fonradar

İşe Yeni Başlayan Mali İşler Müdürü ( Bağımlı Smmm )

NURETNS

Katkı Sunan Üye
Merhaba arkadaşlar
İşe yeni başlayan ve firmada bağımlı smmm olarak çalışan bir muhasebe müdürü ilk olarak işyerinde işe nereden başlamalıdır ?
Bağımlı olarak muhasebe müdürlüğü görevini yapan kişi firmada hangi işlemleri yapar (Personel-Finansman -Muhasebe yada
yönetim danışmanlığı vb.. )
Yöneticilik deneyimi ve tekstil konusunda tecrübe olmadığım için nereden başlamam gerekli
bu konuda meslek mensubu arkadaşların yardımlarını rica ederim.

öncelikle o şirketin sektörü ile ilgili araştırma yapıp firmanın kendine has özellik arz eden durumu olup olmadığını bilmeniz gerekiyor hiç bir şekilde muhasebe kaydı girilmemeli ve orada çalışan ön muhasebeciler ve patronlarla toplantı yapıp görev tanımlaması ile görev dağılımları yapılmalı ithalat var mı ihracat var mı fason işçilik varmı tevkifat yapılmış mı bunlar kontrol edilmeli sizin işyeri ile ilgili bize net bilgi verin biz size en ince ayrıntısına kadar gerekirse mail olarak mizan da raporlar da vb her konu da yardımcı olurum sıkıntı yok çekleri ve banka extelerini mutlaka iyi kontrol edin oraya sistem kurmaya işleri denetlemeye ve patronlara rapor sunlamaya bakın ol gösterici olun ezberden muhasebe fişi girip beyanname göndermeyi iş yapmak olarak algılamayın işverenlerin beklentisi daha farklı yönde yönetici ,lider, idareci olun patron da sizi üstat olarak bilsin cesur ve medeni olun siz ayda belli günlerde gidin kontrol edin rapor alın denetim mekanizması ve otorite kurun ay sonunda da kontrol edip yönetime rapor sunun siz sorun ben anlatırım size ayrıca iyi bir fiyatınız olsun ki bu sizin kalitenizi gösterir iyi bir imaj olur asla ucuza gitmeyin işverenlerin pazarlık yapma blöflerinede kanmayın değerinizi bilin onlar nasıl sizi seçiorsa sizde onları seçtiğinizi beli edin ağır ve oturaklı olun ayrıca yönetici iş yapmaz organizasyon yapar iş yaptırır yönlendirme yapar sakın ola evraklarla boğuşmaya kalkmayın siz generalsiniz askerleriniz cephede koşturacak sizde talimat vereceksiniz ama plan proje beyin sizde olacak hiç bir patron sizin dönem sonu yansıtma işlemleriiz için sizi tebrik etmez kalkıpta muhasebeyle kendiizi sıkmayın şirketi kurumsallştırmak için mutlaka sağlam bir muhasebeci stokcu bulundurtun herşeyi belgeyle ve imza ile yapın

Son düzenleme:
Tabi stajyer arkadaşın Türkçesini anlayabilip uygularsanız da bu bir başarıdır.

Şaka bir yana uzun yıllardır Muhasebe Yöneticiliği yapan bir arkadaşınız olarak. Birkaç naçizane tavsiyem olabilir.

1-Planlama,
2-Yürütme
3-Sonuçların elde edilmesi
4-Denetleme; ve kontrol
5-Raporlama

Daha çok çok detaylar yazılabilir ama önce yapılan işin inceliklerini öğrenmek gerekir bence.

Merhaba,

Kasa, buradan başlayın, ödemelerin tek elden yapılmasını ve mutlaka kayıt altına alınmasını, sonrasında çeklerin keşidecilerinin kimler olduğunu öğrenin, çeklerin de tek elden kesilmesini sağlamalısınız, patronların cebindeki olması muhtemel şirket kredi kartlarını toplayın, ödeme ve tahsilatların makbuz karşılığı yapılmasını sağlamalısınız, ödemelerin her hafta belirli bir günde yapılmasını önereceğim,

Şirketteki konumunuzun mutlaka personele deklare edilmesini isteyin, astlarınıza ve üstlerinize, şirket içinde bir dahili muhaberat sistemi kurun, Outlook vb. bir dahili mesajlaşma sistemiyle bütün süreçlerin yazılı olarak gerçekleşmesini sağlamalısınız, böylece hata durumunda, söylemiştim, veya ben söylememiştim gibisinden topu birbirine atamasınlar,

Şirketteki dışarıdan gelen maillerin hangi hesaplara geldiğini kontrol edin, genellikle personel kendi maillerini kullanırlar, buda bu personelin özel mailinde kütüphane oluşmasını sağlar, kendiliğinden know how oluşuverir, bu yüzden şirket çalışanlarının her birine şirket web alanında tanımlanacak maillerinin kullanılmasını sağlayınız,

Şimdilik bunları yapadurun, bunlar bitince haber ederseniz, devamını görüşürüz.

Saygılarımla,

öncelikle ezik olmayın ama çok da ukala olmayın. daha sonra şirketi ve çalışanlarını tanımaya çalışın öğrendiğiniz şeyleri not edin. hemen kıyaslama yapmayın önce biraz bekleyin gözlem yapın. görev-pozisyon-maaş durumlarını öğrenip kabiliyetler ile kendi içinizde kıyaslayın. yani şirkete vakıf olana kadar sadece gözlrem yqapın sonra zaten harekete geçersiniz. kolay gelsin...

Merhaba iş hayatım boyunca ilk defa çok farklı bir sektörde yeni işe başlayacağım Muhasebe Müdürü olarak sektör özel bir üniversite ama Türkiye de ki gibi vakıf üniversitesi değil buradaki üniversiteler limited bir şirket konumunda benim sektöre özel olarak mali dönem farkı olduğunu bilmekteyim özel olarak bilmem gereken ve ilk gün de neler yapmalıyım bir yol gösterirseniz sevinirim

şirketin sahibini iyi tanırsanız sorun çözülür sosyal faaliyetleri nelerdir nelerden hoşlanıyor hangi şehirde dünyaya gelmiş ailesiyle mi yönetiyor
şirket işlerinde kardeşimi babasımı hanımıyla mı idare ediyor müşterilerin üzerinde söz sahibi olan aile bireyi kim
yani işin özü şirketin sahibini tanımaktan geçiyor tanıdığınız zaman şirketide tanıyorsunuz işler kolaylaşıyor