İşe İade Davası

Üyelik
15 Ağu 2005
Mesajlar
9
Herkese merhaba,

bir konuda ilginize ihtiyacım var,

işe iade davasını kazanıyor ve mahkeme 4 aylık maasına ve 4 aylık tazminata hükmediyor, çalısan avukatı ile basvurusunu yapıyor. işveren kendisini işe baslaması için davet ederse ve baslarsa bir sorun yok, ancak davete uymayıp işe baslamaması durumunda tüm tazminat haklarını kaybeder diye biliyor olmama ragmen sadece 4 aylık tazminatını kaybeder 4 aylık maası baki kalır diye soyleniyor. bu uygulama dogrumudur. işe baslamazsa 4 aylık maasını yine alacakmı bu konuda bilgi sahibi olan arkadasların yardımını ve varsa yargıtay kararı örnegi göndermelerini rica ederim.

Tesekkürler, iyi calısmalar
 
Üyelik
16 Ocak 2006
Mesajlar
73
Ynt: işe iade davası

İş kanunu m.21:".....
İşçi kesinleşen mahkeme veya özel hakem kararının tebliğinden itibaren on işgünü içinde işe başlamak için işverene başvuruda bulunmak zorundadır. İşçi bu süre içinde başvuruda bulunmaz ise, işverence yapılmış olan fesih geçerli bir fesih sayılır ve işveren sadece bunun hukuki sonuçları ile sorumlu olur.
....."
Yani kişinin işten çıkarıldığı tarihten geçerli olmak üzere iş akdinin feshi geçerli olmuş olur. Bu durumda da çalışılmayan süreye ait olan dört aylık sürenin ücreti geçersiz hale gelmiş olur. Tabi geçerli fesih söz konusu olduğundan kişiye kıdem tazminatı ve ihbar tazminatının ödenmiş olması gereklidir. İAB ile ilgili olarak da Yrg 9 HD.9.11.2005 E: 2005/7211 K:2005/35435'e bakabilirsiniz.
İyi çalışmalar.
 
Üst