi'ne 18 Temmuz 2012 Tarihinde, Ek verilerek Matrahın ve Kazanç gün sayısının artmasından dolayı, 6111 ve 5510 sayılı kanunlar'a istinaden kullanmış olduğumuz teşvikleri bir yıl boyunca iptaline neden olur mu? Olursa neden?

"5510 sayılı Kanunun 81 inci maddesinin birinci fıkrasının (ı) bendinde ?Bu Kanun gereğince yapılan kontrol ve denetimlerde çalıştırdığı kişileri sigortalı olarak bildirmediği tespit edilen işverenler bir yıl süreyle bu fıkrayla sağlanan destek unsurlarından yararlanamaz.?,

çalıştırdığı kişileri sigortalı olarak bildirmediği tespiti biz kendimiz yaptığımız için sadece ilgi dönem'e ait verilen ek bildirgede %5 indirimden ve 6111 tesşvikinden faydalanamayız diye düşünmekteyim.

Konu hakkındaki uygulama deneyimi ve bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim."

1- Kendiniz beyan ederseniz olmaz.kurum tarafından tespit edilirse 1 yıl boyunca indirimden faydalanamazsınız bu nedenle geriye yönelik 3 ayı geçmediği için giriş bildirgesini elden vermeniz gerekiyor. 1 Asgari ücret Cezası var.
2- Olmaz, ek bildirge nedeniyle Asgari ücretin 8/1 oranında cezası var. Tahakkuk etmiş gecikme faizini ödersiniz.

3 -Evet, geç verdiğiniz ve süresini geçirdiğinizden dolayı ek APHB de indirimden faydalanamazsınız.