İşletme Tarafından Kullanılan Mal

Üyelik
27 Şub 2007
Mesajlar
7
İşletme sürekli alıp sattığı bir malı,örneğin inşaat malzemesini , kendi deposu veya mağazası için sarf etiğinde bunun kdv sini indirim konusu yapabilir mi ? yoksa kendi kendisine fatura mı kesmelidir ? Şimdiden teşekkürler
 
İ

İSMAİLYK

Ziyaretçi
Ynt: İşletme Tarafından Kullanılan Mal

Merhaba

Bence kesmeliisin aynı faturayı hem Gidere hem Gelire işle
Dönem SOnunda mal stok ta bulunmayacağı için Otomatikmen maliyeti sana gider olacaktır.
Diye Düşünüyorum saygılar
 
Üyelik
4 Ocak 2006
Mesajlar
1,112
Ynt: İşletme Tarafından Kullanılan Mal

Bu mal için fatura kesmeye gerek yoktur.

Artık o mal sarf malzemesi olmuştur firma için.

(Tabiki kendi kullandığını ispatlamak şartı ile. çünkü faturasız satışlar bu yolla eritilmeye çalışılıyor olabilir)

Kendi kendine fatura kesme ise tamamlanan yatırımın KDV'sinin 3 yılda indirildiği dönemlerden kalma bir teamüldür.
 
İ

İSMAİLYK

Ziyaretçi
Ynt: İşletme Tarafından Kullanılan Mal

benim nacizane görüşüm kesmek lazım. Hem senı vergi dairesi açıklamanda rahatlaır.

ama üstadım öyle demişşe yapacak bişi yok
 

a.makineci

Moderator
Forum Yönetimi
Üyelik
31 May 2005
Mesajlar
2,065
Konum
Bozüyük - BİLECİK
Ynt: İşletme Tarafından Kullanılan Mal

Merhaba ;

Konu ile ilgili olduğunu düşündüğüm bir özelgeyi paylaşmak istiyorum.

T.C.
MALİYE BAKANLIĞI
İstanbul Defterdarlığı
Usul Gelir Müdürlüğü

TARİH :15.09.2003
SAYI : B.07.4.DEF.0.34.20./VUK-229
KONU : İşletmeye ait bir malın işletme İhtiyaçları için kullanılmasında Belge düzeni hk.

...
İLGİ: tarihli dilekçeniz.

İlgi dilekçenizde;


Firmanızın tıbbi malzeme ithalatı yaptığı, stoklarınızda yer alan bazı cihazların kendi işletmenizde kullanıldığı belirtilerek bu cihazların stoktan çıkarılıp demirbaş olarak fatura edilip edilemeyeceği,

Satış elemanlarının demo çalışması yaparken bazı malların hasar gördüğü ve bu malların parça değişimi için kullanılan stoklarınızdaki yedek parçaların şirketiniz adına fatura edilip edilemeyeceği hususlarında tereddüte düşüldüğü belirtilmektedir.
Konu ile ilgili olarak, Katma Değer Vergisi Gelir Müdürlüğünden alınan tarih, sayılı yazıda; "3065 Sayılı KDV Kanunu'nun 1/1. maddesi gereğince, Türkiye'de ticari, sınai, zirai ve serbest meslek faaliyeti çerçevesinde yapılan teslim ve hizmetlerin katma değer vergisine tabi bulunduğu, aynı Kanunun 2/1. maddesinde de, teslimin bir mal üzerindeki tasarruf hakkının malik veya onun adına hareket edenlerce alıcıya veya hareket edenlere devredilmesi olarak tanımlandığı, 3/a maddesinde de vergiye tabi malların her ne suretle olursa olsun vergiye tabi işlemler dışındaki amaçlarla işletmeden çekilmesinin teslim hükmünde sayıldığı, bu nedenle, işletmenin ticari faaliyeti ile ilgili olarak stoklarında bulunan emtiayı işletme bünyesinde kullanmasının “teslim sayılan hal” kapsamında değerlendirilemeyeceği ve bu işlemler için katma değer vergisi hesaplanmayacağı, ancak söz konusu firma tarafından satışa konu edilmeyecek olan bu mallar için yüklenilen katma değer vergisinin indirim hesaplarından çıkarılarak gider veya maliyet unsuru olarak dikkate alınması gerekeceği belirtilmektedir.

