fonradar

İSMMMO’da Çalışmak Varmış

seçim zamanı dışında siz bulup açıklasaydınız. alomaliye neden herşeye karışıyorsunuz meslek mensublarının aydınlanması için çalışıyoruz. siz daha iyisini biliyorsanız, siz açıklayın. benim yazdığım mesajı değiştiremezsiniz... sayın meslek mensupları konu hakkında meslekte birlik sitesinde ayrıntılı bilgi alabilirler. alomaliye bile kendi safını belli etti....

Son düzenleme:
Sayın mkulte

Yazdığınız başlık zaten amacına ulaşmıştır. Konu hakkında herkesin bilgisi var zaten.

bence de böyle haberlerin sunuluş şekli bile hoş değil, yakışmıyor..
ayrıca benim anlamadığım : odanın maaş düzeyi eleştiriliyor ama bu haberi çıkaranlar başa geçtiğinde(geçerse eğer) farklı mı olacak parayı bu sefer siz bölüşeceksiniz..

Bir taraftaki zarar etsende banane beni ilgilendirmez 265 TL daha alırım diyor diğer taraftaki ben yönetime geçersem nisbi aidatı kaldıracağım diyor siz parayı bölüşmekten bahsediyorsunuz. Odanın üyeleri üç kuruş maaşa talim edecek meslek yerle yeksan olacak odanın banko görevlisi 4000 TL maaş alacak o maaşı özel bankalarda ancak müdürler zar zor alıyorlar o dosyaya kağıt delip takan banko görevlisinin ne himeti varmışda o maaşı alıyormuş söylesin bizde bilelim. 3 dilmi biliyor , kağıdı tam ortasından milimetrikmi deliyor hani bilelim bizde o geliri elde etmeye nail olalım.

Bu rakamlar hakkında oda ve yönetiminden hiçbir yalanlama gelmedi. Sadece biz bunları zamanında oyladık oy çokluğuyla kabul ettik şimdi neden ulusal tv lerde anlatıyorsunuz diye çemkirdiler , neymiş efendim böyle şeyleri meslekte birlik üyelerine mektupla göndermeliymiş yada sosyal medyada duyurmalıymış başkan hazretleri neden tv lerde açıklıyorsunuz hani bizi neden afişe edip dikkatleri üstümüze çekiyorsunuz diye çemkiriyorlar yoksa rakamlarla alakalı hiçbir yalanlama yok varsa bulan getirsin koysun.

"Bütçe disiplini sağlanarak nispi aidat öncelikle azaltılmalı kademeli olarak da diğer profesyonel meslek odalarında olduğu gibi kaldırılacaktır." deniliyor ,
kaldırıp kaldırmayacakları belli değil. bu olay, köprü yapıldığında maliyeti karşılasın geçiş ücretsiz olacak denilmesine benziyor..

böyle konuşuyoruma ama tarafım belli değil henüz, yeni oluşumu denemek istiyor insan ama bu haberlerin çıkış ve sunuş şekli hoş olmadı, samimi gelmedi bana..
Tabi bir tarafta vaad var .Bunun dışında hangi yönetım gelirse gelsin tabiki oda şeffaf , hesap verebilir ve denetime tabi olmalıdır..

Enınde sonunda çoğunluk ne istiyorsa o olacak , sonuç ne çıkarsa hayırlı olur umarım...

Son düzenleme:
Odada çalışan bir arkadaş ile görüştüm çaycının 5.000TL alması imkansız diyor.
Kendisi bile o kadar maaş almıyormuş. Tam aldığı rakamı söylemedi ama bence 2.000 TL den azdır.

sayın eren-tu nun belirttiği gibi yeni gelecek yönetim bu paraları almayacağını belirtmiyor ki onlar da alacak bu paraları,
kimse onlara bedava yöneticilik yapsın, oda çalışanları asgari ücret alsın demiyor ancak birçok üyesi kıt kanaat geçinen,stajyerleri cebinden ssk ödeyen bir odanın çalışan ve yöneticilerinin bu paraları alması vicdana sığmıyor.

