fonradar

İşkazalarında rapor bildirimi hk.

merhaba,

yan firmalarımızdan birine işkazası raporunu kaza geçirdiğin günden eksik bilidirim gösterdikleri için
o işyerine ceza gelmiş

internette araştırdım ancak bununla ilgili bir bilgiye ulaşamadım.
Şöyle ki;
10,05,11 tarihinde işkazası geçiren birinin eksik bildirim günü 11,05,11 den başlayacak
yani 10,05,11 tam çalışmış gibi gösterilecek.

yasada bununla ilgili bir makale varsa yayınlarsanır çok sevinirim.

iyi çalışmalar,

Ynt: İşkazalarında rapor bildirimi hk.

bununla ilgili bir yanlış anlaşılma var sanırım. sonuçta personel rapor aldıysa ve rapor sgk anlaşmalı bir hastanedense bunun eksik gün olarak gösterilmesi doğrudur.

Maalesef aynen belirttiğim gibi;

Müfettiş iş kazasını incelemek için geliyor ; ve iş kazası geçirdiyse o gün çalışmıştır mantığıyla

eksik gün gösterildiği için ceza geliyor. Arkadaş sgk ile görüştüğünde biz saatlik hesap yapmayız

çalıştıgöstereceksiniz diye belirtiyorlar. İşin asıl kötü tarafı ek prim bildirecek ama %5 desteği geriye dönük 1

yıllık geri istiyor sgk ....

Yani sgk nın işverenlere ceza kesmek için bulduğu yeni yöntem..

Sayın Halasibel..

Mesai bitimine 10 dakika kala gerçekleşen bir iş kazası sonucu.. işçinin alacağı istirahat tarihi.. kaza gününden başlar..

Siz eksik günü rapor tarihinden başlayarak yaparsınız.. belkide doğrusu bu ama.. işçi o gün işe geliyor.. ve çalışıyor..son 10 dakika da başına gelen bir talihsizlik yüzünden.. 1 günlük ücreti yok olamaz diye düşünüyorum..SGK'da bu nedenle kabul etmemiş olabilir..