Öte yandan, 213 sayılı Vergi Usul Kanununun 229 uncu maddesinde, fatura, satılan emtia veya yapılan iş karşılığında müşterinin borçlandığı meblağı göstermek üzere emtiayı satan veya işi yapan tüccar tarafından müşteriye verilen ticari vesikadır şeklinde tanımlanmıştır.

Buna göre, işletmenin stoklarında yer alan emtianın çeşitli nedenlerle işletme bünyesinde kullanılması durumunda, emtia bedellerinin şirket adına düzenlenecek fatura ile tevsik edilerek, kayıtlara gelir ve aynı değer üzerinden kurum kazancının tespitinde gider olarak dikkate alınması mümkündür.
Bilgi edinilmesini rica ederim.
 
Üyelik
26 Ocak 2007
Mesajlar
12
Ynt: İşletme Tarafından Kullanılan Mal

Sanırım ağırlıklı düşünce fatura kesmelidir. Peki ben konuyu biraz daha açayım. Bu faturayı malı alış fiyatımızdanmı yoksa diğer müşterilere sattığımız fiyattanmı kesmeliyiz. Bence maliyet değeriyle kesmeliyiz. Yanlış mı düşünüyorum acaba
 
İ

İSMAİLYK

Ziyaretçi
Ynt: İşletme Tarafından Kullanılan Mal

Sn.yavuz kılıç bence değişen bişi olmaz sen %50 kar koyarakda fatura kesken yıne gider olacak kısım sana maliyet kısmıdır.

Nacizane fikrim
 
Üyelik
4 Ocak 2006
Mesajlar
1,112
Ynt: İşletme Tarafından Kullanılan Mal

Net kar mevzuunda İsmail K'nın hesabı doğrudur.

Ama

Muktezayı anlamadım valla.

Aynı mantıkla bakarsak tüm işletmeler 151 hesaba virmanladığı hammaddeler için fatura kessinler.

MAntığın dayanağını kesinlikle anlayamadım.
 
Üyelik
7 Haz 2005
Mesajlar
2,171
Konum
İstanbul
Ynt: İşletme Tarafından Kullanılan Mal

butterfly effect ' Alıntı:
Net kar mevzuunda İsmail K'nın hesabı doğrudur.

Ama

Muktezayı anlamadım valla.

Aynı mantıkla bakarsak tüm işletmeler 151 hesaba virmanladığı hammaddeler için fatura kessinler.

MAntığın dayanağını kesinlikle anlayamadım.

Merhaba,
Düz mantıkla yorumlayınca sana katılıyorum. Mükellef soruyu nasıl sorduğunu bilmediğimiz için sadece verilen cevap üzerinde yorum yapmak zorundayız.
Eğer mükellef sorusunu "stoklarımızdaki bulunan emtiayı işletme bünyesinde kullanırsak kendi kendimize fatura kesebilirmiyiz" şeklinde sorduysa verilebilecek cevap elbette Defterdarlığın "Buna göre, işletmenin stoklarında yer alan emtianın çeşitli nedenlerle işletme bünyesinde kullanılması durumunda, emtia bedellerinin şirket adına düzenlenecek fatura ile tevsik edilerek, kayıtlara gelir ve aynı değer üzerinden kurum kazancının tespitinde gider olarak dikkate alınması mümkündür." şeklinde olması normaldir. Yalnız bir şeye dikkatinizi çekmek istiyorum. Cevapta "kesmeniz gerekir" denmiyor, "kesmeniz mümkündür" deniyor. O nedenle ambar çıkış fişi ile giderleştirebilirsiniz şeklindeki görüşüm devam ediyor.

butterfly effect' Alıntı:
Kendi kendine fatura kesme ise tamamlanan yatırımın KDV'sinin 3 yılda indirildiği dönemlerden kalma bir teamüldür.
Bu görüşe aynen katılıyorum.
 
Üst