fonradar

İşsizlik aylığı

gul.kurusu21

Katkı Sunan Üye
işçi çıkışı yapıldığı sırada işten ayrılma olarak gösterilmiş ve bundan dolayı işsizlik ücreti alamamaktadır.işsizlik ücreti alabilmekiçin için neler yapabiliriz.işciye tekar giriş yapılırsa kaç ay çalışması gerek.çıkış yapılınca da işten çıkarılma olarak gösterilecektir

Ynt: işsizlik aylığı

Çıkışı ne zaman yaptınız? eğer süreyi geçmişseniz yapmanız gereken Bağlı olduğunuz işkur ile irtibata geçin.Onlar sizden "çıkış maddesinin değişikliği" ile ilgili bir yazı isteyeceklerdir.O yazıyı yazın.Sorun hallolur.Tabiki kişi istifa etmemiş olup sizde yanlışlıkla çıkış yaptığınızı varsayarak söylüyorum.

Bu arada işçiye tekrar giriş yapma gibi bir şey yapmayın.120 günlük bir süre prim ödemeniz gerekli ki,düzeltme verseniz çok çok daha az maliyetli olacaktır ki,gerek yok.Yukarıda dediğim gibi yapın sorun çıkmaz.Ceza filanda söz konusu değil.

çıkış 1 ayı gecmısse dediğiniz işlemi yapabılırız yoksa gecmeden mi yapacagız

Normalde işçi,çıkış tarihinden 1 ay içinde işkur'a gidip işsizlik başvurusu yapması lazımdı.Benim düzeltmeden kastım 10 günlük süreydi.Hiçbir süre belirtmediğiniz için genel olarak cevap verdim.Eğer 10 gün geçmediyse zaten düzeltme verirsiniz problem olmaz.Şayet süreyi geçirdiyseniz dediğim şekilde yapmalısınız.İşçi 1 ayı geçirdiğinden dolayıda işsizliği yanmaz.Başvurduktan sonra geçmiş aylar toplu olarak hesabına yatar.

Ynt: İşsizlik aylığı

yeterlilik ' Alıntı:
Normalde işçi,çıkış tarihinden 1 ay içinde işkur'a gidip işsizlik başvurusu yapması lazımdı.Benim düzeltmeden kastım 10 günlük süreydi.Hiçbir süre belirtmediğiniz için genel olarak cevap verdim.Eğer 10 gün geçmediyse zaten düzeltme verirsiniz problem olmaz.Şayet süreyi geçirdiyseniz dediğim şekilde yapmalısınız.İşçi 1 ayı geçirdiğinden dolayıda işsizliği yanmaz.Başvurduktan sonra geçmiş aylar toplu olarak hesabına yatar.

Siz bu personle ihbar ve kıdem tazminatı verdiniz mi ?Verdiyseniz imza aldınız mı?

kısacası söyle anlatayım eşimin iş yeri onu habersiz işten cıkarmıslar .yetmemiş gibi bir de yanlışlıkla istifa etmış gibi göstermişler.bız bunu yeni öğrendik çıkışından 45 gün geçti.işveren 1.dereceden akraba olduğu için de şikayet falan etmek istemiyoruz.işsizlik ücreti almamız için ne yapmamız gerekir herkes farklı farklı şeyler söylüyor.herhangi bir tazminat alma söz konusuda değil.

Bakın,bilgileri en başta vermiş olsaydınız daha hızlı cevap alabilirdiniz.Ben sizi bizzat işlemleri uygulayan olarak algıladığımdan,ona göre cevap yazıyorum.

Şimdi,sizin işsizlik maaşı alabilmeniz için yapmanız gereken,o ayrıldığınız iş yerinden kıdem ve ihbar tazminatı ödendiğine dair,her iki tarafında imzası olan bir evrakla işkura gidip başvuru yapmanız gerekmektedir.Şayet bu yazıyı alamazsanız hiç bir şekilde işsizlik alamazsınız.(Şikayet vs.gibi durumlar dışında)

dediğim şekilde yaparsanız,çıkış tarihinden bugüne kadar olan alacaklarınızıda 1 ay sonra toplu olarak alabilirsiniz.