zirve

İşletme Açılışından Önce Mal Alışı Ve Kdv

Üyelik
11 Haz 2005
Mesajlar
36
Bir mükellefimizin açılışını 16.07.2008 tarihinde yaptık.Mükellefim bir firmadan 10.07.2008 tarihli aldığı malların faturasını bana getirdi.Bu tarihte almış olduğu malları işletmemizde kullanıp kdv sini indirim konusu yapabilirmiyiz?
Bununla ilgili resmi bir yazısı olan buraya alabilir mi?
Saygılarımla
 
O

Ogün Güneş

Ziyaretçi
Ynt: İşletme Açılışından Önce Mal Alışı Ve Kdv

T.C.
MALİYE BAKANLIĞI
Gelirler Genel Müdürlüğü


TARİH : 25.02.1998
SAYI : B.07.0.GEL.0.52/5234-1/6747
KONU : Mal ve hizmetlere ait KDV alış faturası
veya benzeri vesikalar üzerinde ayrıca gösterilmesi
ve bu vesikaların kanuni defterlere kaydedilerek
indirim konusu yapılacağı hk.

AYDIN VALİLİĞİNE
(Defterdarlık : Gelir Müdürlüğü)


İLGİ : 16.12.1997 tarih ve 7720-14072 sayılı yazınız.

İlgide kayıtlı yazınız incelendi.

3065 sayılı Katma Değer Vergisi Kanununun 34/1 maddesine göre, mal ve hizmetlere ait katma değer vergisi alış faturası veya benzeri vesikalar üzerinde ayrıca gösterilmek ve bu vesikalar kanuni defterlere kaydedilmek şartıyla indirim konusu yapılabilmektedir.

Aynı Kanunun 29/3 maddesi gereğince indirim hakkı, vergiyi doğuran olayın vuku bulduğu takvim yılı aşılmamak şartıyla ilgili vesikaların kanuni defterlere kaydedildiği vergilendirme döneminde kullanılabilecektir.

Bu hükümlere göre, ilgide kayıtlı yazınızda adı geçen .... Yapı Kooperatifinin 01.01.1997 tarihinden mükellefiyet tesis tarihi olan Haziran 1997 tarihine kadar yaptığı harcamalarla ilgili olarak aldığı ve ilgili dönemlerde defterlerine kaydettiği katma değer vergisinin, mükellefiyet tesis tarihinden sonra verilecek katma değer vergisi beyannamelerinde indirilecek katma değer vergisi olarak gözönüne alınması mümkün bulunmaktadır.

Bilgi edinilmesini ve gereğinin buna göre yerine getirilmesini rica ederim.

Bakan a.
Daire Başkanı
 
Üyelik
13 Ağu 2008
Mesajlar
37
Ynt: İşletme Açılışından Önce Mal Alışı Ve Kdv

Bu bir mukteza, ilgili olan firmayı bağlar..
Fakat bize de idarenin bakış açısı hakkında fikir verir, ancak her defterdarlık da konuya aynı yaklaşmaz diğerleriyle çelişebilir.. (dikkat)

Benim cevabım, eğer alına fatura üzerinde yeni tescil olduğu (vergi sic.no açısından) , kurulacak olan şirketin adı ve adresi var ise sorun yok, kayda alınıp 3065/ 34-1 , 29/3 hükümleri çerçevesinde indirilebilir..

Başka bir kişi/unvan adına kesilen fatura doğal olarak kayda alınmamalı..

Ya da ilgili ortağın ayni sermayesi olarak düşünülebilir ve ayni sermayenin tespiti yapılmalıdır..

Saygılarıma..
 
Üyelik
23 May 2008
Mesajlar
546
Konum
istanbul
Ynt: İşletme Açılışından Önce Mal Alışı Ve Kdv

Sn.ogün güneşin muktezazı hernekardar alıdığı firmayı bağlasada zaten doğru olandır.
İndirim konusu yapabilirsin.
 
Üst