fonradar

İşe Girişin Geç Yapılması Tespiti Hk.

aşkınbulduk

Tanınmış Üye
Üstat; Eylül 2020 de işe başlayan personelin işe girişi 15 gün geç yapılmıştır. Denetim sonucunda tespit edilmistir.
Bu tarihten itibaren çalışan diğer personellerin tesvileri iptal olurmu ?
Bir yazida ilk tespit de 1 ay iptal olur, ikinci tespitte 1 sene iptal olur yaziyordu.
Doğrusu nedir?

Valla Aşkın kardeşim bu konuyu maalesef bende çok net bilemiyorum.Bildiğim kadarıyla o yıla ait o tarihe kadar ki 6661 asgari ücret desteklerini faiziyle geri alıyorlar ama diğer teşvikleri nasıl geri aldıklarını ve süreyi bilemiyorum.

Üstat; Eylül 2020 de işe başlayan personelin işe girişi 15 gün geç yapılmıştır. Denetim sonucunda tespit edilmistir.
Bu tarihten itibaren çalışan diğer personellerin tesvileri iptal olurmu ?
Bir yazida ilk tespit de 1 ay iptal olur, ikinci tespitte 1 sene iptal olur yaziyordu.
Doğrusu nedir?
Aşkinim
Yazacagim. En son duzenlenen SGK tebligine ve torba kanuna bakip yazayim. Yarina soz

6824 sayılı kanun 17.maddesi ile birlikte 5510 sayılı kanuna ek 14.madde eklenmiştir. Sorunuzun cevabı 5510 sayılı kanun ek 14.madde de yer almaktadır.

EK MADDE 14- (Ek: 23/2/2017-6824/17 md.) Mahkeme kararıyla veya yapılan kontrol ve denetimlerde çalıştırdığı kişileri sigortalı olarak bildirmediği veya bildirilen sigortalıyı fiilen çalıştırmadığı tespit edilen işyerleri ilk tespitte bir ay süreyle, ilk tespit tarihinden itibaren üç yıl içinde tekrar eden her bir tespit için ise bir yıl süreyle bu Kanun, 3294 sayılı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanunu ve 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanununda yer alan sigorta primi teşvik, destek ve indirimlerden yararlanamaz. Bu Kanun ve 3294 sayılı Kanun ile 4447 sayılı Kanunda bu maddeye aykırı olan hükümler uygulanmaz.

Bu madde hükümleri 4447 sayılı Kanunun 50 nci maddesinin beşinci fıkrası ve geçici 17 nci maddesi ile bu Kanunun geçici 71 inci maddesi; bildirilen sigortalıyı fiilen çalıştırmadığına yönelik tespitlerde ise 4447 sayılı Kanunun geçici 10 uncu ve geçici 15 inci maddeleri ile 3294 sayılı Kanunun Ek 5 inci maddesi hakkında uygulanmaz.

Beş kişiden fazla olmamak koşuluyla çalıştırılan toplam sigortalı sayısının %1’ini aşmayan sayıda, çalıştırılanların sigortalı olarak bildirilmediğinin veya bildirilen kişilerin fiilen çalışmadığının tespit edilmesi hâlinde birinci fıkra hükümleri uygulanmaz.

Mahkeme kararıyla veya yapılan kontrol ve denetimlerde çalıştırılanların sigortalı olarak bildirilmediğinin veya bildirilen sigortalının fiilen çalışmadığının tespit edilmesi nedeniyle bu Kanun, 3294 sayılı Kanun ve 4447 sayılı Kanunda yer alan sigorta primi teşvik, destek ve indirimlerden ilgili Kanun hükümleri nedeniyle bir yıllık yararlanamama kapsamına giren ve bu maddenin yürürlük tarihinde bu bir yıllık yararlanamama süresi devam eden işyerleriyle ilgili olarak yararlanamamaya esas olan tespitler bu maddenin birinci fıkrası kapsamında ilk tespit sayılır, ancak bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önceki dönemlerde yararlanılmayan sigorta primi teşvik, destek ve indirimlerden de yararlanılamaz.

Ferhat abi, Tahsin abi teşekkür ederim,bmw_1907 size de teşekkür ederim,
bizim olayımızda ki durum ilk tespit ve 5 kişiden az personel var. Bu durumda 1 aylık teşvik indirimleri iptal olacak.
Beyoğlu sigortayı telefonla aradım tabi ayrıntı vermedim bana direkt 1 yıl teşvikler yanar dedi.
EK madde de 4447 dediğine göre; 5510-6111-7103 gibi teşvikler bunu kapsar galiba. Yani bunlar 1 ayı dışında ( hatta 5 kişiden az personel olduğu için 1 ay bile iptal olmaz ) diye anladım. Yanılıyor muyum ?

Sigortasizlik durumunda öncelikli kriter şudur : Beş kişiden fazla olmamak koşuluyla çalıştırılan toplam sigortalı sayısının %1’ini aşmayacak bu ne demek diyelim 500 kişilik bir yerde 5 kişiye kadar sigortasız yakalansa bile teşvik iptal olmaz peki hangi teşvikler iptal olur 1. 5 puan teşviki o da ilk tespitte 1 ay sonraki ilk tespit tutanagindan itibaren 3 yıl içinde yine sigortasız yakalanirsa bu sefer 1 yıllık 5 puan gider diğer 2. Tesvik nedir o da 6661 yani asgari ücret desteği iptal olur ve gecikme zammiyla alınır. Başka hic bir teşvik iptal olmaz

Sn.ihsan sağolun,
Bizde 4 personel var.
Bir personeli ,Eylül 2020 de 15 gün eksik gösterme var.
Şimdi 1 ay yalnızca 5510 ve 6111 teşviki iptal olacak.
7103 ve 6661 teşvikleri iptal olmaz doğrumu.
Beyoğlu sgm yi aradım bana direkt 1 yıl teşvikler iptal olur dedi.Tabi burdaki kadar ayrıntılı anlatamadım telefonda.

Askinim

Sagolsun arkadaslarimiz yazmis benimde yazacaklarim hemen hemen bunlardi. Burada Sayin Ai ihsan arkadasimizin ve bmw 1907 yazdiklari DOGRU

Tabi sonucta senin yazdiklarin da dogru. Sonuc senin yazdigin gibi. Beyoglu SGK,yi aradain ya. Onlar ugrasmamak icin seni basindan sagmislar. Zaten bu kadar detayi inan onlarda bilmiyordur.

Gelelim asil konuya ; Bu durumda yine birsey yapamazsin. NEDEN ? Tutanagi imzalamissin. ( Sana o kadar soyledim Imzlarken serh dus diye)

Simdi neye, nasil dava acacagiz.

Neyse soyle sansimizi deneyelim. Bunlar tesvikleri iptal ederse 6824 sayili kanun ve 2017/18 bu tebligi yazarak ONCE SGK'ya islemin iptal edilmesi yonunde itiraz edip KABUL gormezse dava acariz. (Cunku SGK'ya direk dava acamiyorsun bari bunu dinle !!!)

Aksi takdirde altindan kalkamayacagin yukun altina girersin.

Askinim

Bu arada son duzenleme 2021/28 sayili genelge ile degistirilmis. Ancak genelgeler kanun onune gecemediginden hala bir sans var. Ancak burada da ''TESVIKLER 1 YIL YANAR'' diyor

Ekli dosyalar

• SGK Genel Yazı - 02-SGDP Çalışanlar İçin Hatalı Teşvik ve Destekler - Alomaliye.com.pdf
    114.3 KB · Görüntüleme: 2