İşitme Engellilerin Kullanımına Yönelik Üretilen Cihaz Teslimlerinde Kdv Oranı

merhaba,
işitme engellilerin kullanmakta olduğu cihazların tesliminde katma değer vergisi uygulanması gerekirmi.
yoksa katma değer vergisinden istisnamıdır.

Ynt: İşitme Engellilerin Kullanımına Yönelik Üretilen Cihaz Teslimlerinde Kdv Oranı

Merhaba

3065 sayılı KDV kanunun 17. madde

4. Diğer istisnalar

s) Özürlülerin eğitimleri, meslekleri, günlük yaşamları için özel olarak üretilmiş her türlü araç-gereç ve özel bilgisayar programları.

Ynt: İşitme Engellilerin Kullanımına Yönelik Üretilen Cihaz Teslimlerinde Kdv Oranı

merhaba,
işitme cihazı satışı yapan müşterim var. Cihaz alırken % 8 kdv uygulanmakta olup
mal alış faturaları % 8 kdv oranlı gelmektedir. Bizde bu cihazların satışını yaparken
%8 kdv uyguluyoruz. işitme cihazı alan hastalara,doktor raporuna istinaden bu
cihazları veriyoruz. Bu şekilde cihaz alan hastalar özürlü gurubuna girermi?
%8 kdv uygulanmalımı, yoksa K.D.V.Kanunu'nun 17. madde 4.bendi s fıkrasına
göre kdv'den istisna mıdır? Hangisini uygulamamız gerekiyor.bu konuda yardımlarınızı
bekliyorum.Şimdiden teşekkürler.

sn dilber;

bu şekilde alan hastalar özürlü grubuna girmez siz % 8den kesiceksiniz faturanızı onlar için istisna durumu söz konusu değil

Tekrar Merhaba,

Lütfen İnceleyiniz...

clipimage002re4.jpg

öncelikle Cevap yazan arkadaşlara teşekkür ederim.
Sayın 81 ilginize teşekkür ederim, göndermiş olduğunuz Muktezadan elimde var. 2 gün önce müşterim tarafından getirildi ve zaten konudaki karışıklığın çıkış noktasıda bu mukteza oldu. ???

Mükteza çok açık...

Yedek parça ve bakım onarım kdv'ne tabii. İşitme cihazı muaftır.

Arkadaşlar, işitme cihazı ithali ya da yurtiçinde alımı %8 kdv'ye , satışı da % 8 kdv ye tabiidir, kesinlikle kdv siz fatura kesemezsiniz sonra başınız derde girer. Kafanızda soru işareti varsa bağlı bulunduğunuz vergi dairesinden ya da varsa YMM nizden görüş alınız. İşitme cihazı satışı yapan müşteriniz sektördeki diğer firmalara sorsun, kdv siz mi fatura kesiyorlar, öyle olmadığını göreceksiniz.

Not: Sektörün en büyük firmasının 2 yıl muhasebeciliğini yaptım, o nedenle nacizane olarak konuyu iyi biliyorum.

İyi çalışmalar.

merhaba;

sayın 81'in göndermiş olduğu mukteza örneğini mal aldığımız firma tarafından bize de gönderilmişti. Ve konu ile ilgili Bağlı Olduğumuz V.D. 'sinden Mukteza istedik onun cevabını bekliyoruz. Ayrıca Mal Aldığımız firmalardan yeni gelen faturalarda işitme cihazlarında K.D.V. uygulanmamaktadır.

Merhaba,

Konuyu ben de merak ettim ve araştırdım, evet işitme cihazlarında kdv kalkmış, kusura bakmayın 6 aydır sektörden uzak kaldığım için bu konuya ben de yabancı kalmışım :)