O verilen vaadde kademeli olarak kaldırılmasının nedenini Mustafa Çaya açıkladı. İsmmmo çalışanlarına maaşları bol keseden verirken oda yönetimi sağolsun adamların kıdem tazminatı karşılığı ayırmamış, Çaya diyor ki kardeşim bu adamlar kıdem tazminatı karşılığını ayırmamış o bol keseden maaş alanları işten çıkarmaya çalıştıklarında 10milyon TL civarı bir kıdem tazminatı ile karşılaşacaklarını belirtti nisbi aidatında kademeli kaldırılmasının nedeni olarakda bunu gösterdi.

Benim için nisbi aidatın bile alınmaması yeterlidir. Daha geçen ay geçen yıl üç kuruş para kazandığım halde ismmmo 265 maktu 265 TL de nisbi aidat tahakkuk ettirmiş. Adam benden yılda 265 TL az para alacaksa benim çoluk çocuğumun rızkından daha az para gidecekse ben oyumu bunu bana diyene veririm ha bakarım dediğini yaptımı amenna yapmadımı alternatif çıkar ona veririm.
Benim için Yahya Arıkan zarar eden meslekdaşdan bile 265 TL maktu aidatın üstüne birde 265 TL nisbi aidat adı altında bakın zarar etse bile bu para alınırken karşısına çıkan kişi ben bunu kaldıracağım diyorsa benim oyum onadır.

İsmmmoyuda geçtim arkadaş tesmer in 2012 bilançoya bakın böyle bir yok arkadaş tesmer 2012 de 42.649 TL zarar yazmış yahu bi telli dosyaya 50 TL alan 50 kr lik 4 cd ye benim zamanımda 250 TL alan yahu sınavlardan aldıkları paraları hiç saymıyorum bile tek ders 50 TL di benim zamanımda bunların bu kadar envai çeşit geliri olan böyle bir kurum nasıl zarar eder vallahi akıl mantık almıyor yahu tesmere bile zarar yazdırmış bunlar el insaf be.
3-Genel Yönetim Giderleri (-) 1.928.663,15
tesmerin genel yönetim gideri hey maşallah, çaycı , banko görevlisi nasıl o kadar maaş alacak diyoruz işte bizim cd , sınav ,kayıt , telli dosya paralarının nereye gittiği

Arkadaşlar bordro var mı elinizde nasıl hesaplandınız ? Bana biraz uydurma geldi. Bizim kooperatiflere benzedi biraz :))

Arıkan: ''Gençlerin geleceğini sattılar'' | İktisadi Dayanışma | İktisadi Haber Ajansı
haberin linki üstte buyrun başkan ne demiş
Arıkan, seçim arifesinde özellikle oda yönetimine aday olan grupların bir şeyi çok iyi bilmeleri gerektiğinin altını çizerek konuya ilişkin, ''genel kurulun onayladığı durumları medyada tartışılmasının ne kadar etik olduğunun tartışılması lazım. Şuna itirazım yok örneğin akademinin zarar ettiğini, İSMMMO' da çalışanların ücretlerini, alınan huzur haklarını üyelerine mektup gönderebilirler, sosyal medyada paylaşabilirler ama bunu yazılı ve görsel medyada paylaşmak aslında bir oyunun parçası.
Bunun altında başka hesaplar var. Bir kere şunu bilmeniz gerekir bizim hesap veremeyeceğimiz tek bir konu yok. 3 defa teftişten geçti İSMMMO. Şu anda 4. defa teftişte.. Teftişlerin sonucunda seçmiş olduğunuz yöneticilerle ilgili tek bir kusur yoktur bunun cevaplarını genel kurulda vereceğiz. Bizim görsel ve yazılı basında bu polemiklere girmeyeceğimizi söylemek isterim'' açıklamasında bulundu.

Buyrun o maaşlar ve huzur hakları gerçekmiymiş değilmiymiş, başkan konuşmasında bunlar yalandır diye tek bir cümle kurmuşmu , bunlar yalandır demişmi ? Başkan diyorki teftişten geçtik e tabi geçersin istediğine istediğin maaşı verirsin ssk sını ödedikten sonra stopajını yatırdıktan sonra maaşıda bankadan ödedikten sonra, herşeyi kanuna uygun yaptıktan sonra sana kim karışır başkan.

