fonradar

İşsizlik Maaşı Hakkında

arkadaslar bır kısı calısılan sure ıcınde rapor alıyor 20 gunluk ısyerı ssk sını 10 gun gosterıyor işsizlik maaşının raporlar dahıl olmak uzere butun sartlarını tasıyor ıssızlık parası ıcın rapor gunu ıskur da 30 gun olarakmı gorunur

İşsizlik maaşında raporlu günler kesinti olarak sayılmıyor. Eğer tüm şartları yerine getiriyorsa işsizlik maaşı alabilir.

Tsk ederım cevabınız ıcın ama sgk dokumunde 10 gun cıkıyor bu bır engel degıldır sanırım demek ıstedıgınız buydu dımı

Yasada Hizmet akdinin sona ermesinden önceki son 120 gün prim ödeyerek sürekli çalışmış olma şartı bulunmakta ve sizin 10 gün priminiz gözükmekte geri kalan 20 günün rapor olduğunu sölüyorsunuz kanun gereği raporunuz prim günü içinde sayılmayacağından dolayı işsizlik maaşına başvuramazsınız.

Yasada Hizmet akdinin sona ermesinden önceki son 120 gün prim ödeyerek sürekli çalışmış olma şartı bulunmakta ve sizin 10 gün priminiz gözükmekte geri kalan 20 günün rapor olduğunu sölüyorsunuz kanun gereği raporunuz prim günü içinde sayılmayacağından dolayı işsizlik maaşına başvuramazsınız.

Yanlış bilginizle insanları yanlış yönlendirmeyin.

"Son 120 günde kesinti sayılmayan haller nelerdir?
Hizmet akitleri 4447/51 inci madde kapsamında sona eren sigortalı işsizlerin, hizmet akdinin sona ermesinden önceki son 120 gün içinde, hizmet akdi devam etmekle birlikte;

1-Hastalık,
2-Ücretsiz izin,
3-Disiplin cezası
4-Gözaltına alınma,
5-Hükümlülükle sonuçlanmayan tutukluluk hali,
6-Kısmi istihdam,
7-Grev,
8-Lokavt,
9-Genel hayatı etkileyen olaylar,
10-Ekonomik kriz,
11-Doğal afetler,

Nedeniyle işyerinde faaliyetin durdurulması veya işe ara verilmesi halinde, son 120 günün hesabında prim yatırılmayan bu süreler kesinti sayılmamaktadır. "

haklsınız üstadım amacım yanlış bilgi vermek değil tabikide
arkadaşın bahsettiği konuyla örtüşen bir durum tanıdığım bir kişininde başına geldi ve 7 günlük raporu olduğundan dolayı anltaya işkur başvurusu reddetti.

Uyarınız için teşekkür ederim.

Yani burada söylenenlere göre hareket etmek istemiyorsanız çözüm basit. Bulunduğunuz bölgedeki işkuru arayarak oradaki memura sorabilirsiniz.

Ya sımdı celıskıye dustum ben ama basvuru yapsa alamıycakmı net bır bılgı yokmu yanı kısmet meselesıne baglandık
Niye kısmete bağladınız anlayamadım ,
son 120 gün hesabında, raporlu olunan günler, işverenden alınmış olan ücretsiz izinler dikkate alınmaz. Kuruma başvurunuzu yaparsınız, diğer şartları sağlıyorsanız, raporlu olunan o 20 gün dışında devamsızlığınız yoksa, işsizlik sigortasından yararlanırsınız.

Bırsey daha sormak ısterım 571 gun sıgortalılık mevcut fakat ıs ten cıkartıldım ıssızlık parası alabılmem ıcın 10 gun sonra baska bır yerde 30 gun sıgortalı olarak cıkıs alsam ıssızlık parası hakedıyormuyum yoksa tekrar 120 gunu mu beklemelıyım

Bırsey daha sormak ısterım 571 gun sıgortalılık mevcut fakat ıs ten cıkartıldım ıssızlık parası alabılmem ıcın 10 gun sonra baska bır yerde 30 gun sıgortalı olarak cıkıs alsam ıssızlık parası hakedıyormuyum yoksa tekrar 120 gunu mu beklemelıyım

Arada kesinti olmasa günlerde olurdu ancak kesinti olduğu için mecburen 120 gün sigortalı olmanız gerekiyor giriş yapıldıktan sonra.