İşletme usülünden bilançoya geçişte hesaplar?

İyi Çalışmalar
2011 yılında işletme usülü tutulan defter 2012 yılında bilanço usülüne geçti

Bu durumda bilanço defterine ilk açılışta bazı hesaplar girilecek

Örneğin;

Kasa, alınan çekler, verilen çekler, borçlar, alacaklar, sermaye, bankalar, banka kredileri, demirbaşlar, taşıt, makineler vs.

Peki şimdiye kadar hiç tutulmamış alacaklar ve borçlar neye göre yazılacak hepsiyle mutabakat mı yapılmalı?

En önemlisi 2011 yılında başka muhasebecideydi fakat 2012 yılı için alınacak ve elimde hiçbir veri yoktur

Yeni yılda bu hesapları oluştururken ne yapabilirim?

Tavsiyeleriniz nelerdir?

Saygılar

Tahsin Kurt

Tanınmış Üye
Platin Üye
Ynt: İşletme usülünden bilançoya geçişte hesaplar?

Selamlar
İşletme defteri olduğu için karşı meslek mensubu cari hesap takibi yapamamıştır.İşletmelerde bizde yapamıyoruz.Burada hesapları takip edecek,31.12 itibariyle devreden borç ve alacakları bilecek olan (tabiki resmi görünenleri) firmanın kendisidir.Mutabakatları ya kendisi yapacak ya da kendilerinde görünen devir tutarlarını size verecek,siz o listeyi baz alarak devirleri yapacaksınız.
Biz yapmalıyız diyorsanız (eğer faturalarıda azsa) alırsınız elinize 2011 fatura dosyasını,alış yapılan tüm firmaları tek tek arayıp teyitleşirsiniz.Şu an için başkada yapacak pek bişeyiniz yok.
Saygılar

Merhaba Ertan bey
Ben de sızınle aynı durumdayım.Isletme usulunden bılanco usulune gecen bır defterı devraldım.Sızın bu konuda ogrendıgınız ve tecrube ettıgınız seylerı benımle paylasabılır mısın?Ben de aynı sekılde karsılastıgım durumları paylasırım .Bırbırımıze yardımımız olacagını dusunuorum

sınıf değiştirmeyle ilgili (şahıstan bilançoya) v. dairesine yapılması gereken herhangi bir bildirim var mıdır? ilk defa karşılaştığım bir durum olduğu için tecrübesizim.. yanıtlarınız için teşekkür ederim...

Tahsin Kurt

Tanınmış Üye
Platin Üye

Selamlar
vergi dairesine herhangi bir bildirimde bulunmanız gerekmez.Noter zaten tasdik ettiği defter bilgisini vergi dairesine iletecektir.Dolayısıyla bilançoya geçtiğiniz görülecektir.Fakat isterseniz B formu mükellefiyetiniz kapalıysa bunun açılması için usulüen bir dilekçe yazabilirsiniz.
Saygılar

S

Sevim Canyakmaz

Ziyaretçi

vuk md. 177 deki hadlerden birini geçtiği takdirde bilanço usulüne geçmişse; yeni yıl deftelerini bilanço usulüne göre tasdiklettirinki, etmişsinizdir diye varsayıyorum.
vergi dairesine de sınıf değişimi ile ilgili bir bilgi dilekçesi yazın.

anlıyorum..tedbirli olmakta fayda var tabii..dilekçeyi hazırlıyorum :) ilginize teşekkürler..