İşletmelerde Kargo Ücretlerinin Gösterilmesinin Beyanı

Üyelik
4 Eki 2020
Mesajlar
2
Konum
Karabük
Merhabalar
Küçük bir işletmenin Muhasebesini tutmaya başladım. anlaşmalı olduğu bir kargo şirketi var. gönderilen ürünlerin kargo ücretlerini hangi hesapta göstermem lazım. anlaşmalı olduğumunuz kargo şirketi var.
ayrıca kargoların ücretlerinin faturalarını nasıl göstermem gerekir? aylık olarak excell belgesine yazsam o belgeyi nasıl Faturalaştırmam gerekir? yardımcı olur musunuz?
 

Tahsin Kurt

Fenomen Üye
Platin Üye
Üyelik
5 Nis 2007
Mesajlar
8,795
Konum
İstanbul
Mükellefinizin şirket olduğunu varsayıyorum. Kargo firmasının ayrıca müşterilerden tahsilat yetkisi var mı?Yoksa sadece gönderi hizmeti bedeli mi alıyorlar?
 

FUNDA

Katkı Sunan Üye
Üyelik
14 Haz 2005
Mesajlar
280
Konum
İstanbul
Merhabalar , sorunuzdan anladığım kadarıyla satışlarda kargo ücretini müşteriden tahsil ediyorsunuz ve anlaşmalı kargo şirketi ile gönderimi yapıyorsunuz. Bu durumda

120 Alıcılar (B)
600.01 xx satış gelirleri ( A )
600.02 Kargo gelirleri ( A )
391 H.Kdv ( A )

satış kaydı yapılır.

Kargo şirketinden gelen fatura ise

612 (B)
191 (B)
320 (A)

olarak kayıtlara alınır.

Kargo firmasından gelen faturaları ise topluca ayda bir kez kayıt etmeniz ise belgelerin kayıt usul ve nizamına aykırı. 10 ar günlük kayıt periyodunu geçmemek şartı ile her bir belgenin tarih-numara bilgisi ile icmale ait tarih ve no bilgiside belirtilerek kayıtlara alınabilir.
 

Tahsin Kurt

Fenomen Üye
Platin Üye
Üyelik
5 Nis 2007
Mesajlar
8,795
Konum
İstanbul
Bazı satış türleri "kargo ücreti alıcıya aittir" veya "kargo ücreti ayrıca tahsil edilecektir" şeklinde olabilir.
Eğer kargo ücretlerini ayrıca müşteriden tahsil ediyorsanız yukarıda Funda'nın yazmış olduğu kayıt doğrudur. Şayet kargo ücreti alıcıya aitse faturada sadece satış geliri yazılacak,kargo geliri vs.olmayacaktır.
 
Üst