fonradar

İşgücü Temin Edildiği Durumlarda Kesilen Fatura Ve Kdv hk.

ZİNDAN

Moderator
Forum Yönetimi
Fabrikaya personel temini yapan bir firmadan işçi gönderiliyor.Fabrika bunları çalıştırıyor.Firma da tevkifatlı fatura kesiyor.Kdv matrahının içinde neler olmalı? neler olmamalı?

İşçi net maaşı, işçi kesintileri, işveren kesintileri, agi, 5510 %5.?

Yardımcı olabilir misiniz?
Teşekkürler.

Üstadım
işçilik bedeli üzerinden anlaşılır diyelim işçilik saati 50 Tl denir ve 20 saat çalışmışsa 50*20= 1000 TL fatura kesilir ve sgk işçi kiralayanı ilgilendirmez
Saygılar

Üstadım
işçilik bedeli üzerinden anlaşılır diyelim işçilik saati 50 Tl denir ve 20 saat çalışmışsa 50*20= 1000 TL fatura kesilir ve sgk işçi kiralayanı ilgilendirmez
Saygılar

Bencede işçinin SGk'sı ıvır'ı zıvır'ı sizi ilgilendirmemeli. Siz işçi başı , saat başı yada günlük ne kadar ödüyorsunuz. Bu tutardan tevkifatl faturanızı alırsanız işlem tamamdır.

Neden ilgilendirmez? İşçi gelir vergisiyle SGK!sı ile baştan sona bir maliyettir.. Firma neden bunu fatura etmesin?

Sanırım arkadaşlar soruyu yanlış anladı/yada ben yanlış sordum.
Fatura matrahının içine neler olmalı diye sormuştum.
İlgilendirir tabiki.Fatura bedelinin içine işçinin istihdam şirketince karşılanan maliyetleri de eklenmeli ve bu tutar üzerine eklenen kar ile birlikte toplam tutar üzerinden kdv hesaplanıp tevkifat yapılmalıymış.
En son ulaştığım bilgiler bu şekilde.
Yanlışsa düzeltiniz.

Bence yanlış, belki ben işgücü hizmeti temin eden bir firma olarak pazar payımı arttırmak için 1.000.-TL maliyeti olan işçiyi 900.-TL'den temin edeceğim. Muvazaa olmadıktan sonra kime ne? Onun için Onur Bey haklı bence.

Merhaba,

Naçiz görüşüme göre, her iki tarafın karşılıklı rızası ile mutabık kalınarak hazırlanan hizmet sözleşmesinde müşterinin tedarikçi firmaya yıllık veya aylık olarak ne kadar bir hizmet bedeli ödeyeceği belli olur. Bu da zaten personel temini yapan firmanın müşterisine yaptığı bir tekliftir. Bu bedel içerisinde işçi(ler) ile ilgili tüm masraflar ve buna ek olarak kar payı olur. Hizmet alan firma tarafında önemli olan tek konu faturanın 9/10 tevkifatlı olarak düzenlenip düzenlenmediğidir. Fatura bedelinin ne kadarının hangi maliyet olduğu, ne kadarının kar olduğunun önemi yoktur. Bu tabi sadece katma değer vergisi boyutu. Biraz katı olmakla birlikte benim görüşüm taraflar arasında yapılan sözleşmede, müşterinin tedarik ettiği elemanlar ile ilgili sosyal güvenlik ve bilimum yükümlülüklerin tedarikçi firma tarafından yerine getirilip getirilmediğini öğrenmek adına tedarikçi firmayı denetleyebileceği ile ilgili madde bulunmalıdır.

Merhaba;

Ben de işgücü temin hizmeti ile ilgili bir soru sormak istiyorum. İşgücü temin hizmetini sadece Özel İstihdam Büroları mı verebiliyor? Biz bir elemanımız için kdv tevkifatlı olarak fatura kesip, bu kiralamayı yapıyoruz. Acaba bununla ilerde sıkıntı yaşar mıyız?