fonradar

İşe iade veya hizmet tespiti davası?

kenanacur

Katkı Sunan Üye
Merhabalar;

Bir firmada ocak 2011 döneminden kasım 2011 dönemine kadar bir firmada insan Kaynakları uzmanı olarak çalıştım. Fakat geçen günlerde patronun arkadaşı olan bir godomanla atışmam sonucunda iş akdimi 28 günlük ihbar önelimi vererek fesih ettiler. Fakat fesih tamamen geçersin ve keyfi olarak yapıldı. 1 yılımıda doldurmadığım için kendilerince rahatça gönderdiler. Fakat benim bu durumu yanlarına bıkarmak gibi bir niyetim yok. İş mahkemesine dava açmayı düşünüyorum. Fakat ne davası açaçağım konusunda arada kaldım elimdeki verileri aşağıda belirtiyorum beni yönlendirirseniz çok sevinirim.

1. net maaşım 1500 tl fakat ssk dan asgari ücret olarak gösteriliyorum
2. bordro zarflarımın tamamı imzasız
3. özlük dosyamda personel ve insan kaynakları uzmanı olduğumu gösterir görev tanımım var.

sizce işe iade davasımı açmalıyım, Yoksa hizmet tespiti mi çünkü işe iade davası süresinçi iş bulursam sanırım boşta geçen süreler için belirtilmiş olan 4 aylık maaşımı vermeyebilirler.

teşekür ederim.

Ynt: işe iade veya hizmet tespiti davası?

Hizmet tesbit davası açabileceğiniz bir durum yok.
Hizmet tesbit davası , kayıtdışı çalışmanız varsa, o dönemdeki çalışmanızı ıspatlamak için açılır, anladığım kadarıyla sizde böyle bir durum yok.
İlla ki eziyet olsun ( her iki taraf için de ) diyorsanız, açabileceğiniz tek dava olan işe iade davasını açabilirsiniz.( 30dan fazla çalışanı varsa işverenin)
Bunun dışında düşük ödenen SGK primleriniz için bölge çalışma müdürlüğü ve SGK na şikayette bulunabilirsiniz.