fonradar

İşletme Sahibinin Tatil Gideri Masraf Yazılabilir Mi?

Ynt: İşletme Sahibinin Tatil Gideri Masraf Yazılabilir Mi?

siz ne düşünüyorsunuz?sizce yazılabilirmi?

Ben zaten sizden fikir almak istedim soruya soruyla cvp vermek olur mu?

elbetteki yazılamaz. ama sorunla karşı karşıya olan siz olduğunuza göre ,mutlaka bir fikriniz vardır.düşüncesiyle sordum.

bu ne biçim soru? :eek:
vergi kaçırmak isteyen istediğini her şeyi gider yazar.

şimdi konuyu açan arkadaşımın takıldığı nokta şu olabilir..benzeri olay benim de başıma gelmişti..mükellef tatile gidip faturalarını göndermedi tabii ki..bayisi olduğu hepimizin bildiği bir markanın bayiler toplantısı adı altındaki organizasyonu için kendilerine fatura gönderildi..

örneğin xx.xx.xxxx tarihli, bilmem ne otel bayiler toplantısı katılım bedeli...

gibi.bunun gerek yurt içi gerekse yurtdışı versiyonları uygulamada mevcut.bayiler toplantısı yapılıyor tamam ama 1 hafta beşyıldızlı bilmem ne otelde herşey dahil bayiler toplantısı da biraz kafa karıştırıyor..konuyu ele alırken bu versiyonlarını da gözönüne alırsanız verimli olur.

İş ayağına misafirini de ağırlamış olabilir.
"Temsil ve Ağırlama Giderleri"

Temsil ve ağırlama gideri işyerinin cirosuna, yapılan işin mahiyetine göre makul ve orantılı olmalıdır. İşyeri sahibi kendi tatil harcamalarını için elbette fatura alabilir. Ancak bu gider olarak indirilirse incelemede aksini ispat etmek zor olur.

makul ve mantıklı olması kaydıyla yazılabilir.bi de bu soruya niye bu kadar tepki gösterildi anlamadım.herkes her soruyu sorabilir kimse kimseyi yadırgamamalı.o zaman formun bi anlamı kalmaz değilmi arkadaşlar??? :-[

bakın arkadaşlar basit usül mükellefiniz varsa 3.500 limit gerçek mükellefleriniz bilanço veya işletme minumum 8.000 ytl kar gösterin ozaman rahat edin tatil giderinide yazın eğlence giderinide ama yeterki bu limitlerde kar gösterip vergi çıkarın ozaman no problem.kolay gelsin herkese

:eek: :eek: :eek: :eek: :eek:

4. İşle ilgili ve yapılan işin ehemmiyeti ve genişliği ile mütenasip seyahat ve ikamet giderleri (Seyahat maksadının gerektirdiği süreye maksur olmak şartiyle);

Geli Vergisi Kanununa göre bu tür giderler için koşullar belirlenmiş. İşle ilgili olacak, işin ehemmiyetine uygun olacak

Bu şartlar altında indirim söz konusu olabulur. Dolayısıyla eşle gidilen bu tür seyahatlerde eş için ödenen masraf veya tatil ve gezi amaçlı giderlerin indirimi sözkonusu değildir