3568 Sayılı kanun 50. Maddesi gereği gereğince Serbest Muhasebecilik ve Mali Müşavirlik yeterlilik sınavını 22-23 Kasım 2008 tarihinde vermiş bulunmaktayım ve şu an itibari ile aşağıda belirtilen oldukça fahiş ücretlerden dolayı ruhsat talebinde bulunamadım. 2013 dönemi SMMM Ruhsat talebi için istenen ücret kalemleri aşağıdaki gibidir;
-Ruhsat bedeli 980,00 TL, saat fonu 180,00 TL, Eğitim Fonu 180,00 TL Sosyal Yard.Fonu 180,00 TL Kimlik Bedeli 80,00 TL Ruhhsat Harcı 517,50 TL Oda Kayıt Ücreti 405,00 TL Maktu Aidat 265,00 TL v.s.... böyle uzayıp gidiyor.Toplam 2.787,50 TL talep edilmektedir. görüldüğü gibi harçlar eli Dumrul haracıdır, ve gerekçesi olamayacağından Anayasal hak ihlalidir. bu sebeple bu meleğe ömrünü adamış arkadaşları duyarlılığa davet ediyorum. Eğer bu harçları verip SMMM Ruhsatını almadıysanı YMM için geren 10 yıl süreç başlamamktadır. Bu zorunlu dayatma meslek ahlakıyla uyşmamaktadır.Türmob almış olduğu bu harçla rkarşılığında ne hizmeti vermektedir üyelerine hiç bir şey. Bu bir soygundur, Etik değildir, ticari değildir. Oda odalıktan çok Ticarethane olmuştur. ben bu yüksek ve alakasız ücretlerden dolayı ryuhsatımı alamdım sizleride bu konuda duyarlı olmaya davet ediyorum. bu sebeple TBMM Dilekçe Komisyonu’na bu kanunun değişmesi için talepte bulununuz.

metin arkadaşım her tarafa yazmışsın ruhsat harcı fazla diye,ne bekliyorsun ki yönetimde bulunanlar seminer adı altında tatil paralarını,hiç bir yerde görülmemiş
huzur hakkı ücretleri nasıl ödenecek.
hep diyorum biz kendi değerimizin farkında değiliz.şu alo maliye forumu olarak örgütlensek 5000 oyumuz çıkar,buraya üye olan herkes 3 kişiyi etkilese olay biter.yönetime nispi temsil sayesinde adam bile sokarız.ama hiç değerimizin farkında değiliz.arkadaş yazmış ruhsat ücreti fazla diye diğer başlıkta ama genel seçim başlığına bakın tık yok.ya birde anlamadığım şu oy bizim değilmi arkadaşlar b yi seçerim baktım hoşuma gitmedi bi dahaki seçimde a yı seçerim olay bu kadar basit

metin arkadaşım her tarafa yazmışsın ruhsat harcı fazla diye,ne bekliyorsun ki yönetimde bulunanlar seminer adı altında tatil paralarını,hiç bir yerde görülmemiş
huzur hakkı ücretleri nasıl ödenecek.
hep diyorum biz kendi değerimizin farkında değiliz.şu alo maliye forumu olarak örgütlensek 5000 oyumuz çıkar,buraya üye olan herkes 3 kişiyi etkilese olay biter.yönetime nispi temsil sayesinde adam bile sokarız.ama hiç değerimizin farkında değiliz.arkadaş yazmış ruhsat ücreti fazla diye diğer başlıkta ama genel seçim başlığına bakın tık yok.ya birde anlamadığım şu oy bizim değilmi arkadaşlar b yi seçerim baktım hoşuma gitmedi bi dahaki seçimde a yı seçerim olay bu kadar basit

o zaman sizi açacağım ankete davet ediyorum.

Abi 770 personel giderinden tek tek maaşları nasıl hesaplayabiliyorsunuz

Denetim kurulunda 1 yönetimde 2 kişi meslekte birlik grubundan. Bu kişiler açıklıyor. Ayrıca herhangi bir yalanlama gelmiyor.

Madem ki şeffaflık esas 600 lü ve 700 lü hesapların mizanını oda mali tablolarında açıklasınlar. Yalansa hepimiz görelim yalan olduğunu, değilse hepimiz bilelim neler döndüğünü.
Malum hepimiz denetim yapabilecek kapasitedeyiz.