İşkur Ceza Kesmeye Niyetli Bir Kurum mudur ?

Son bir kaç İş-Kur görüşmemde oradaki çalışan kişilerden aldığım tepkiler olması gerekenden daha ılımlıydı.
Yarım ağızla verilen cevaplar kafamda bu soru işaretini oluşturdu.İşkur dan ceza yemek gerçekten zor bir durummu?
Her naneye ceza yağdıran bir kurum gibi gözükmüyor bence.Genç bir İK'cı olarak yanlış teşhislerim olabilir.Üstadlar bilginize ihtiyacım var:)

Cezaya maruz kalmak elbette hoş değil
İşveren yükümlülüğünü getirmediği takdirde ilgili kurum(lar)dan"ceza"sözkonusu olabilecektir
İş kurumu ile kurumsal iletişimde sorun yaşamıyorum(şahsen)

İşkur her ne kadar bir devlet kurumu olsada, İşçi ve İşveren arasında bir köprü durumundadır. Bu nedenle işverenle ilişikileri makul seviyede hoş tutmak istiyorlar. Sonuçda amaçları mevcut eleman stoklarını en düşük seviyeye indirgemek bunu işverenler olmadan yapmalarına imkan olmadığı için bir sgk veya vergi dairesi gibi düşünmemek lazım.

Arkadaşlar geçtiğimiz aylarda katıldığım bir sosyal güvenlik uzmanlığı seminerinde bizlere eğitim veren üstadda iş kur un kolay kolay ceza kesme taraftarı olmayan bir kurum olduğunu dile getirmişti... Keza bu eğitime katılan yıllarca İK ve sosyal güvenlik alanında çalışmış tecrübeli arkadaşlarda aynı fikirdeydi...

Açıkçası son bir kaç görüşmemde bende aynı havayı aldım
Ama ne olur ne olmaz diye açık kapı da bırakıyorlar:)
Arkadaşlar geçtiğimiz aylarda katıldığım bir sosyal güvenlik uzmanlığı seminerinde bizlere eğitim veren üstadda iş kur un kolay kolay ceza kesme taraftarı olmayan bir kurum olduğunu dile getirmişti... Keza bu eğitime katılan yıllarca İK ve sosyal güvenlik alanında çalışmış tecrübeli arkadaşlarda aynı fikirdeydi...